Jump to content

BMW E90


MihaiG_86

Recommended Posts

Vreau sa imi schimb masina, si dupa cum spune si titlul m-am hotarat la 320 E90. Cele 2 motoare despre care e vorba sunt: 2.0 i, benzina, 150 cp vs 2.0 d, diesel, 163 cp. Initial eram hotarat la diesel pentru consumul mai mic si puterea mai mare, dar dupa ce m-am mai documentat as cam merge pe benzina.

 

Parcurg cam 15-20 mii km pe an, din care jumatate prin Bucuresti, deci diferenta de consum s-ar simti destul de bine, insa la diesel ma sperie problemele care pot aparea cu turbina, volanta, injectoare, probleme care ma pot costa mult mai mult decat diferenta intre motorina si benzina.

 

Dispun de 14 000 euro, bani in care se gasesc 320d din 2005 cu ~120 000 km si 320i din 2005-2006 cu ~70 000 km. Din nou ma atrage benzina, pentru ca in aceeasi bani gasesc o masina cu de 2 ori mai putini km decat dieselul. Principalul dezavantaj al benzinei zic eu ca este consumul, apoi puterea mai mica si cuplul mult mai mic. Nu am gasit pe nimeni cu un 320i ca sa vad cum se misca, in schimb am condus un 320d si m-a uimit cat de bine trage; dar pe de alta parte prietenul a carui masina am condus-o a schimbat turbina la 180 000 km si l-a costat 2000 euro :)

 

Masina o voi tine cel putin 5 ani si intetionez sa o aduc din Germania. Voi ce ziceti sa aleg?

 

Si apropo, stie cineva cat m-ar costa pe an full casco? Ca am tot auzit ca firmele de asigurari au obiceiul sa umfle cu mult pretul masinii ca sa te puna sa platesti rata mai mare :lol:

Link to comment
Share on other sites

Banii de care dispui ce reprezinta? Includ taxele de inmatriculare? Drumul? Ca daca te uiti pe www.bmw.de la reprezentantele BMW in DE gasesti diesel la 16.500 cu 70.000 km. Presupun ca daca ai cauta mai bine sau eventual direct la dealeri (nu autohaus) la fata locului ai gasi in banii care doresti un diesel bun. Eu am diesel de 1 an, luat la 124.000 acum are 141.000 si nu am schimbat la el nimic in afara de consumabile in conditiile in care de cateva luni bat zilnic niste drumuri de tara pline de gropi pe langa Bucuresti. Cum ai si norocul. Cat despre diesel sau benzina sunt cateva topicuri si discutii aprinse pe aici pe forum in care fiecare isi apara pct de vedere. Indiferent ce masina iei eu te-as sfatui sa o iei de la un dealer sau reprezentanta din DE. Dormi mai linistit.

 

Casco reinnoit de mine acum 2 saptamani ai mai jos oferta brokerului meu (nu spun ca la tine va fi la fel) la 2 societati de asigurare bune zic eu:

Suma asigurata: 17.807 Euro

Prima anula: 1.226 Euro (plata in 4 rate)

Fransiza:

- 150 Euro/eveniment

- 10% din dauna pentru furt total

Acoperire: casco complet

 

Oferta negociata cu (alta firma):

 

Suma asigurata: 22.609 Euro

Prima anula: 1.632 Euro (plata in 4 rate)

Fransiza:

- 100 Euro/eveniment pentru avarii partiale

- 10% pentru furt total

- 10% avarie totala

Acoperire: toate riscurile

Edited by zorin70
Link to comment
Share on other sites

Am 15 000 euro in total, pentru drum, acte, inmatriculare, prima rata la casco,etc. 14 000 e cam suma maxima pe care ma gandesc eu ca o pot da pe masina; daca nu imi mai raman bani o sa circul cu numere rosii pana vand loganul pe care il am acum, dar casco vreau sa fac neaparat imediat dupa ce ajung in tara. Drumul estimez ca nu va costa mai mult de 600 euro, o sa ma duc cu loganul 1.4 si am niste rude in Berlin la care o sa stau deci practic singurele cheltuieli vor fi pentru carburant si vignete.

 

Pana acum am cautat doar pe mobile, mai stiti si alte site-uri sau puteti sa imi recomandati dealeri din jurul Berlinului? Oricum voi pleca dupa 1 septembrie deci mai am timp destul sa caut.

Link to comment
Share on other sites

, masina mea este asigurata la 18750 euro, 910 casco in 10 rate, 10% fransiza la daune si furt total.

:) ft tare, eu am o oferta la e46 de 950€ prima la valoarea de ~12mii€ cu fransiza 20%...... asigurari de căcat

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Cred ca la banii astia iti gasesti si cu navi . Eu caut motorizari mai mari si nu stiu exact daca e asa ...

 

Oricum asta nu e urata .

 

Daca as fi in locul tau, as cauta atat diesel cat si benzina. Nu ar conta atat de mult combustibilul, as lua o masina cu cat mai multe optiuni. Asta ar fi criteriul dupa care m-as ghida.

 

Succes. :)

 

LE: nu prea sunt si cu navi la banii astia. :lol:

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

Poate ar fi bine sa cauti ceva model din 2006 incolo. Cele care apar primele (2005 cazul seria 3 actuala) de obicei au mici probleme ce se mai remediaza pe urma. Parerea mea. Mai cauta poate ai noroc sa gasesti si cu ceva roti de iarna ca e destul de scumpe si alea. Navigatia e mai mult de aspect al bordului ca de folos nu prea cred. Cel care a avut masina inaintea mea probabil mergea destul de mult pe autostrazi ca am vazut ca a renuntat sa aibe navigatie, clima in favoarea unei directii si scaune sport, cauciucuri mai late, etc.
Link to comment
Share on other sites

as opta pt varianta diesel, cel pe benzina de 2.0 este "lesinat". Daca vrei motor pe benzina la BMW ia-ti motor de minimum 2.5, dar cu 14.000 E nu cred ca vei gasi ceva interesant nici de 2.0, in Germania, doar variante de echipare standard. Cu bugetul de care dispui cred ca te-ai incadra la un BMW E90 cat de cat optionat dor la licitatiile din Franta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.