Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

Pt astia care dau flash-uri sau claxoneaza, as scoate bata si v-as da numai peste ceafa.

 

Nu am vazut asemenea TARANISME in toata Europa(si slava domnului ca am facut mii de kilometri).

Este inadmisibil cum in alte tari se poate si aici nu.

 

PS: e valabil si pt cei cu alte marci

 

 

Tu nu folosesti flash-uri ? Nu claxonezi?

 

tu ce faci cand mergi mai tare decat restul si dai de unu care merge cu 50KM/h pe a doua banda?

 

NU.

Mi se pare oribil si de proasta crestere.

 

Din cate stiu limita este de 50Km, voi unde va grabiti ?

Chiar atat de mult va avantajeaza cele 10 minute castigate, incat sunteti in stare sa puneti viata voastra a a altora in pericol?

 

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa mergi toata autostrada(atat cat avem) cu 200km/h si sa o tii din flash in flash, doar pt ca ai BMW(sau alta marca mai rasarita)?

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa claxonati in prima nanosecunda scurta de la punerea semaforului pe culoarea verde?

 

 

Pai daca asta e parerea voastra atunci eu ma retrag si Bafta Voua.

 

Stii tu ce stii cu limita ,dar conducatorul auto este obligat sa mearga pe prima banda daca este libera,nu sa stea pe a doua ca asa vrea vreju lui.

Si ce ai tu cu mine daca eu vreau sa merg cu 80KM/h daca drumul imi permite? Daca eu simt ca la viteza respectiva am masina sub control? Cine a zis aici ca merge cineva cu 200KM/h?

Tie ti-ar convenii sa mergi cu o viteza peste medie ,pur si simplu te grabesti si intalnesti o masina care merge pe a doua banda cu 40 la ora? Tu ce faci? stai in spatele lui? Il depasesti pe dreapta?

 

 

 

Cu claxonatul la semafor nu sunt de acord,eu si Ciupanezu ne-am referit ca in caz ca unu intra in tine sau nu se asigura atunci folosim claxonul. Dar tu ce faci? Il poftesti sa intre in tine?

 

 

S-au mai vazut si altii care au crezut ca au masina sub control.(destul de recent pe la Romana)

Cat despre 200km/h, merg destul de des pe ruta Constanta-Bucuresti si am aproape de fiecare data sansa sa vad vreun vitezoman(si crede-ma ca de cele mai multe ori sunt BMW-uri) care are scurta la deget si pedala la maxim.

 

Zicea Ciupanezu mai sus ca Romanii in afara merg civilizat, nu arunca gunoaie pe geam,etc.

Crezi ca daca am face cu TOTII acelasi lucru aici nu s-ar simti diferenta?(daca precam de la premisa ca si asa e murdar, de ce nu scoatem organul genital pe geam si urinam?)

Eu zic ca se poate responsabiliza si poporul roman, dar trebuie sa o faca toti.

 

Una peste alta , sunt de acord si cu voi cĂŁ trebuie circulat pe banda cea mai apropiatĂŁ de marginea drumului dacĂŁ aceasta este liberĂŁ, dar asta nu inseamna ca daca cineva nu o face noi va trebui sa sarim repede cu claxonul sau cu flash-ul.(crede-ma ca te va vedea si fara flash)

Daca vei da cu flash probabil vei obtine mai multa carne in frigider, il vei frusta, si cu prima ocazie cand are bani isi va lua BMW si va da si el cu flash-ul pentru ca acum poate.

Link to comment
Share on other sites

Pt astia care dau flash-uri sau claxoneaza, as scoate bata si v-as da numai peste ceafa.

 

Nu am vazut asemenea TARANISME in toata Europa(si slava domnului ca am facut mii de kilometri).

Este inadmisibil cum in alte tari se poate si aici nu.

 

PS: e valabil si pt cei cu alte marci

 

 

Tu nu folosesti flash-uri ? Nu claxonezi?

