Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

exact la el ma refer, am ajuns sa-l fac zilnic :lol:, circul pe prima banda in veselie :lol:

 

eu duminica cand am venit dinspre huedin, defapt in toate oraselele din zona aia este aceeasi poveste...dar fie vorba intre noi si sincer vorbind nu e chiar banda nici aia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prin oras n-ai sanse sa mergi pe prima banda, ar insemna sa faci un drum de 5 minute in 2 ore, de ce? Pentru ca se gasesc niste panglicari care opresc pe linie continua sa-si ia tigari, sa-si cumpere o paine, sau chiar sa mearga la piata sau sa stea la un suc, si daca ajungi in spatele lui si n-ai schimbat banda... sanatate frate si la mai mare, ca nu te lasa nimeni sa iesi de-acolo, e o nesimtire crunta, sincer. Am condus 2 ani in afara tarii... acolo e viata, majoritatea au bun simt sa te lase sa iesi, ce-i costa? 1 minut? In afara te transformi in om simtit si lasi si tu pe altii, asta daca nu esti taran si nimic nu te poate schimba.

 

Off-topic ca tot era vorba prin topic despre asta: am mers aseara pe drumul, european cred ca e, Iasi - Vaslui, dacie logan, mergea lejer cu 80 in afara, semnalizez, ma incadrez, forja tata, da de-a draq ii dadea in goarna, m-am bagat inapoi ca veneau din fata. La urmatoarea depasire... nu ne-am mai jucat asa, blana i-am dat si eu, pai ce fac, merg cu 80 la ora in afara localitatii? Nesimtire curata, ce voia sa-mi demonstreze, ca are masina buna? :) Na, mai facem si raliuri daca e nevoie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

astia care accelereaza cand te vad ca te incadrezi in depasire, merita batuti cu lantul de distributie.

 

Aceste manifestari, sunt in opinia mea, rodul unor puternice complexe de inferioritate.

Link to comment
Share on other sites

Eu spre exemplu, in localitate rar sar de 60 la ora, nu neaparat ca mi-e ca imi iau amenda sau mai rau, raman si fara permis... da am patit sa sara in fata masinii, ba un caine, ba iese un Âşmecher cu bicicleta direct in sosea de ajunge pe celalalt sens, de vreo doua ori era sa fac praf vreo cateva gaini :) noroc ca merg franele.

Si revenind: trec baietii pe langa mine in veselie, si ce credeti... primesc o data flash-uri de la o dacie... unde sa ma dau frate? Daca eu vreau sa merg cu 60 vrei sa ma grabesc? Treci pe langa mine... adica, e limita de viteza de 50, eu merg cu 60, doar o banda pe sens, linie discontinua... cine ii impiedica sa treaca pe langa mine cu calm, fara flash-uri si fara claxoane? :lol:

In fiecare zi mai vezi cate-o chestie nou :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pe nationale si/sau europene, merg mai tot timpul pe banda a 2. De ce? Fiindca de obicei merg cu o viteza potrivita pt acea banda. Ma retrag pe banda 1 de fiecare daca cand cineva din spate se apropie, ca sa fac loc. Merg pe banda 1 cand, dintr-un motiv sau altul, vreau sa merg mai incet.

Pe autostrada (sau ce-or fi astea de le avem noi), nu merg pe banda 1 din cauza denivelarilor. Este foarte obositor pt maini, sa corectezi aproape intr-una din volan.

Niciodata nu raman intentionat pe banda a 2a, in idea ca merg cu viteza maxima admisa, asa ca ceilalti n-au decat sa astepte. Nu sunt eu in masura sa impun respectarea codului rutier, asa ca ma trag pe banda 1. Daca cineva are cu ce si vrea sa mearga mai tare, nu e problema mea sa am grija de carnetul lui.

Cat despre masinile mari (TIR), de care zicea un coleg mai devreme, tot timpul le las sa intre in fata mea, cand ele se deplaseaza pe o banda care se termina (ma refer la urcarile cu 2 benzi). Daca sunt pe banda a 2a, inca de cand vad semnul care anunta terminarea unei benzi, nu mai accelerez si fac semn cu farurile, ca soferul de pe banda care se termina sa intre in fata mea.

