Jump to content

Cum stupid ne functioneaza creierul sau E60 vs E39


aphedrone

Recommended Posts

Asta nu inseamna ca un croat ar putea sa vina si sa scrie cuvinte care incep cu p si se termina cu ...ula si sa aiba scuza ca exista o localitate la ei sau ca este din acea localitate...

 

Nu mai zic de un cetatean din Bostwana...ce drepturi ar avea el pe forum... :)

 

iar legat de gimnaziu... este o varsta la care autoironia capata dimensiuni nebanuite. Sau poate mai devreme ... nu mai tin minte

 

In fine ... raman la ideea ca este un topic f ok, si se pot spune multe lucruri interesante insa ... titlul este cel putin sec

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

@bala

Imi pare rau pentru titlu, am combinat doua chestii si a iesit ciudat - am vazut de abia dupa ce am pus postul. Daca il poate schimba cineva, sa o faca, eu nu stiu cum. Oricum, observ ca-ti pasa prea mult de cred altii si n-ar trebui. Lume e rea :)

 

@300zxtt

Torsionarea sasiului - ai dreptate, dar hai sa fim realisti, ce avantaje iti aduce asta in condusul zilnic.

Cutia cu 6 rapoarte - da, asta e o chestie la care nu m-am gandit. Cred ca din cauza faptului ca e ieftina benzina si nu m-a interesat consumul.

Scaune comfort - E39 528i-ul avea scaune comfort, e drept, fara smecheria din tetiera.

Faruri adaptive - mi-am spus parerea, mi se pare mai mult comfort psihic decat avantaj real.

 

@bavaria

Senzor airbag - nu stiam. Buna observatie. La fel despre DSC.

AS - am zis, e tare treaba.

 

Mai e o chestie pe E60 si cei care au incercat-o, s-au indragostit pe loc. Headzup displayul. Am primit feedback ca e un gizmo extraordinar, pentru simplul fapt ca nu tre sa te mai uiti in alta parte cand ai nevoie de anumite informatii importante.

 

At the end of the day, daca pui un E39 mediu echipat langa un E60 chel, cred ca nu se observa diferente PRACTICE, de ZI CU ZI asa de mari. Personal ma asteptam la o diferenta mai mare. Cred ca despre asta e vorba si nu ca una e mai proasta decat alta.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Mie imi este util HUD-ul, nu mai trebuie sa imi iau ochii de pe sosea ca sa monitorizez viteza, iar daca folosesti navigatia, ai acolo si informatiile acestea.

 

In ceea ce priveste E60, eu nu am fost incantat deloc de masina aia, poate si pentru ca aveam cea mai slaba motorizare (2.2 170 CP) si nici nu excela in dotari. Cert este ca am vandut-o repede. In schimb, mi-a placut si imi place si acum cum arata.

Link to comment
Share on other sites

ma asteptam ca cineva sa mentioneze ca un argument pro e60 motorul de 3.5i, ma refer la cel turbo, nu V8, care pe e39 nu exista, nici macar ceva apropiat. Poate si din cauza ca e inca o motorizare foarte rara datorita aparatiei recente. Daca ma tenteaza un BMW mai nou ar fi doar pentru motorul asta. Mie personal mie se pare super ca BMW in sfarsit face si el niste motoare turbo pe benzina. 6 in line turbo .. ce poate fi mai frumos de atat... Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

@xfil3s:

Nu cred cã poÞi sã spui cã E60 este NET SUPERIOR faÞã de E39.

E60 are unele gadget-uri, are un plus la confort din cauza Active Steering-ului, ĂŽnsĂŁ Âşi pe E39 ai o direcĂžie foarte uÂşoarĂŁ dacĂŁ ai servotronic.

E60 este o maºinã superioarã faÞã de E39, Însã nu este vreo revoluÞie, nu este un mare pas Înainte.

 

@aphedrone: Foarte bun review-ul tãu, ÎÞi ÎmpãrÞãºesc pãrerile.

 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Bravo Bala :).

 

Merita oare diferenta de bani intre un E39 si un E60?

Care dreaq diferenta?...Un 530i E39 '03 il gasesti la aproape acelasi pret cu un 530i E60 '03, SH si aceiasi nr de km...!!!

Daca e sa comparati E39 din 2000 cu E60 din 2006 normal ca o sa fie o diferenta de pret...la fel cum este intre E60 '03 si E60 '06!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hehe, foarte amuzant topic-ul. Sunt oarecum de acord cu cele scrise insa nu prea am vrut sa le scriu eu fix din cauza modului in care se pot interpreta. Si eu am fost pus fix in postura de a alege intre un E60 sau un E39 si am considerat ca diferentele (care orice s-ar zice, exista) nu justifica efortul financiar pe moment. Cu toate ca mi-as permite un E60, m-am gandit sa mai astept 1-2 ani pentru ca avand o afacere cash-flow-ul este important si orice "investitie" trebuie sa fie justificata, mai ales pe timp de criza. Ambele masini sunt excelente si daca sari putin peste interiorul lui E60 (inafara de care imi place mai mult totul fata de E39, inclusiv aspectul exterior modern si futuristic) chiar este un pas maricel inainte per ansamblu. Intrebarea e practic daca merita sa dai dublu/triplu pe o masina care nu e totusi la ani lumina distanta

 

Bottom line, E39 a fost cea mai buna in segmentul ei iar E60 este la fel cea mai buna in segmentul ei, si nu o spun doar eu (cu toate ca am condus toti concurentii la fiecare serie) ci marea parte a presei auto. Daca iti permiti usor un E60 si nu e pic de efort atunci go for it. Daca vrei sa faci alegerea "inteleapta" si mai economica probabil E39 e mai okay atata vreme cat nu te deranjeaza relativa invechire morala a modelului. In esenta nici una din ele nu e o alegere proasta. Ca si fiabilitate si eu am "auzit" diverse despre E60 asa cum se aud multe despre toate masinile mai moderne, insa nu poti sa mergi doar pe ce auzi. Cum sunt cei care zic ca au probleme sunt si cei care zic ca nu au. E39 insa si-a dovedit calitatea si fiabilitatea in timp si sute de mii de km, inafara de cateva mici chestiute este constuit destul de bullet-proof.

 

Doua mentiuni : Am mers destul cu ambele modele, motorizari variate (insa in special diesel). Urmatoarea masina in locul lui E39 e E60 535d, fara discutie. Daca scot 535d din ecuatie, nu stiu daca as mai face schimbarea prea curand, e o masina care as lua-o in special pentru motor.

Edited by XSD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.