 

tu ce faci cand mergi mai tare decat restul si dai de unu care merge cu 50KM/h pe a doua banda?

 

NU.

Mi se pare oribil si de proasta crestere.

 

Din cate stiu limita este de 50Km, voi unde va grabiti ?

Chiar atat de mult va avantajeaza cele 10 minute castigate, incat sunteti in stare sa puneti viata voastra a a altora in pericol?

 

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa mergi toata autostrada(atat cat avem) cu 200km/h si sa o tii din flash in flash, doar pt ca ai BMW(sau alta marca mai rasarita)?

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa claxonati in prima nanosecunda scurta de la punerea semaforului pe culoarea verde?

 

 

Pai daca asta e parerea voastra atunci eu ma retrag si Bafta Voua.

 

Stii tu ce stii cu limita ,dar conducatorul auto este obligat sa mearga pe prima banda daca este libera,nu sa stea pe a doua ca asa vrea vreju lui.

Si ce ai tu cu mine daca eu vreau sa merg cu 80KM/h daca drumul imi permite? Daca eu simt ca la viteza respectiva am masina sub control? Cine a zis aici ca merge cineva cu 200KM/h?

Tie ti-ar convenii sa mergi cu o viteza peste medie ,pur si simplu te grabesti si intalnesti o masina care merge pe a doua banda cu 40 la ora? Tu ce faci? stai in spatele lui? Il depasesti pe dreapta?

 

 

 

Cu claxonatul la semafor nu sunt de acord,eu si Ciupanezu ne-am referit ca in caz ca unu intra in tine sau nu se asigura atunci folosim claxonul. Dar tu ce faci? Il poftesti sa intre in tine?

 

 

S-au mai vazut si altii care au crezut ca au masina sub control.(destul de recent pe la Romana)

Cat despre 200km/h, merg destul de des pe ruta Constanta-Bucuresti si am aproape de fiecare data sansa sa vad vreun vitezoman(si crede-ma ca de cele mai multe ori sunt BMW-uri) care are scurta la deget si pedala la maxim.

 

Zicea Ciupanezu mai sus ca Romanii in afara merg civilizat, nu arunca gunoaie pe geam,etc.

Crezi ca daca am face cu TOTII acelasi lucru aici nu s-ar simti diferenta?(daca precam de la premisa ca si asa e murdar, de ce nu scoatem organul genital pe geam si urinam?)

Eu zic ca se poate responsabiliza si poporul roman, dar trebuie sa o faca toti.

 

Una peste alta , sunt de acord si cu voi cĂŁ trebuie circulat pe banda cea mai apropiatĂŁ de marginea drumului dacĂŁ aceasta este liberĂŁ, dar asta nu inseamna ca daca cineva nu o face noi va trebui sa sarim repede cu claxonul sau cu flash-ul.(crede-ma ca te va vedea si fara flash)

Daca vei da cu flash probabil vei obtine mai multa carne in frigider, il vei frusta, si cu prima ocazie cand are bani isi va lua BMW si va da si el cu flash-ul pentru ca acum poate.

 

 

Daca nu am vorbii despre asta pe un forum bmw as zice ca suferi ca nu ai bmw :) nu conteaza marca masinii,condeaza respectul pe care il avem unii fata de altii. Daca el ma vede fara flash,de ce nu se da la o parte?

