Jump to content

Cum stupid ne functioneaza creierul sau E60 vs E39


aphedrone

Recommended Posts

Explica te rog. Ce diferente majore crezi ca ar fi, in favoarea/devafoarea cui si de ce :)

 

Eu cand am spus de tinuta de drum m-am referit la doua aspecte: rulaj normal, de familist, pe freeway si la rulaj agresiv, pe drumuri gen Valea Oltului (si echivalentul US). Si inca o chestie: jumate din km cu cele doua E60-uri cred ca le-am facut in Eu. Sunt fan de vacante lungi cu masina.

Asa ca cred ca am acoperit 90% dintre posibilitati.

 

Pai vad ca la locatie ti-ai pus San Diego. Unde in zona aia ar fi echivalentul la Valea Oltului? Eu am stat in Santa Monica, dar nu stiu nici un drum echivalent, in afara sa zicem de capatul lui Sunset Blvd, si eventual Mandeville Canyon. Tot aceleasi drumuri le-am batut ca si tine cred, puteai avea si E28, tot foarte relaxat se conducea. Nu vad nici o provocare pentru E39 pe drumurile din zona aia, nu stiu unde ai putea conduce agresiv. Nu te lasa nici legea, nu te lasa nici traficul, nu stiu ce comparatie ar putea exista. Fa drumuri prin judetele Romaniei, uite cum face colegul nostru Thebe cu E60, la care rupe cauciucuri si jante si directie in fiecare luna, n-ai cum sa compari mersul din State cu mersul din Romania.

Link to comment
Share on other sites

chiar zilele astea ma gandeam, decat sa imi iau e90 mai subtirel, sa-mi iau mai bine cel mai echipat e46. ies in aceiasi bani.

 

acelasi lucru ti-l spun si tie ... mergi cu amandoua .... si o sa vezi .. diferente ... acum parerea mea ia-ti decat ce-i necesar ce folosesti de zi cu zi ... si o sa vezi ca o sa simti o diferenta :)

Link to comment
Share on other sites

Explica te rog. Ce diferente majore crezi ca ar fi, in favoarea/devafoarea cui si de ce :)

 

Eu cand am spus de tinuta de drum m-am referit la doua aspecte: rulaj normal, de familist, pe freeway si la rulaj agresiv, pe drumuri gen Valea Oltului (si echivalentul US). Si inca o chestie: jumate din km cu cele doua E60-uri cred ca le-am facut in Eu. Sunt fan de vacante lungi cu masina.

Asa ca cred ca am acoperit 90% dintre posibilitati.

 

Pai vad ca la locatie ti-ai pus San Diego. Unde in zona aia ar fi echivalentul la Valea Oltului? Eu am stat in Santa Monica, dar nu stiu nici un drum echivalent, in afara sa zicem de capatul lui Sunset Blvd, si eventual Mandeville Canyon. Tot aceleasi drumuri le-am batut ca si tine cred, puteai avea si E28, tot foarte relaxat se conducea. Nu vad nici o provocare pentru E39 pe drumurile din zona aia, nu stiu unde ai putea conduce agresiv. Nu te lasa nici legea, nu te lasa nici traficul, nu stiu ce comparatie ar putea exista. Fa drumuri prin judetele Romaniei, uite cum face colegul nostru Thebe cu E60, la care rupe cauciucuri si jante si directie in fiecare luna, n-ai cum sa compari mersul din State cu mersul din Romania.

 

WLF, tu chiar crezi ca mint? :lol:

 

Ma duc o data pe luna sau asa intr-o zona muntoasa, spre exemplu Laguna Mountain, Palomar Mountain sau Palm Springs. Sunt sosele MULT mai agresive ca in Romania, cu viraje si terasament inclinat de zici ca esti pe circuit, cu asfalt care fierbe la 60 de grade. Se merge cu 60 de mile, pe curbe de 35 de mile, adica f. agresiv. Vrei sa filmez ca sa te conving sau ma crezi pe cuvant? :lol:

 

Nu stiu ce face colegul Thebe si cum reuseste sa cheltuie atat de multi bani pe piese. Dar that's not the point. Deviem. Vroiam sa spun ca exista comparatii perfect valabile, trebuie doar sa le cauti si sa fii cat mai obiectiv cand le faci. Poti gasi acelasi trafic imputit ca in Bucuresti (vezi LA), conditii relaxate (vezi highway) sau drumuri virajate care iti pun masina la lucru (tocmai am dat exemple).

