Jump to content

flansa amortizor?!


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca o am. Deocamdata am depistat sursa batailor de pe fata-dreapta (bieleta antiruliu). Mai e o bataie, dar mult mai slaba, pe spate-dreapta. O sa ma uit prin portbagaj la flansa, dar banuiesc tot bieleta, pentru ca m-am uitat la ele acu ceva vreme, cand am pus-o pe o rampa, si aveau cauciucul cam crapat (imbatranit). Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
hai ca am tot cautat topicu asta de mi-au iestit ochii...stiam de el da nu-l mai gaseam...m-a lovit si pe mine problema,da doar pe fata....si cred ca ma apuc de desfacut....ca idee in loc de presa de arcuri poti folosi 2 sarme otelite si le stragi cu un cui...asa faceam la dacie mai de mult cand aveam treaba la amortizoare!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...

masina mea este instabila la denivelari si am schimbat pe fata bielete antiruliu,capete de bara,bielete directie,bascule si bucsi,caseta de directie,crucea de ax volan.caseta schimbat degeaba ,am cumparat si pompa servo dar inca nu am schimbat o

 

nu bate nimic doar ca masina este foarte rigida ,iar la trecerea unei denivelari se simte o vibratie in volan .stiu ca am pe fata un amortizor umed.

acum am cumparat si amortizoare si arcuri sport ,bilete scurte si ma gandeam sa refolosesc flansele vechi pt ca nu bate nici fata nici spatele.

 

in afara de bataie sau scartait la flansa amortizor fata mai sunt si alte efecte?

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am si eu o problema.

 

Volanul imi sta stramb cand merg pe drum drept dar masina isi pastreaza directia si nu trage stanga sau dreapta, dar in schimb am niste zgomote ciudate pe fata ca niste cloncanituri/zdraganuituri - zici ca ceva nu e strans bine,

Am schimbat bucse bascula, bielete antiruliu, bucse bara stabilizatoare.

Masina e un 320d e46FL an 2002.

Precizez ca la montarea scutului n-am mai reusit sa prind un surub pe fata. Scutul se prinde in 4 suruburi pe fata (2 pe o parte / 2 pe cealalta parte),

surubul de pe partea dreapta (cel interior) n-am mai reusit sa il prind. Poate sa zdrangane ala?

Cum depistez daca am joc in castea?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

verifica flansele de la amortizoare. trebuie suspendata masina si miscata roata sus-jos.

 

la mine desi aveam cam toate bratele schimbate, tot auzeam un mic zdranganit si masina parca nu era asa stabila. intr-o zi, asa din senin, a inceput sa troncane de nu puteai sa stai in masina. am schimbat flansele si nu-mi recunosc masina, e f silentioasa si ff stabila in curbe.

 

daca nu ai schimbat niciodata flansele, mai mult ca sigur sunt duse. la mine flansele erau originale, aveau 10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca iti bat flansele? Restul bucselor le-ai verificat? Amortizoarele cum sunt?

 

Ce marca de flanse ai pus?

Cred ca Atec sunt astea. ultima inspectie e facuta acum 2000 km ... mecanic s-a uitat la amortizoare si bucse..a tras de roti..a zis ca totul e in regula..ma gandesc ca sunt flansele ca aud acelasi zgomot dinaintea schimbarii...dar au tinut prea putin zic eu..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Se potriveste flansa cu cod: REINWEG 72999 la E90 ? pe site scrie ca se potriveste insa am fost sunat de la mag de piese si a incercat sa ma convinga sa iau alta flansa la 130 Lei bucata, pe motiv ca aceasta cod: REINWEG 72999 nu se potriveste. M-am uitat mai bine la toate flansele de pe site si vad ca toate sunt lafel, diferenta o da doar pretul si brandul.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Salutare colegi!!! Vin cu o problema zic eu minora și anume: am schimbat pe fata (brate plus bucșe, bielete direcție și antiruliu plus recondiționat caseta direcție) in viraje nu foarte tari am momente când aud ca o bĂŁtaie nu pronuntata și pe stânga și pe dreapta fata, ĂŽnainte sa schimb tot nu se auzeau!!!este cineva care s a mai ĂŽntâlnit cu problema asta!!! Cineva mi a zis ca ar fi flansele la telescop!!! Stima!! Masina in cauza E90 2d 2006 Edited by iulyvip
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.