Jump to content

flansa amortizor?!


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

flansa de la amortirzor se misca in curbe si in general cand se trage de volan? si cum se comporta masina cand aceasta piesa este stricata?

 

bate la gropi

...si cam la orice denivelare in asfalt in functie de cat de uzate sunt. Si eu le-am inlocuit, sunt foarte usor de schimbat.

Link to comment
Share on other sites

flansa de la amortirzor se misca in curbe si in general cand se trage de volan? si cum se comporta masina cand aceasta piesa este stricata?

 

bate la gropi

...si cam la orice denivelare in asfalt in functie de cat de uzate sunt. Si eu le-am inlocuit, sunt foarte usor de schimbat.

 

 

Cateva sfaturi la inlocuire? :)

Link to comment
Share on other sites

De unde stiu cand este deterioarata flansa? Am niste batai, destul de usoare, doar la anumite tipuri de gropi. Bucsele sunt schimbate, deci ar putea fi ori de la amortizoare, ori de la flanse. Se aude mai ales pe spate, ca si cum as avea ceva (un patent) in tava (castronul ala de plastic negru, din dreapta) si zdrangane.
Link to comment
Share on other sites

Cateva sfaturi la inlocuire? :)

 

 

Si eu as fi interesat de niste sfaturi. Eventual cum as putea intai sa verific ca sigur sunt duse flansele. Si la mine se aud niste batai destul de ciudate (un fel de clancanit) mai ales in partea din fata a masinii si doar peste anumite tipuri de denivelari. Sunt momente cand trec la 50 km/h peste denivelari si se aude doar cum lucreaza telescopul, si tot la 50 km/h peste aproximativ aceleasi tipuri de denivelari dar de data asta se aude clancanitul acela.

Mentionez ca telescoapele fata sunt noi, schimbate de o saptamana si ca inainte sa le schimb parca (desi s-ar putea sa ma insel) nu se auzeau bataile.

Link to comment
Share on other sites

e simplu

 

desfaci cele trei suruburi de la oala

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

piesa 1 surubul 2

 

ridicati masina si ti-a picat roata cu arc si telescop cu tot :lol:

 

apoi incepi sa misti de piesa 2 stanga <-> dreapta, cum ai verifica jocul unui rulment :lol:

 

in interior e un rulment si el face uzura / joc de la prea multe virari

(ar fi bine sa tineti volanul cat mai drept :D prea multe virari pt a feri gropi face uzura :) )

 

daca ati facut chestia asta trebuie sa refaceti unghiul de fuga

 

scapati de unghi de fuga doar daca faceti semn si sa repuneti la semn

 

apoi testati daca trage volanul tot nu ati scapat :)

 

se simte mai degraba la linii de tramvai dar e inselator pt ca poate fi si din caseta

 

pe loc motor oprit dati stanga deapta de volan si daca se aude bataie :) cautati la brate directie, caseta, crucea de la caseta ... chiar si bieletele antitruliu

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

piesa 6 poate fi de vina

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

e simplu

 

desfaci cele trei suruburi de la oala

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

piesa 1 surubul 2

 

ridicati masina si ti-a picat roata cu arc si telescop cu tot :lol:

 

apoi incepi sa misti de piesa 2 stanga <-> dreapta, cum ai verifica jocul unui rulment :lol:

 

in interior e un rulment si el face uzura / joc de la prea multe virari

(ar fi bine sa tineti volanul cat mai drept :D prea multe virari pt a feri gropi face uzura :) )

 

daca ati facut chestia asta trebuie sa refaceti unghiul de fuga

 

scapati de unghi de fuga doar daca faceti semn si sa repuneti la semn

 

apoi testati daca trage volanul tot nu ati scapat :)

 

se simte mai degraba la linii de tramvai dar e inselator pt ca poate fi si din caseta

 

pe loc motor oprit dati stanga deapta de volan si daca se aude bataie :) cautati la brate directie, caseta, crucea de la caseta ...

 

 

Merci mult de indicatii. Totusi mai am niste nelamuriri. Daca ridic masina (presupun ca te referi pe cric) si "imi cade" roata cu tot cu telescop si arc, ca sa fac operatiunea inversa nu imi trebuie presa pentru arc? Cand mi-am schimbat telescoapele pe fata mi s-a spus ca e nevoie de presa de arcuri.

