Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

In state am vazut ca exista si benzi speciale pentru "Carpool", pentru a incuraje chestia despre care vb Ciupanezu si aceste lane-uri au prioritate speciala fata de celelalte masini, ceva de genul asta.

 

Mi se pare o chestie foarte buna.

 

Si tot in state am vazut ca banda de langa axul drumului este foarte libera pentru ca trebuie sa fie utilizata DOAR de masinile cu cel putin un pasager...

Link to comment
Share on other sites

Fiind doua benzi pe un sens, daca tu treci de pe banda a doua pe langa unul care-I pe prima ori invers, manevra nu se numeste depasire! Aceasta intrebare se regaseste si in chestionarele pentru permis ori pt recuperarea permisului, acel 13 din 15! Manevra de depasire inseamna ca il devansezi pe cel din fata ta, manevra efectuandu-se atunci cand trebuie sa incalci axul drumului in partea stanga aceasta insemnand ca trebuie sa ajungi pe banda de deplasare din sens opus! Sunt definite aceste situatii in legislatie! Deci faza cu militienii pe banda a doua si ala cu jeepul care i-a "devansat" prin partea dreapta, nu stiu daca din acest considerent I-au oprit ori daca l-au oprit din aceasta cauza, militienii nu prea cunosc legislatie! Poate ca astia mergand constant cu 90Km/h(limita de viteza), asta cu jeepul automat a avut o viteza de peste 90 ca sa treaca de ei si atunci l-au oprit! In orice caz, au dat dovada ca sunt niste marlani de joasa speta! De altfel, tot din legislatie, se mentioneaza ca poti efectua o depasire si prin partea dreapta atata timp cat exista sufficient spatiu intre bordura si roata din dreapta a vehiculului pe care intentionezi sa-l depasesti!

cu tot respectul,doar daca tu meri in banda doi si ala in banda unu este valabil ce ai spus,daca tu mergi in unu ,treci in doi si iara unu ,e depasire citeste alineatul unu din art.45....cit ala cu jeepul nu avea voie sa treaca de politie prin banda unu,,,el a mers in doi,a intrat in 1 sa ii depaseasca,a iesit din rind si a schimbat banda,asta spun astia la reg.si exceptiile de depasire prin dreapta ,tot ei spun cind ai voie,daca e sa o luam dupa lege...normal trebuia sa i dea faruri sa se dea la o parte si sa ii filmeze innainte ca mergeau in banda 2 nejustificat cu viteza redusa(se sanctioneaza si acest aspect)tot de codul rutier

Link to comment
Share on other sites

cu tot respectul,doar daca tu meri in banda doi si ala in banda unu este valabil ce ai spus,daca tu mergi in unu ,treci in doi si iara unu ,e depasire citeste alineatul unu din art.45....cit ala cu jeepul nu avea voie sa treaca de politie prin banda unu,,,el a mers in doi,a intrat in 1 sa ii depaseasca,a iesit din rind si a schimbat banda,asta spun astia la reg.si exceptiile de depasire prin dreapta ,tot ei spun cind ai voie,daca e sa o luam dupa lege...normal trebuia sa i dea faruri sa se dea la o parte si sa ii filmeze innainte ca mergeau in banda 2 nejustificat cu viteza redusa(se sanctioneaza si acest aspect)tot de codul rutier

 

Nu inseamna depasire faptul ca tu treci pe langa unul care merge pe banda a 2-a si tu fiind pe prima ori invers! Asta incercam mai multi sa explicam! Pe drumurile publice cu mai multe benzi pe sens, aceasta manevra se numeste devansare, nicidecum depasire! Depasirea se defineste altfel! Si nu scrie niciunde ca daca esti pe banda 1 nu ai voie sa-l "devansezi" pe altul care-I pe banda a 2-a, care-I mult prea prost sa revina pe prima banda! Banda a doua este in mod uzual pentru devansare(depasire ma rog)!

Link to comment
Share on other sites

Nu inseamna depasire faptul ca tu treci pe langa unul care merge pe banda a 2-a si tu fiind pe prima ori invers! Asta incercam mai multi sa explicam! Pe drumurile publice cu mai multe benzi pe sens, aceasta manevra se numeste devansare, nicidecum depasire! Depasirea se defineste altfel! Si nu scrie niciunde ca daca esti pe banda 1 nu ai voie sa-l "devansezi" pe altul care-I pe banda a 2-a, care-I mult prea prost sa revina pe prima banda! Banda a doua este in mod uzual pentru devansare(depasire ma rog)!

nu ma mai contrazic,afara ptr ce spui tu iti ia carnetul,,in germania de ex.si la noi se poate aplica art.45 alin 5,daca e gaborul al dracului,ptr ca sa recunoastem,,rar se intimpla cazurile in care cel care merge cu viteza superioara,cind se apropie de auto din fata ,ramine in banda 1,marea majoritate trec in banda 2 si se apropie de masina din fata,iar cind vad ca nu se da la o parte ,il fac prin dreapta pe banda 1,in acel moment intri sub incidenta alineatului 5.oricum la noi nu verifica nimeni acest aspect,ca politie ma refer,sau ca nesimtitul merge in banda 2 nejustificat si/sau cu viteza redusa(aspect sanctionat de codul rutier) .

,depinde de situatie,eu asta incerc sa te lamuresc si sa explic.

daca eu merg pe un drum cu 2 benzi pe sens,in banda 1 si tu rulezi tot in banda unu cu viteza superioara mie si ma ajungi si dai semnal la 100m cit e legal si treci in banda doi si dupa ce ai trecut de mine intri in 1 sau ca eu merg in banda 2 tu in 1 si la 100 m dai semnal si intri in doi,ajungi linga mine si eu nu ma dau la o parte si tu intri in 1 sa treci de mine,se numeste depasire

daca eu circul in banda 1 si tu mergi de peste 100m in banda 2 si treci pe linga mine si ramii in 2 sau eu merg in banda 2 si tu in 1 si treci pe linga mine asta nu este depasire...si cu asta ma tacut

Edited by RTM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.