Jump to content

Problema cutie de viteze si pocnituri la rotirea volanului!


Alecsandrel

Recommended Posts

Salut!

 

Mi s-a intamplat de vreo 3-4 ori ca masina la plecare de pe loc sa nu vrea sa intre in viteza 1.Eram la semafor si cand ma pregateam sa plec nu vroia sa intre...parca avea o piedica ceva.Dar dupa vreo 2-3 incercari a intrat pana la urma.

 

Ce inseamna asta?

 

E normal ca atunci cand introduci in viteza 1 sau 2, se face mai greu decat la a 3-a, 4-a , 5-a, a 6-a?eu de exemplu..am impresia ca intra mai greu 1-a si a 2-a decat celelalte viteze. E vreo problema?

 

Sambata trecuta am spalat masina, iar dupa ce am plecat de acolo a inceput sa pocneasca ceva pe la rotile din fata, in momentul cand viram de volan mai bine de jumate din cursa.Dupa vreo cateva ore nu mai pocnea deloc, nu se mai auzea nimic!

 

Asta ce mai e?

 

Multumesc anticipat!

Edited by Alecsandrel
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Mi s-a intamplat de vreo 3-4 ori ca masina la plecare de pe loc sa nu vrea sa intre in viteza 1.Eram la semafor si cand ma pregateam sa plec nu vroia sa intre...parca avea o piedica ceva.Dar dupa vreo 2-3 incercari a intrat pana la urma.

 

Ce inseamna asta?

 

E normal ca atunci cand introduci in viteza 1 sau 2, se face mai greu decat la a 3-a, 4-a , 5-a?Mie de exemplu..am impresia ca intra mai greu a 1-a si a 2-a decat celelalte viteze. E vreo problema?

 

Sambata trecuta am spalat masina, iar dupa ce am plecat de acolo a inceput sa pocneasca ceva pe la rotile din fata, in momentul cand viram de volan mai bine de jumate din cursa.Dupa vreo cateva ore nu mai pocnea deloc, nu se mai auzea nimic!

 

Asta ce mai e?

 

Multumesc anticipat!

cu intratul in viteze cred ca e dus ambreajul

mai exact s-a decalit soarele de la placa de presiune

cu trosniturile nu stiu ce sa zic

Edited by 4ucom
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut trosnituri din alea la e36, la virare, buba a fost rulmentii de sus de la telescop, nu stiu cum se numesc.

Nici nu pot sti daca la e90 e la fel.

flansa de amortizor se cheama

@alecsandrel

m-am uitat si kitul tau de ambreaj este numai pe OEM e cam 1.125 lei

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

legat de intratul in treapta 1... si la mine intra cateodata mai greu in viteza 1. uneori parca nici nu vrea sa intre.

mai am cativa prieteni posesori de seria 1 sau seria 3 [e90] si toti au aceeasi problema. si vbim de masini cumparate la max 50 000 km, unele chiar de noi. deci tind sa cred ca asa sunt ele facute, si ca nu e vba de vreo problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.