Link to comment
Share on other sites

Merci mult de indicatii. Totusi mai am niste nelamuriri. Daca ridic masina (presupun ca te referi pe cric) si "imi cade" roata cu tot cu telescop si arc, ca sa fac operatiunea inversa nu imi trebuie presa pentru arc? Cand mi-am schimbat telescoapele pe fata mi s-a spus ca e nevoie de presa de arcuri.

 

doar daca te incumeti sa schimbi piesa 1

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

pai si nu s-a utat mecanicu la flanse :) firar zici ca is roboti nu ar face nimic mai mult decat ce le spui; din pacate uneori nici ce le spui nu is in stare sa faca, ce sa le ceri mai mult :lol:

 

ma scuzati ca am avut tupeul sa ma gandesc la asa ceva :lol:

 

P.S. scuze am omis ca sunt pe seria 3 si eu am dat link-uri de seria 5 :) da e mai usor ca stiu vin-ul :D

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

doar daca te incumeti sa schimbi piesa 1

 

pai si nu s-a utat mecanicu la flanse :) firar zici ca is roboti nu ar face nimic mai mult decat ce le spui; din pacate uneori nici ce le spui nu is in stare sa faca, ce sa le ceri mai mult :lol:

 

ma scuzati ca am avut tupeul sa ma gandesc la asa ceva :lol:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

Sincer nu stiu daca s-a uitat sau nu. Ma gandesc ca imi spunea daca observa ceva problema. Chestia e ca nu le place (mecanicilor) sa stai pe langa ei cand lucreaza. Mi-a zis ca ma suna el cand e gata si asa a facut (e un mecanic in care am cat de cat incredere). Din pacate in ziua in care mi-a schimbat telescoapele nu am observat bataile (cu muzica in masina, fericit ca am telescoape noi) si a doua zi am plecat cu masina prin tara. Atunci au inceput bataile, cand am dat de drumuri mai rele.

Link to comment
Share on other sites

si la mine pe spate bate ca si cand as avea ceva in compartimentu ala de plastic, dar ciudat ca mai mult la denivelari mai mici...

Exact asa si la mine. Si mi se pare ca la gropi nu se aude, ci mai degraba la denivelari, la umflaturi. Exact ca si cum ar fi un obiect in tavita si ar topai din cauza ridicaturilor de pe asfalt. Oricum, face foarte rar. Sunt bucuros ca am scapat de bataile de la bucsele de la bascula :)

Link to comment
Share on other sites

flansa de la amortirzor se misca in curbe si in general cand se trage de volan? si cum se comporta masina cand aceasta piesa este stricata?

Flansa de la amortizor nu se misca,este fixata de caroserie prin 3 suruburi.In centru are 2 rulmenti concentrici in care intra capatul amortizorului.Ceea ce se deterioreaza sunt bilele din rulmenti.Atunci amortizorul nu mai este fix in flansa,incepe sa joace si produce zgomot.Daca nu schimbi flansa s-ar putea din cauza jocului sa-ti strice tot pe acea parte,inclusi sa capeti joc in pivoti (pentru care trebuie sa cumperi toata bascula).

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa profit si ca sa nu mai deschid alt topic va intreb daca schimb suspensia si imi pun sport flansele vechi se potrivesc?Daca este sa cumpar flanse noi iau orice tip de flanse sau sunt speciale pentru suspensie sport?Mersi

in principiu ar trebui sa mearga pe aceeasi flansa

Link to comment
Share on other sites

si asa...''palpabil'' cum iti da cineva seama ca este stricata flansa sau nu ? fara sa demontezi telescopul.

scoti capacul ala de plastic din oala si vezi daca se vede uzat rulmentul.Daca nu bate si nu face zgomot inseamna ca ar fi buna

Link to comment
Share on other sites

Arcul nu mai e rupt :lol: (l-am schimbat). Ma gandesc la bieletele antiruliu. Am vazut ca au cauciucul cam imbatranit.

Ridic-o pe elevator cumva si vezi pe unde ai joc in roata.asa iti dai seama.Restul nu putem decat sa presupunem.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.