 

Ma bucur ca pana la urma ne dai dreptate :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tatal meu a patit-o intro noapte pe banda a 2- a. Mergea cu 50(ifiind iesire din localitate lmita era de 70) si din spate un touareg ii facea flsh-uri de 5 min. Pana la urma touaregul l-a depasit pe dreapta dar l-a atins frecand bara bine. Dupa scandal pe margine drumului proprietarul tuaregului fiind grabit a platit daunele si a intins-o repede.
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma amuza aia care iti dau flash-uri sa te dai si apoi trec in fata ta si merg cu 5-10km/h in plus fata de tine. Sau, cum am patit o data, mergeam la mare, pe A2, pe banda 2 cu 120-130. Era foarte liber. Ma trezesc cu un opel astra classic ca-mi da flashuri. Da` flashuri d-alea enervante, gen "hai baa, da-te odata din fata mea!". M-am retras frumos pe dreapta, si, din cauza ca a fost nevoit sa franeze pana la viteza mea, n-a mai avut forta sa treaca. Il priveam amuzat cum trece asa cu incetinitorul. Apoi m-am bagat in spatele lui si i-am dat flash sa nu mai doarma :lol:)

Eu, daca e drumul liber, prefer sa trec pe prima banda pana trec de el, si apoi trec pe banda 2. Mai ales daca ai o masina slaba, nu vad niciun rost sa franezi in curu celui din fata si sa-ti pierzi tot "avantul",cand poti sa-l depasesti.

 

Foarte cool sa mergi cu 120-130 pe banda 2 :) La fel de cool ca ala care da flashuri.

 

 

 

is de parere ca daca te poti da.... pe banda 1... chiar si ptr 10 secunde cat sa treaca ala din spate... e mare magarie sa stai pe loc... , foarte rar.. fac cu farurile, si niciodata nu "imping" pe nimeni de la spate...vin tare... semnalizez.... daca nu da nici un semn de viata... semnalizez dreapta si ma bag... , de multe ori dupa ce am facut cu farurile, am depasit prin dreapta.. am vazut soferu de pe banda a 2-a si mi-a parut rau ca am dat flashuri, pentru ca-mi era evident ca nu aveam ce sa ma astept de la asa sofer...

 

exact asa procedez si eu, deci exact la fel.. cateodata il mai claxonez in timp ce il depasesc prin dreapta si ma uit la el, dar cand le vad moaca imi dau seama ca n-am ce sa le cer..

 

nu imping pe nimeni de la spate, nu dau semne cu farurile decat foarte rar, si daca unu vrea sa depaseasca cu +10km/h il las sa-si faca depasirea..

 

si sunt genul care depaseste tot

Link to comment
Share on other sites

Pt astia care dau flash-uri sau claxoneaza, as scoate bata si v-as da numai peste ceafa.

 

Nu am vazut asemenea TARANISME in toata Europa(si slava domnului ca am facut mii de kilometri).

Este inadmisibil cum in alte tari se poate si aici nu.

 

PS: e valabil si pt cei cu alte marci

 

 

Tu ar trebui sa fii un timbru.

Link to comment
Share on other sites

S-au mai vazut si altii care au crezut ca au masina sub control.(destul de recent pe la Romana)

Cat despre 200km/h, merg destul de des pe ruta Constanta-Bucuresti si am aproape de fiecare data sansa sa vad vreun vitezoman(si crede-ma ca de cele mai multe ori sunt BMW-uri) care are scurta la deget si pedala la maxim.

Una peste alta , sunt de acord si cu voi cĂŁ trebuie circulat pe banda cea mai apropiatĂŁ de marginea drumului dacĂŁ aceasta este liberĂŁ, dar asta nu inseamna ca daca cineva nu o face noi va trebui sa sarim repede cu claxonul sau cu flash-ul.(crede-ma ca te va vedea si fara flash)

Daca vei da cu flash probabil vei obtine mai multa carne in frigider, il vei frusta, si cu prima ocazie cand are bani isi va lua BMW si va da si el cu flash-ul pentru ca acum poate.

 

Fiecare are dreptul legal sa mearga cu o anumita viteza maxima , iar daca o depaseste suporta consecintele . Toti putem sa o patim la orice viteza din vina noastra sau a altora , toti avem dreptul sa ne dam cu parerea si chiar si judecam , dar pana la urma fiecare merge cum vrea , indiferent daca vrea sa mearga cu 180 sau 200 km/h .

