Jump to content

Citygo - o spalatorie unde mergi de placere!


Recommended Posts

Tocmai am fost sa spal masina pentru prima oara la CITYGO, o spalatorie noua si fresh situata pe Calea Calarasilor, vizavi de universitatea Hyperion. Firma detine si parcarea din incinta.

Ce pot sa spun?! Arata bine, sunt mese afara cu umbrelute, ziare si scrumiere, baietii care spala sunt 'albi' si civilizati.

Se spala in ordinea asta; degresat jantei, clatit masina, samponat toata masina, clatit, samponat iarasi toata masina, clatit iarasi... apoi interiorul, unde pot sa spun ca mi-au curatat pana si oglinzile din parasolare, spatiile de depozitare, INTERIORUL cotierei... ok, poate sunt mai spalatorii unde se face asta, dar la un moment dat erau atat de migalosi incat ma intrebam daca nu-i hobby-ul lor.

Preturile sunt normale, iar de inceput au o oferta speciala - 20 RON - interior + exterior. Baietii nu fac 'apropouri' de spaga, defapt.. dupa ce mi-a terminat masina, am fost sa platesc si cand m-am intors abia l-am mai gasit pe baiat ca sa-i dau 10 lei!

Mi-a lasat o impresie f. buna si in mod sigur ma intorc, este si aproape de mine.

Mic dezavantaj: pana la accesul in zona de spalatorie se merge pe pietris (parcarea), automat trebuie sa mergeti destul de incet la plecare ca sa nu va prafuiti. Rampele de acces sunt ok, masina mea e foarte joasa si n-am avut nicio emotie.

 

Sper s-o tina tot asa si sa nu fie doar entuziasmul de afacere noua :)

Link to comment
Share on other sites

20 lei vrei sa spui, nu? :) ah, sau stai.. tu ai SUV.

inca o chestie: imi place ca folosesc si aparatul ala de 'suflat' ca sa scoata apa de la chedere, manere de la usi, oglinzi, grila, suporturi numere de inmatriculare etc. :lol: buna treaba, nu e nimic mai enervant decat sa ajungi cu masina acasa si sa vezi tot felul de locuri de unde a picurat care deja sunt prafuite.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Cred ca ma mut de la Autowash-ul OMV la spalatoria de langa, care este NO TOUCH, cel mai safe pt lacul masinii.

 

Nu imi vine acum cum se numeste, dar este exact langa OMV-ul din Aviatei, cel de pe pod.

 

Se spala masina initial cu jet puternic de apa, apoi se aplica sampon/spuma, apoi se clateste cu apa si se usuca prin intermediul unor ventilatoare foarte puternice... in tot acest timp NU se atinge masina cu nici o unealta/carpa etc.

 

Ultima data m-am blocat in spalatoria OMV 20 de minute, s-a stricat sina aia care te plimba in tunel, iar altcineva urla cand am iesit ca i s-a agatat bratul care spala jantele in aripa si avea aripa smulsa/rupta... deci m-am lecuit si de OMV. Probabil nu mai au bani sa intretina instalatiile, deci sigur nu mai schimba nici periile, iar daca prind alea nisip sau pietricele s-a terminat.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

deci tot spalatul ecologic la "tiganusii" de cartier e cel mai bine....atat timp cat ii supervizezi :) si cel putin ai pe cine sa bati daca iti face ceva...asa la utilaj ce ii faci?

 

genul asta de utilaje au asigurare in sensul ca daca pateste ceva masina ta ei te despagubesc ! chiar si la spalatoriile manuale OMv , cele cu jet e la fel .cat timp esti in incinta lor ai asigurare civila. La tiganusi nu stiu ce garantie ai . nu peste tot rezolvi cu bataie si scandal sau ma rog nu stiu cat te ajuta ca-i dai un pumn si de fapt pleci cu aripa zgariata si trebuie sa o vopsesti tu!

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

deci tot spalatul ecologic la "tiganusii" de cartier e cel mai bine....atat timp cat ii supervizezi :) si cel putin ai pe cine sa bati daca iti face ceva...asa la utilaj ce ii faci?

 

genul asta de utilaje au asigurare in sensul ca daca pateste ceva masina ta ei te despagubesc ! chiar si la spalatoriile manuale OMv , cele cu jet e la fel .cat timp esti in incinta lor ai asigurare civila. La tiganusi nu stiu ce garantie ai . nu peste tot rezolvi cu bataie si scandal sau ma rog nu stiu cat te ajuta ca-i dai un pumn si de fapt pleci cu aripa zgariata si trebuie sa o vopsesti tu!

 

cand am spus tiganusi m-am referit la toate spalatoriile ecologice din bucuresti adica cele cu JET nu stiu la ce te gandeai tu :lol:

Link to comment
Share on other sites

cand am spus tiganusi m-am referit la toate spalatoriile ecologice din bucuresti adica cele cu JET nu stiu la ce te gandeai tu :)

 

spalatoriile ecologice, cele in genul curte la strada nu au asigurare , eu am intrebat la cateva . Daca pateste ceva masina si nu vor sa despagubeasca ori ii bati ori le dai foc , te intelegi cu ei sau ii dai in judecata. Au asigurare cele din cadrul spalatoriilor si cele automate ! Eu va recomand sa nu lasati cheile la nici un agariceanu de acolo indiferent cat de bun prieten va e ! Am mai vazut inconstienti care lasa cheile pt introducere sau scoatere din hala ....

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

am fost, pentru preturile pe care le practica spala bine, ar trebui sa mai insiste la jante, am sa continui sa ma duc acolo unde-mi spal masina de muult timp, se putea si mai bine

 

nota 8 (si nu am avut masina ft murdara)

 

 

Pt jante se folosesc solutii speciale care sunt destul de scumpe iar spalatoriile factureaza separat serviciul asta .Poti lua de la TurtleWax ..wheel cleaner si sprayezi inainte de spalare jantele . Vor iesi ca noi , fara frecat si alte insistente :) Eu le degresam saptamanal sau la max 2 sapt .solutia costa 20 ron si ajunge cam 2 luni , fctie de cum aplici. Am vazut multe jante degresate de spalatorii si erau arse si cu lacul topit . Mai bine folosesti solutia ta !

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

ulterior am observat ca nici cu ceara nu au dat pe masina, dar nici nu au intrabat daca sa-mi dea sau nu, nici la jante nu m-au intrebat nimic, nu erau asa murdare sa trebuiasca cine stie ce solutie, trebuia insistat putin cu vapul si o carpa intre spite........

 

mai scad un punct.. nota 7 :)

Link to comment
Share on other sites

ba ma mai duc cand masina nu e ft murdara, asa era si acum (cu exceptia mustelor de pe parbriz si botul masinii care au iesit, dar le-am zis sa aibe in vedere) , pentru ca imi este comod si oarecum aproape de casa, altfel am si spus mai sus am sa ma duc acolo unde imi spal masina de muult timp (de fapt de catva ani ma mut din spalatorie in spalatorie, acolo unde se muta cei care imi spala masina, noroc ca nu se duc ft departe de casa :) )
Link to comment
Share on other sites

hmm... mie mi-au facut mereu impecabile jantele... ceruit intr-adevar am vazut ca n-au in program.

eu inainte spalam la cele dintre zvon si delea veche... mai mult la cea 'verde' decat la JUJ... spalau ok dar doar pentru ca ma stiau... raman cu citygo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.