 

Iar in aceste conditii eu nu pot observa diferente intre comportamentul celor doua modele de masini. Daca exista cineva care observa, sa ne faca cinste si sa ne impartaseasca observatiile.

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

N-am zis ca minti, doamne fereste, ma apuca un pic si nostalgia cand imi amintesc. Dar 90% mergi pe highway si cum spui si tu o data pe luna mergi pe zona asemanatoare cu drumurile din Romania. Si eu faceam la fel, asta vruiam sa spun, zilnic eram pe highway, uneori faceam si o 100 de mile pana dupa Irvine, in weekend o luam pe PCH in sus spre Santa Barbara si eventual prin canioanele din Pacific Palisades. Dar in rest, n-ai unde efectiv. Condusul de zi cu zi din State mi se pare cel mai plictisitor lucru din lume ever, nu e de mirare ca americanii fac 7 lucruri in acelasi timp cand conduc.

 

Eu zic doar ca se compara mere cu pere. Un E39 condus in State cu un E60 condus in Romania, n-ai cum sa le compari pentru ca nu sunt aceleasi conditii de drum. Daca ai fi zis ca ai avut 2 ani un E39 in Romania si apoi 2 ani un E60 tot in Romania, as mai fi zis, dar cu E39-le in State n-ai nici o treaba. Pentru mine ar fi egal Audi-ul vechi din State cu E65-ul din Romania, sau oricare alta masina care am inchirat-o acolo. Pai sa merg 100 de mile sa zicem, de la Valcea la Bucuresti, e o adevarata aventura la ce trafic, ce drumuri si ce colegi de trafic sunt. Echivalentul lor in State ar fi ca si cum ai dormi la volan. Si atunci ce concluzie as putea trage comparand comportarea la drum a unei masini, nici una.

Link to comment
Share on other sites

Nu-s de acord, tocmai am spus ca gasesti situatii identice unde daca esti atent si stii la ce te sa te uiti si ce sa asculti, te poti dumiri cu o rata de eroare destul de mica. Iar eu sunt unul dintre bolnavii analitici care sunt in stare sa simta la acceleratie daca sunt 20kg in plus in masina sau cate grade sunt afara dupa zgomotul anvelopelor. Deci, un pic obsedat ca sa zic asa :) Dar hai sa zicem ca we agree to disagree.

 

Daca esti nostalgic, hai incoace la o partida de shopping ieftin si iti promit ca intr-o dupa amiaza scoatem bancheta din spate, o punem in sport si mergem pe munte sa auzi cum plang puntile si cum se scanceste sasiul :lol:

Link to comment
Share on other sites

@ciupanezule : acum vorbim deschis ... suntem posesori de E39 si E60 .... dar ... tine cont de faptul ca sunt cativa ani diferenta intre ele ... acei ani ii poti regasi in uzura unor piese , furtune , bla bla bla ... deci iti zic sincer ... cu cat e mai noua , chiar si cu dotari mai putine , e altceva ... bagi mai putini bani in ea ... partea cu dotarile sunt de acord , eu nu-mi iau o masina fara sa aibe ce-mi doresc si ce folosesc , nu iau nimic in plus ceea ce nu folosesc

 

sper ca am fost coerent dupa 8 beri :)

Nu prea sunt de acord cu uzura. Sa presupunem ca se compara 2 masini care sunt intretinute corespunzator. Sunt o groaza de e60 darmate, tinute de oameni care nu si le permit, totusi unele au 5-6 ani deja si peste 200k km.

Din cate am vazut un e60 e si mai costisitor de intretinut iar in general fiabilitatea de la un model la altul la BMW a scazut nu a crescut, ca si la alte marci de altfel....

