Jump to content

flansa amortizor?!


the rocket

Recommended Posts

si eu am schimbat amortizoarele spate si bate ceva ,exact atunci cand trec peste limitarile de viteza...m-am uitat la flansa in portbagaj si am observat ca daca te lasi pe masina se rida in sus tija de la amortizor, iar cand revine , se loveste de flansa...cred ca asta e si motivul bataii...am sa incerc sa bag un distantier intre flansa si piulita sa vedem daca mai face zgomot...eu zic ca aici e problema :)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

normal ca exista, doar ca nu e rotativa!

desfaci mocheta de pe lateral si le vezi, sunt in 2 suruburi!

si la mine, daca ma apas pe masina parca vad cum vine putin in sus capul telescopului cu tot cu miezul flansei! sunt si foarte ieftine ~50 ron, dar n-am apucat sa ma ocup de ele...

Link to comment
Share on other sites

si la mine se aude ceva asemantor ca lui chriss pe dreapta spate. eu am comandat deja flansa, am sa merg la service imediat ce soseste piesa. mecanicul mi-a zis ca ar putea fi si de la amortizor dar sa incercam cu flansa inainte, oricum am sa revin dupa montaj cu rezultatul. zgomotul e foarte slab si pare ca vine din portbagaj, il sesizes pe orice drum, inainte auzeam numai pe drumuri proaste.
Link to comment
Share on other sites

Poti sa ma ajuti cu mai multe detalii? Pe unde se vede flansa? Prin portbagaj? Sub mocheta? Chiar nu ma pricep.

 

da, acolo... :lol:

e si o bucsa de cauciuc care se mai rupe....

Cristi, daca ai schimbat arcul...nu cumva nu ai strans surubul de jos de la amortizor?...Just in case :) (Se strange la final cu masina lasata jos de pe cric)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Am venit aseara de la un drum de 1700km prin tara si, datorita drumurilor mirifice din judetul Cluj, am sesizat un sunet de zdranganeala usoara pe partea dreapta (fata+spate). O sa desfac mocheta pe spate sa ma uit. Dar pe fata cum fac?

Scoti capacelul de plastic din oala si vezi cum arata rulmentul.

Link to comment
Share on other sites

Am venit aseara de la un drum de 1700km prin tara si, datorita drumurilor mirifice din judetul Cluj, am sesizat un sunet de zdranganeala usoara pe partea dreapta (fata+spate). O sa desfac mocheta pe spate sa ma uit. Dar pe fata cum fac?

 

Asa cum a zis boxer si pui mana pe tija amortizorului in timp ce cu cealalta balansezi masina. Daca ai joc acolo ai sa-l simti (joc in rulmentul flansei..). Vorbim la telefon maine, ok?

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dane, hai ca am facut asa cum mi-ai zis tu: am pus mana pe tija amortizorului (acolo sus, la rulment) si am hatanat masina. Nu se simte nimic. In schimb am pus pana pe pivotul de jos al bieletei antiruliu si am observat ca atunci cand misc puternic masina se simte un joc acolo. Face un fel de clanc-clanc. Ma gandesc sa desfac bieleta si sa dau o tura cu masina sa vad daca se mai aude. Asta este bieleta de pe dreapta, nu aia de la tine :)
Link to comment
Share on other sites

Dane, hai ca am facut asa cum mi-ai zis tu: am pus mana pe tija amortizorului (acolo sus, la rulment) si am hatanat masina. Nu se simte nimic. In schimb am pus pana pe pivotul de jos al bieletei antiruliu si am observat ca atunci cand misc puternic masina se simte un joc acolo. Face un fel de clanc-clanc. Ma gandesc sa desfac bieleta si sa dau o tura cu masina sa vad daca se mai aude. Asta este bieleta de pe dreapta, nu aia de la tine :lol:

 

Mai am una si pentru week end-ul asta cred... :) . Nu merge fara bieleta antiruliu.

Link to comment
Share on other sites

Nu am de gand sa merg fara bieleta, ca si solutie. Vreau doar sa o desfac si sa dau o tura asa sa fiu sigur ca de acolo vine sunetul. Apoi o pun la loc si indur trancaneala, pana cand o schimb. N-are nimic daca merg 1km fara o bieleta, nu? Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.