Eu personal apreciez daca unul de la DISTANTA imi da flash-uri cand sunt pe banda 2-3 , astfel incat am timp sa reactionez in vre-un fel , poate asa salveaza viata multora sau cel putin nervi , putina benzina , timp ... Daca imi da flash cu 50 m in spate , el venind cu 200 , iar eu depasesc cu 130 o masina care merge cu 100 ... sa fie sanatos . Eu cand m-am asigurat in depasire , el nu era in distanta vizibila mie , altfel l-as fi lasat sa treaca , in afara de faptul ca din spate este f greu de apreciat cu ce viteza vine cineva , mai ales ca toti au farurile aprinse , Xenoane prost reglate si te induc in eroare in calcularea distantei si a vitezei , astfel incat trebuie sa stai si sa te uiti de vre-o 2-3 ori ca sa apreciezi cat timp ai tu la dispozitie pana cand ajunge in spatele tau respectivul vitezoman .

 

Tatal meu a patit-o intro noapte pe banda a 2- a. Mergea cu 50(ifiind iesire din localitate lmita era de 70) si din spate un touareg ii facea flsh-uri de 5 min. Pana la urma touaregul l-a depasit pe dreapta dar l-a atins frecand bara bine. Dupa scandal pe margine drumului proprietarul tuaregului fiind grabit a platit daunele si a intins-o repede.

Si eu eram sa o patesc cu un idiot cu un Passat care mi-a taiat fata desi in fata lui nu era nimeni , numai ca sa-mi arate ca el stie sa depaseasca la milimetru . Daca nu ciupeam frana , ne faceam praf de la 130 . Sa mergi relaxat , cu 5 masini pe 1 km de autostrada si un idiot care are chef de depasiri sa-ti sara in fata deodata ... toti din masina au sarit in sus , dar abia apoi si-au dat seama de idiot , mai ales ca eu eram pe prima banda si mergeam constant cu 120-130 .

Eu banuiesc ca tipul cu Touareg nu a vrut sa-l atinga pe tatal tau , dar nu a apreciat distanta bine si si-a furat-o . Bine macar sa l-a facut sa opreasca , pt ca multi te troznesc si fug .

Edited by marius_eugen
Link to comment
Share on other sites

NU.

Mi se pare oribil si de proasta crestere.

 

Din cate stiu limita este de 50Km, voi unde va grabiti ?

Chiar atat de mult va avantajeaza cele 10 minute castigate, incat sunteti in stare sa puneti viata voastra a a altora in pericol?

 

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa mergi toata autostrada(atat cat avem) cu 200km/h si sa o tii din flash in flash, doar pt ca ai BMW(sau alta marca mai rasarita)?

Sa inteleg ca voua vi se pare normal sa claxonati in prima nanosecunda scurta de la punerea semaforului pe culoarea verde?

 

 

Pai daca asta e parerea voastra atunci eu ma retrag si Bafta Voua.

 

Oribil ºi de proastã creºtere este sã circuli pe banda a doua atunci când prima bandã este liberã ºi alÞii aºteaptã În spatele tãu pentru cã tu vrei sã mergi cu 50 km/h.

 

 

Nu e nevoie de teoriile moraliste pe care ĂŽncerci sĂŁ le explici, ĂŽn viaĂža realĂŁ stau altfel lucrurile.

 

Tu nu eºti poliÞist de la rutierã, nu te intereseazã pe tine cât de repede merg alÞi participanÞi la trafic, tu trebuie doar sã circuli conform codului rutier.

 

Dacã depãseºti puÞin limita de vitezã, nu Înseamnã ca mergi cu 200 km/h toatã autostrada ºi nici cã Începi sã claxonezi cum se pune verde, deºi sunt mulÞi care demonstreazã lipsã de respect faÞã de ceilalÞi participanÞi la trafic tocmai din aceste motive, adicã merg pe banda a doua doar ca sã arate ce ºmecheri sunt ei ºi pleacã de la semafor dupã ce Începe toatã coloana sã-i claxoneze pentru cã ei tocmai cãutau un alt post de radio sau Îi spuneau amicului Fane ce manea miºto a ieºit.