Link to comment
Share on other sites

@ciupanezule : acum vorbim deschis ... suntem posesori de E39 si E60 .... dar ... tine cont de faptul ca sunt cativa ani diferenta intre ele ... acei ani ii poti regasi in uzura unor piese , furtune , bla bla bla ... deci iti zic sincer ... cu cat e mai noua , chiar si cu dotari mai putine , e altceva ... bagi mai putini bani in ea ... partea cu dotarile sunt de acord , eu nu-mi iau o masina fara sa aibe ce-mi doresc si ce folosesc , nu iau nimic in plus ceea ce nu folosesc

 

sper ca am fost coerent dupa 8 beri :lol:

Nu prea sunt de acord cu uzura. Sa presupunem ca se compara 2 masini care sunt intretinute corespunzator. Sunt o groaza de e60 darmate, tinute de oameni care nu si le permit, totusi unele au 5-6 ani deja si peste 200k km.

Din cate am vazut un e60 e si mai costisitor de intretinut iar in general fiabilitatea de la un model la altul la BMW a scazut nu a crescut, ca si la alte marci de altfel....

 

nu neaparat ... eu am e60-ul de 2 ani si n-am schimbat nimic la el , e super fiabil , iar preturile nu mi se par mari ... sincer la piese ...

 

vorbeam de 2 masini intretinute corespunzator ... ce-i drept ... dar anii isi spun cuvantul ... whatever :)

Link to comment
Share on other sites

@aphedrone

 

E60 este peste E39 ... ca si orice alt model ... E90 fata de E46 ...

 

e clar ca orice trecere la un nou model vine si cu modificari , optiuni in plus ....

 

de ex Dynamic Drive , Active Stearing , etc ... care-l fac pe E60 net superior lui E39 ...

 

 

daca vrei se poate discuta si la concret ... dar dupa parerea mea si a multora ... E60 este peste E39 ... nu spun asta pentru ca sunt posesor de E60 dar am citit mult despre bmw , ce inseamna o trecere la un nivel nou , superior ...

 

Bineinteles ca E60 este peste E39, dar pune-ti intrebarea: Am nevoie de Dynamic Drive si de Active Steering? Ce este in neregula cu Man Drive si Man Steering? - pana la urma asta e esenta sloganului "Driving Pleasure" nu sa te conduca masina pe tine.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu de unde vine "bineinteles ca e o masina superioara" asta. argumente prea multe nu am auzit. Depinde ce cauti si la ce te uiti. Nu vorbim aici de aspect, ca asta e subiectiv total. Hai sa iti dau un exemplu, Honda TypeR. Modelul anterior este peste noul model la dinamica, stabilitate, timpi pe circuit. Modelul nou are un interior super si in general e mai dotata cu gadgeturi mai mult sau mai putin de marketing. Suspensia la noul TypeR e ingrozitore, simti si cea mai mica pietricica.

Acum daca iti place cum arata asta noua, + interiorul si dotari, asta noua e mai buna. La restul e aia veche. Cam asa vad si eu lucrurile la E60. Are chestii mai noi, pe hartie fac minuni.. dar tocmai asta e, nu cred ca e o masina net superioara.

Vrei o masina mai noua ? ok. Iei E60 ca nu e39 nu mai gasesti noi. Te gandesti sa schimbi masina doar de dragul de a o schimba .. altfel se pune problema. Nu uitati ca totusi majoritatea, cel putin in RO au e60 second, sunt convins ca cei care au luat un e60 SH sunt de 10 ori mai multi decat cei care au luat-o noua.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

De 10 ori e putin my friend. Sunt mult mai multi. Si eu printre ei.

 

Personal nu-mi iau masina noua (desi pot) pentru ca mi se pare inacceptabila deprecierea dupa 2 ani + nu stau cu acceasi masina mai mult de 1 an, un an jumate maxim. Cum as putea sa dau 65k pe un 530i nou iar dupa 2 ani sa valoreze 35k? Mai bine arunc bacnotele de la balcon si ma distrez cum se omoara lumea sa le prinda ...

 

Si acum la subiect, ai facut o observatie interesanta: "argumente prea multe nu am auzit". Din pacate, as putea adauga. Ma asteptam la o discutie la subiect, cu exemple si impresii first hand.

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles, ca de obicei: cei care au bani de E60 (dotat) zic ca e cel mai tare, cei care nu au avut bani de dotari multe au preferat modelul anterior mult mai dotat decat cel nou si chel si zic ca e mai bun.

