Jump to content

DIY Recuperare pixeli BMW E39 Facelift


Gabriel.B

Recommended Posts

toate se repara la fel din generatia asta, eu le-am trimis la un tip Nicu din Bucuresti, au iesit excelent, il gasesti pe olx. Daca te consideri suficient de indemanatic poti cumpara kit-ul de reparatie, am eu unul de vanzare, il luasem pentru mine, insa am preferat in final sa le trimit cuiva care face asta in mod uzual.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salutare,

 

Este cineva din Cluj care m-ar putea ajuta cu reparatia MID-ului de sub ceasurile de bord pentru un E39 / 2002? Folia o pot procura personal, dar dat fiind ca e destul de riscanta operatiunea de schimbare in sine, as vrea sa stiu daca este cineva care a mai facut asta si poate oferi o mana de ajutor.

 

Multumesc anticipat si imi cer scuze ca trebuie sa reinviu topic-ul.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Daca erai din Bucuresti te puteam ajuta cu schimbarea foliei.

 

Sa fii atent la calitatea foliei pe care o cumperi.Cel mai indicat ar fi sa cumperi o folie cu contacte argintate si care sa nu necesite lipire la cald.

Poti opta si pentru o folie cu contacte de carbon, este cam la jumate ca si pret dar nu iese perfect de fiecare data.Depinde foarte mult si de starea contactelor de pe LCD.De multe ori se jupoaie odata cu inlaturarea foliei vechi.Poti demonta LCD-ul si dupa ce jupoi folia veche, inspectezi cu atentie starea contactelor de pe ecran.Daca sunt in perfecta stare poti cumpara o folie mai ieftina.Va face exact ce face si cea scumpa.Daca ai contactele intrerupte trebuie sa iei o folie mai scumpa.In niciunul din cazuri nu este garantat 100% ca iti iese perfect.Un contact rupt foarte aproape de ecran va duce la imposibilitatea obtinerii unui ecran lcd perfect.

Exista si kituri de reparatie ecran+folie gata lipite.Sunt undeva la 35-40 euro.Cu un astfel de kit obtii rezultate 100% si elimini stresul ca vei gresi ceva.

Daca vrei s-o schimbi in regim propriu iti recomand sa urmaresti mai multe tutoriale.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Mersi frumos pentru sfaturi. Eu gasisem o folie aici in RO, pe un site de vanzari la 40 de lei + transport. Dar sincer, nu stiu din ce material sunt contactele. Insa, cu ocazia reply-ului tau, o sa ii adresez o intrebare vanzatorului respectiv. Cunosc pe cineva si din Cluj care mi-a spus ca ar putea-o repara daca merg direct cu folie, insa sincer sa fiu, mi s-a parut putin exagerat pretul manoperei (undeva la 600 de lei), argumentat prin faptul ca e o operatiune riscanta. Am zis sa mai fac o incercare si aici inainte de a da atatia bani pe o demontare, lipere + montare.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Mersi frumos pentru sfaturi. Eu gasisem o folie aici in RO, pe un site de vanzari la 40 de lei + transport. Dar sincer, nu stiu din ce material sunt contactele. Insa, cu ocazia reply-ului tau, o sa ii adresez o intrebare vanzatorului respectiv. Cunosc pe cineva si din Cluj care mi-a spus ca ar putea-o repara daca merg direct cu folie, insa sincer sa fiu, mi s-a parut putin exagerat pretul manoperei (undeva la 600 de lei), argumentat prin faptul ca e o operatiune riscanta. Am zis sa mai fac o incercare si aici inainte de a da atatia bani pe o demontare, lipere + montare.

 

 

Pretul de 600 lei pt montaj este exagerat parerea mea, din ce am auzit si dat la montat pretul manoperei este 100-200 lei. In legatura cu calitatea foliei conteaza foarte mult, am testat cateva folii si nu toate au fost ok. Vind folii de aprox 1 an cele de calitate au fost 100 lei acum reduse la 75 lei din cauza concurentei si a pretului f. mic dar nu multi isi pun si problema calitatii foliei. Am avut folii la testare care montate de noi aratau mai putini pixeli decat cea deja defecta. Conteaza f mult si montajul nu doar folia. Foliile montate din ultimele modele testate ies in proprotie de 99%, se intampla sa mai ramane cate 1 pixel din toata folia.

 

Poza inainte si dupa.

post-14414-0-21100500-1458565414_thumb.jpg

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Exagerat de mult pretul de 600 de lei.Eu cand ma ocupam cu treaba asta luam 250 lei din care 100 de lei era folia si 150 lei mana de lucru.La toata treaba asta ofeream 1 an de zile garantie.Aplicam un sigiliu cu data reparatiei.Am reparat destul de multe si nu m-a sunat nimeni nici pana in ziua de azi pentru garantie.

Pretu poate creste in cazul in care se mai schimba ceva becuri ( sunt 5 la numar, undeva la 4-5 lei bucata ) - un maxim de 20-25 lei in plus.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum credeam si eu... 600 de lei e cam iesit din comun. Insa nici nu am foarte multe optiuni din ceea ce se vede. Si mie mi s-a oferit garantie pe manopera, dar chiar si asa...cam mult de dat pentru atat de putin. Asa, mai degraba raman cu starea actuala a display-ului.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 3 years later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.