Link to comment
Share on other sites

Zicea Ciupanezu mai sus ca Romanii in afara merg civilizat, nu arunca gunoaie pe geam,etc.

Crezi ca daca am face cu TOTII acelasi lucru aici nu s-ar simti diferenta?(daca precam de la premisa ca si asa e murdar, de ce nu scoatem organul genital pe geam si urinam?)

Eu zic ca se poate responsabiliza si poporul roman, dar trebuie sa o faca toti.

 

Una peste alta , sunt de acord si cu voi că trebuie circulat pe banda cea mai apropiată de marginea drumului dacă aceasta este liberă, dar asta nu inseamna ca daca cineva nu o face noi va trebui sa sarim repede cu claxonul sau cu flash-ul.(crede-ma ca te va vedea si fara flash)

Daca vei da cu flash probabil vei obtine mai multa carne in frigider, il vei frusta, si cu prima ocazie cand are bani isi va lua BMW si va da si el cu flash-ul pentru ca acum poate.

 

 

Păi şi care-i ideea pe care vrei s-o spui, nu ĂŽnţeleg....

Foarte mulţi se poartă mult mai civilizat ĂŽn afară decât ĂŽn România din cauza mentalităţii lor de melteni, mentalităţile se schimbă greu.

 

Eu mă port civilizat indiferent de cei din jur, nu aştept să fie şi restul civilizaţi ca eu să fiu, asta e mentalitate de turmă.

 

Ba da, trebuie date flash-uri, poate aşa va ĂŽnţelege că nu este normal să-i ţii pe alţii ĂŽn spate când prima bandă este liberă.

Ai chef să mergi ĂŽncet? Mergi pe prima bandă.

Şi ce mă doare pe mine dacă-şi va lua el BMW şi va da flash-uri? Deşi nu prea cred că dacă unul primeşte un flash, se duce şi ĂŽşi ia şi el un BMW să dea flash-uri, e un pic puerilă ideea. :)

 

Eu ĂŽi las pe toţi cei care merg mai rapid decât mine să mă depăşească dacă drumul ĂŽmi permite.

 

Aceste mentalităţi ne trag enorm ĂŽn jos, d-aia e România acolo unde este.

Orgolii inutile şi multă ignoranţă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu, cred ca nu esti constient in ce masina esti cind ii lasi pe altii sa te depaseasca, wtf ? doar ai bemveu :)

eu repet si o voi spune mereu : LIPSA EDUCATIE !....de aici pleaca toate

adica , daca eu sunt corect si merg legal si sa presupunem ca trebuie sa depasesc o coloana de 1 km dar cu 50 de km/h de ce tre´ sa vina unul din spate sa imi dea flash-uri?

ce fac ? ma dau cu el si accelerez ? NU, imi vad de drum.....doar ca exista riscul sa ma vad la "cocalari " :lol:

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Ăsta cu depĂŁÂşitul coloanei nu este un exemplu obiectiv.

 

Eu ziceam de situaĂžia ĂŽn care banda 1 este liberĂŁ Âşi gibonul stĂŁ pe banda a doua cu 50-60 la orĂŁ cĂŁ aÂşa vrea muschii lui.

 

Iar când depãºeºti o coloanã bãnuiesc cã poÞi merge un pic mai repede de 50 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Ăsta cu depĂŁÂşitul coloanei nu este un exemplu obiectiv.

 

Eu ziceam de situaĂžia ĂŽn care banda 1 este liberĂŁ Âşi gibonul stĂŁ pe banda a doua cu 50-60 la orĂŁ cĂŁ aÂşa vrea muschii lui.