La interior sunt de acord ca E60 e cam tras cu toporiÂşca nu schita (design) cu creionul - astept repede sa sara posesorii cu gura pe remarca mea :) ca la comentarii se pricep to(n)ti(i). E39 are un interior mult mai "rotunjit" dar exteriorul bate la modelul nou.

Link to comment
Share on other sites

Asa ma gandeam si eu.... Ce-mi trebuie mie masina de ultima generatie cand pot sa-mi pun un M5 de pe E34 pe E36 ? 500 de newton stock , 340 de cai.... Sa huruie motorul si sa traga. Nici muzica n-am sa-mi pun :)

Tot ce ma intereseaza la o masina pe langa fortza ar fi clima si geamuri electrice. in rest toate basinile numite de unii gadgets-uri sunt absolut inutile...

Edited by the_rifle
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ciupanezule : acum vorbim deschis ... suntem posesori de E39 si E60 .... dar ... tine cont de faptul ca sunt cativa ani diferenta intre ele ... acei ani ii poti regasi in uzura unor piese , furtune , bla bla bla ... deci iti zic sincer ... cu cat e mai noua , chiar si cu dotari mai putine , e altceva ... bagi mai putini bani in ea ... partea cu dotarile sunt de acord , eu nu-mi iau o masina fara sa aibe ce-mi doresc si ce folosesc , nu iau nimic in plus ceea ce nu folosesc

 

Nu mã deranjeazã chestia asta, am preferat sã cumpãr un E39, am bãgat poate mai mulÞi bani În ÎntreÞinerea lui decât dacã aº fi cumpãrat un E60 mai recent, Însã nu-mi pare rãu.

E o maÂşinĂŁ care ĂŽncĂŁ ĂŽmi place foarte mult.

 

Aditza85 aici nu e vorba de bani,orice model apare nou e mai urat si mai prost decat cel vechi...vechea problema e46/e90.Normal ca decat sa ne gandim cum sa facem sa cumparam noul model mai bine ne mintim pe noi ca e mai bun cel vechi.

 

Aici nu e vorba de aÂşa ceva, nimeni nu a spus cĂŁ E60 este hidos.

 

E60 s-a depreciat foarte mult, multĂŁ lume ĂŽÂşi permite un E60 din primii ani.

Link to comment
Share on other sites

Aditza85 aici nu e vorba de bani,orice model apare nou e mai urat si mai prost decat cel vechi...vechea problema e46/e90.Normal ca decat sa ne gandim cum sa facem sa cumparam noul model mai bine ne mintim pe noi ca e mai bun cel vechi.

 

Citeste postul initial. Nu se minte nimeni aici. Am avut doua d-alea, doua d-alea. Nu am spus nici eu nici altcineva ca E60 e mai urat si mai prost.

Era o discutie la subiect, cu puncte si sub puncte iar tu ... ai intrat pe contrasens.

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Detin in prezent un 530d e60 si, am detinut si un 530d e39. In afara de gadget-urile ce le are in plus fata de e39,are si alte atuuri.Am observat sasiul care e mult mai solid, torsionarea e aproape insesizabila, motorul care ofera mai multa placere in condus si performante superioare dar mai putina la benzinarie( la e39 am observat un consum mai redus de combustibil la mersul in regim alert) , cutia cu 6 rapoarte e fenomenala si mult mai intuitiva decat la e39, farurile adaptabile mi se par o optiune demna de luat in seama, mai ales pe drumuri virajate,antifonarea mult mai superioara a zgomotelor, si pt mine, cireasa de pe tort sunt scaunele confort cu tetiera care se muleaza dupa gat ce apar si la seria 7.Un minus ar fi i drive, ce trebuie sa-l mesteresti la orice vrei sa reglezi, pana si tastarea numerelor de telefon necestita timp si multa atentie cand esti in trafic.

In rest, zic ca e60 e mult superior fata de e39 , si asta nu ma refer doar la design.

Link to comment
Share on other sites

Amandoua E60-urile au avut Dynamic Drive. Suna super bine pe hartie insa daca incerc sa compar cu un E39, sa mor daca pot sa-mi dau seama de diferenta. Nu zic ca nu exista, insa eu nu imi pot da seama. Nu o simt. Si ceva imi spune ca asa e cu 98% dintre soferi.