 

Iar când depãºeºti o coloanã bãnuiesc cã poÞi merge un pic mai repede de 50 km/h.

 

de ce sa merg mai repede daca e ilegal ?

in situatia 1 da, e normal si firesc sa mergi pe prima banda daca e libera....

si pe o autostrada cu 3 benzi se intimpla acelasi lucru.....banda a 3-a e mai mult pentru depasiri

Link to comment
Share on other sites

Daca era liber si nu depaseai pe nimeni trebuia sa te aflii pe banda 1 lasand sa treaca cei care poate se grabesc. In lege scrie clar ca daca nu depasesti trebuie sa stai pe banda 1. Daca meadia omului de viteza e cu 19 kmh mai mare ca a ta ce ai cu el? Am mers si eu odata cu un logan 1.4 si ma chinuiam sa mentin 160kmh. Nu iti spun ce le umpleam frigiderul astora care ma incetineau pana la 120 (desi banda 1 era libera) si apoi se uitau la mine cum ma chinuiam sa prind din nou viteza. Mi se pare o frustrare de copil mic sa dovedesti ca tu ai masina mai puternica decat altul in loc sa-l lasi sa isi vada de treaba.

Am spus ca autostrada era libera, dar din loc in loc (la cateva sute de m) erau masini pe banda 1 care mergeau cu 100-110. Avand in vedere ca nu venea aproape nimeni din spate (si cand venea il vedeam de la departare si ii faceam loc) am preferat sa merg pe banda a 2-a. S-a intamplat ca pe asta cu opel-ul sa nu-l vad decat cand era destul de aproape, si mai eram si in dreptul unei masini de pe banda 1. Oricum, nu inteleg nici chestia asta cu flash-ul cand sunt in 'depasire'. Atat timp cat am o masina in dreapta, de ce-mi dai flash? Unde ar trebui sa ma duc? Ma grabesti? Ok, treci si apoi te grabesc si eu. Asta am facut.

 

Foarte cool sa mergi cu 120-130 pe banda 2 :) La fel de cool ca ala care da flashuri.

Am explicat deasupra de ce mergeam pe banda 2.

Link to comment
Share on other sites

Daca era liber si nu depaseai pe nimeni trebuia sa te aflii pe banda 1 lasand sa treaca cei care poate se grabesc. In lege scrie clar ca daca nu depasesti trebuie sa stai pe banda 1. Daca meadia omului de viteza e cu 19 kmh mai mare ca a ta ce ai cu el? Am mers si eu odata cu un logan 1.4 si ma chinuiam sa mentin 160kmh. Nu iti spun ce le umpleam frigiderul astora care ma incetineau pana la 120 (desi banda 1 era libera) si apoi se uitau la mine cum ma chinuiam sa prind din nou viteza. Mi se pare o frustrare de copil mic sa dovedesti ca tu ai masina mai puternica decat altul in loc sa-l lasi sa isi vada de treaba.

Am spus ca autostrada era libera, dar din loc in loc (la cateva sute de m) erau masini pe banda 1 care mergeau cu 100-110. Avand in vedere ca nu venea aproape nimeni din spate (si cand venea il vedeam de la departare si ii faceam loc) am preferat sa merg pe banda a 2-a. S-a intamplat ca pe asta cu opel-ul sa nu-l vad decat cand era destul de aproape, si mai eram si in dreptul unei masini de pe banda 1. Oricum, nu inteleg nici chestia asta cu flash-ul cand sunt in 'depasire'. Atat timp cat am o masina in dreapta, de ce-mi dai flash? Unde ar trebui sa ma duc? Ma grabesti? Ok, treci si apoi te grabesc si eu. Asta am facut.

 

Foarte cool sa mergi cu 120-130 pe banda 2 :) La fel de cool ca ala care da flashuri.

Am explicat deasupra de ce mergeam pe banda 2.