 

Pe hartie avantantajul exista dar este nesemnificativ, in realitate este aproape de 0.Bine, astia nascuti piloti, cu vreo scoala de soferi la BMW iti vor spune ca diferenta este enorma.Figuri romanesti. :)

Desi preferatul meu este motorul M54, deja este vechi.Nu pot sa nu apreciez tehnologia care exista pe motoarele noi, N52, N52K, N54.O fi ceva si pe diesel dar nu ma intereseaza aspectul, nici motoarele in V nu ma pasioneaza foarte tare.

Sistemul de airbag este mult mai dezvoltat fata de E39, E60-ul pentru US are senzori pre-crash si OC3 pentru scaunul pasagerului.Nu mi se pare putin lucru.Probabil nu prea intereseaza pe nimeni in Romania, dar E60-ul polueaza mult mai putin decat E39.Sistemul de stabilitate, la fel, este mult mai evoluat decat la E39.Ajuta.Franele sunt impecabile la ambele dupa parerea mea, cu un plus pentru functiile DSC-ului de pe E60.Bine, frane originale, nu placute sh si discuri ruginite.

E60-ul este o masina mai complicata din punct de vedere al electronicii,motoarele noi la fel.Costurile de intretinere sunt incomparabil mai mari decat la E39. Avantaj E39.

Diferenta la condus exista la E60-ul cu active steering.Design-ul nu se discuta.

Cam asa compar eu cele doua modele.

Link to comment
Share on other sites

Franele sunt impecabile la ambele dupa parerea mea, cu un plus pentru functiile DSC-ului de pe E60

 

Da, am observat ca pe e60 intervine foarte repede dsc-ul dar pe la viteze mai ridicate de 100km/h nu si-a facut datoria, eu contrabracand ca altfel luam ''o gura'' din santul de pe marginea drumului.

Link to comment
Share on other sites

Nici airbagul nu isi mai face prea mult datoria la peste 100km/h :)

 

P.S. Si totusi ... titlul nu se poate schimba?

 

Eu daca postez aici si scrie "Cum stupid ne functioneaza creierul" sunt automat prost??? Mai vine unu altu din afara forumului si mai citeste ce topicuri sunt pe forum. Ar zice ca suntem in gimnaziu...

 

Propun si altfel de titluri din aceiasi categorie:

 

Ca tot suntem tampiti: motorina vs. diesel

Cum nu gandim macar sa scriem: costuri intretinere M6 vs. M5

Un prost intreaba ceilalti raspund de ce mi-a cazut turbina

Link to comment
Share on other sites

Nu am si nu am condus e60, deci nu stiu diferente de comportament, intretinere, electronica, etc.

Stiu doar ca forma si interiorul la e39 sunt mai pe gustul meu.

 

Caroserie: sincer, forma la e39 imi place foarte mult. Cand am vazut primele modele, prin `98, mi se parea ca arata ca o bucata de plastelina, framantata in maini si apoi aruncata cu forta pe asfalt. Am impresia ca se "muleaza" pe strada. Nici un alt model de BMW nu mi-a dat impresia asta pana acum.

In plus, parerea mea este ca e46 si e39 sunt ultimele BMW-uri care respecta liniile clasice, consacrate deja, am marcii bavareze. (sa nu-mi sariti in cap astia cu modele mai noi, este doar o parere personala pe care mi-o sustin)

 

Interior: La e60 nu imi place deloc forma bordului si panourile la usi. Deloc.

 

Eu daca postez aici si scrie "Cum stupid ne functioneaza creierul" sunt automat prost???

Ca tot suntem tampiti: motorina vs. diesel

Cum nu gandim macar sa scriem: costuri intretinere M6 vs. M5

Un prost intreaba ceilalti raspund de ce mi-a cazut turbina

 

Sa nu te superi, dar esti singurul, pana acuma, care se simte ofensat de titlul topicului.

Cred ca initiatorul topicului a gandit titlul in engleza si l-a scris in romana. In engleza, titlul topicului suna foarte corect si este foarte exact.

Daca limba romana nu poate pastra sensul intentionat din limba engleza, nu inseamna ca suntem in gimnaziu, prosti, tampiti si cu mintea odihnita :)

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.