 

 

 

Sunt si eu de acord cu asta . Si mie mi se mai intampla sa fiu in depasire si sa ma trezesc cu cate unu si ma ia la flash-uri :) . Am patit odata cu un ford,mergeam linistit,depaseam eu si dintr-o data omul cu flash-uri pe mine.... :lol:

 

 

o sa incerc sa filmez pe cineva care merge pe a doua banda si e indragostit de ea

Link to comment
Share on other sites

Oricum, nu inteleg nici chestia asta cu flash-ul cand sunt in 'depasire'. Atat timp cat am o masina in dreapta, de ce-mi dai flash? Unde ar trebui sa ma duc? Ma grabesti? Ok, treci si apoi te grabesc si eu. Asta am facut.

 

Pai asta e total altceva... nu reiesea ca aveai pe cineva in dreapta. Cam asa le fac si eu celor care vin din spate cu flashuri cand normal alta varianta n-au decat sa te astepte. Nu-i suport pe astia care dau flashuri intruna si din alea repetate.

Link to comment
Share on other sites

Flash-uri in ROmania iei foarte usor ca nu depasesti suficent de repede. In capul lor de oameni nebuni gandesc ceva de genul, ca daca nu esti in stare sa depasesti in 5 sec o coloana de 4-5 masini sa stai dracu in banca ta si sa lasi pe marele smecher sa intre el..

De aici cred ca vine si perceptia asta ca se merge incorect non-stop si ca banda 1 e nefolosita. " Eu ma grabesc, veneam tare cu 150, ma doare la basca de viteza legala, uite la boul ala nesimtit ca nu intra mai repede inapoi pe banda 1 si am pierdut si tot avantul..."

 

Se dau flash-uri si cand ai coloana pe ambele benzi, pe banda 1 se circula cu 80-90 sa zicem, ca sunt ceva camioane,bara la bara si coloana doi cu 120. Desi e clar ca e coloana in fata de 15-20 de masini macar, Bizonul vine si da flash, ca poate gasesti tu cumva o gaura si sa treaca el in fata, asa poate mai inainteaza 5 m. Iar numarul de flash-uri pare sa fie direct proportional si cu marimea masinii am remarcat. Eu daca as vinde SUV-uri in ROmania as adauga ca optiune inca o treapta la maneta, de flash intermitent, cred ca ar avea un succes enorm.

Nu am vazut sa se dea flash-uri pe afara in situatii de genul Citroen C1, sau alt cotcodac de masina care la 120 zici ca mai are putin si se dezintegreaza, depasit 3 tiruri in coloana pe autostrada, taras grapis, si in spate nu stiu cate masini asteptau. Atata poate masina aia, omul efectueaza o manevra corecta, asta e, astepti sa faca omul depasirea.

 

Am un coleg, roman si el, a fost in vacanta de vara in Romania cu avionul. Acolo a mers cu o octavia a tatalui si o dacie 1410 a fratelui. Pe acelasi drum, acelasti stil de mers, imi povestea ca atunci cand era in dacie, cum scotea capul pe banda 2 sa depaseasca ceva numai ca nu il bagau in sant + 1 mil de flashuri. La octavia mai putin sau deloc.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

am ajuns la o concluzie : romanii au mania flash-urilor....sa va zic si de ce

cum merg toata noaptea de tembel si ma plictisesc mai fac teste.....citi schimba banda fara sa semnalizeze, citi ma depasesc ( TIR) si se repliaza dupa 1 metru etc.....

de ceva timp am observat ca anumite masini , cind vin din spate, in momentul cind ma depasesc, incep cu flash-uri si cum mi-am adus aminte de discutia asta m-am uitat la matricule.....80 % din ei erau romani :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt si situatii cand flash-ul este un semn de politete, oarecum. Mai ales prin oras. Eu obisnuiesc ca atunci cand vreau sa las pe cineva sa iasa in fata mea de pe o straduta laturalnica, sa-i dau un flash scurt (sau ii fac semn cu mana, in functie de vizibilitate). Sau se mai intampla sa mai intalnesc cate-un adormit pe la semafor (nu vorbesc de flash d-ala la juma` de secunda dupa ce s-a pus verde).
Link to comment
Share on other sites

Da, cam asa e. Cand ma apropii de Romania si incep sa vad depasiri kamikaze, flashuri si semnalizat din ani in pasti e roman 90%. Si mai sunt al doilea tip, pana la granita merg super corect si civilizat, dupa ce au trecut de Nadlac zici ca au luat foc toti, depasiri nebune, flash-uri, mers in localitate cu 120, tot tacamul..

Si am mai remarcat o faza, apropo de toti care zic de nesimtiti astia lenti care merg pe banda 2. Incercam inclusiv in oras sa merg cat mai corect si sa merg pe banda 1, mai ales ca preferam oricum sa circul mai incet daca nu cunosteam bine orasul, sa am timp sa vad indicatoarele sau GPS-ul. Cand ajungeam la inevitabilul obstacol gen masina parcata pe banda 1, autobuz in statie sau 2 babe stand la barfa pe banda 1 ca trotoarul era plin de masini, imi era aproape imposibil sa revin pe banda 2 fara sa fortez si sa imi i-au injuraturile de rigoare. Pur si simplu puteam sa stau si un an cu semnalizarea pusa ca unul nu te lasa sa treci. Asta in oras.

Dar acelasi lucru e valabil intr-un grad mai mic si in afara localitatii pe un drum cu 2 benzi mai aglomerat. Asa ca stai pe banda 2, desi poate nu mergi cat de tare si-ar dori cel din spatele tau cand stii ca nu mai revii decat foarte greu. Chiar daca aparent ai avea loc sa intri pe banda 1, nu prea iti vine sa o faci cand vezi alt TIR peste inca 200 de m si ca vei sta o groaza in spatele lui ca nu te lasa nimeni sa revii pe banda 2 sa faci depasirea. Iar daca mai conduci si ceva care nu inspira increderea ca te misti suficient de repede, ai pus-o ....

Asa ca eu ii inteleg pe unii care nu revin imediat pe banda 1 in situatii de felul asta.

Bine, mai sunt si dobitocii puri, la aia nu ai ce sa le faci decat sa speri ca vor ramane fara carnet.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare normal daca mergi cu viteza foarte mare (200 pe ora) sa dai flash-uri de la distanta ca sa atragi atentia, sa nu ti se bage unul dintr-o data in fata. NU mi se pare normal ca daca ai ajuns in spatele cuiva sa-i dai flash-uri atata timp cat acel om merge cu viteza legala... mai ales daca nu are unde sa se duca. Aia e culmea mitocaniei.

 

La noi pur si simplu e un cerc vicios. Pe masura ce banda 1 a devenit mai poluata cu masini, gropi sau pur si simplu e facuta mai mica de zici ca-i pt biciclete, lumea a inceput sa mearga pe banda 2 tocmai ca sa evite situatia de a da de o masina parcata si apoi sa stea juma' de ora pana-l lasa cineva sa intre depaseasca obstacolul. Si fiindca lumea oricum merge pe banda 2.... s-au invatat si mai multi sa parcheze pe prima banda => mai multe gropi.

 

Mai exista si oameni care nu cunosc drumul pe care sunt si atunci prefera sa mearga pe banda 2 ca sa aiba optiuni in caz ca realizeaza ca trebuie sa schimbe directia dintr-o data.

Link to comment
Share on other sites

Daca schimbi banda si cel din spate este obligat sa franeze ca sa te evite se considera ca nu ai acordat prioritate. Faptul ca el circula peste limita legala nu poate fi demonstrat decat de un radar omologat aflat in zona. Deci daca te loveste din spate in timp ce schimbi banda esti considerat vinovat ca nu te-ai asigurat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.