Idea dupa care ma comport in trafic, indiferent daca sunt in localitate sau nu, e urmatoarea: incerc sa incurc cat mai putina lume posibil. Sa nu tai calea, sa nu fac pe altii sa franeze, brusc sau nu, din cauza mea, sa fac loc pt altii sa intre in fata mea, etc

 

Edit:

Apropo de a face loc la altii... Cand am venit la cj dinspre brasov, in padurea bogatii unul cu o duba s-a bagat intr-o depasire, chiar daca era linie continua. Asta se intampla in fata mea la 3 sau 4 masini. Se apropia o curba si nu il lasa nimeni sa intre inapoi in coloana. Sincer, am si franat, sa las dintanta intre mine si masinile din fata. Si chiar a venit o masina din contrasens. A fost ceva de genul: 3 masini, una langa cealalta. Cei care nu facea loc, duba si cel de pe contrasens. Bina macar ca latimea strazii a permis acest lucru.

Este clar vina soferului de pe duba, care nu avea ce depasi acolo. Dar din cauza asta, sa nu ii faci loc sa se bage in fata ta, sa iti pui viata omului in pericol doar pt ca n-ai chef sa-l lasi... No comment!

Edited by Rares_CJ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La fel am patit si eu intr-o curba, m-am trezit pe contrasens cu o dacia papuc si a trebuit sa trag mult dreapta pt ca cel ce era depasit nici nu s-a sinchisit sa stea mai pe stanga chiar daca cel vinovat era soferul daciei. Ce sa faci? Se mai intampla :)

 

Daca stau bine cu orientarea in spatiu, cel depasit trebuia sa stea mai pe dreapta, nu?

Link to comment
Share on other sites

El se referea la sensul lui de mers. Deci, din punctul lui de vedere, masina de pe celalalt sens trebuia sa stea mai pe stanga lui. Care stanga a lui era de fapt dreapta din punctul de vedere al masinii depasite pe celalalt sens :)
Link to comment
Share on other sites

El se referea la sensul lui de mers. Deci, din punctul lui de vedere, masina de pe celalalt sens trebuia sa stea mai pe stanga lui. Care stanga a lui era de fapt dreapta din punctul de vedere al masinii depasite pe celalalt sens :)

 

Asa e, ai dreptate.

Si, pana la urma, oare oul a fost primul? Sau gaina?

:lol:

 

Eu tot timpul cand ma refer la stanga sau dreapta, ma refer la sensul de mers al autovehiculului respectiv.

Altfel, am zice ca masinile cu volan pe dreapta care vin din contrasens au, de fapt, volanul pe stanga...

Link to comment
Share on other sites

El se referea la sensul lui de mers. Deci, din punctul lui de vedere, masina de pe celalalt sens trebuia sa stea mai pe stanga lui. Care stanga a lui era de fapt dreapta din punctul de vedere al masinii depasite pe celalalt sens :)

Multumesc :lol: Cum spune si paul, ma refeream la stanga mea deoarece in momentul in care am scris, vizualizam cele intamplate...

Link to comment
Share on other sites

astia care accelereaza cand te vad ca te incadrezi in depasire, merita batuti cu lantul de distributie.

 

Aceste manifestari, sunt in opinia mea, rodul unor puternice complexe de inferioritate.

ce daca accelereaza pole.. eu in ocul tau nu mi-as face probleme :) (nu ca mi-as face :lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ce metode se pot aplica pentru a educa "bizonul" din fata ? Stiu ca sunt turme intregi , dar cate unul ar fi un inceput .

Adica problema este ca , daca dai flash-uri si nimic , apoi claxon si ... nimic si le tot repeti , poti fi apoi considerat ca te-ai dat cu jmecherii si atunci neuronul bizonului iti poate juca feste in trafic .

Link to comment
Share on other sites

Daca drumul este liber, merg pe banda 2 fiindca pe banda 1 sunt masini parcate, balti, gropi, canale, sau pur si simplu nu vreau sa-mi sara vreun pieton (asa pe banda 2 am un pic mai mult timp sa reactionez).

Cand drumul e aglomerat in schimb... imi place la nebunie sa ma duc pe prima banda si sa trec pe langa toti ceilalti care stau pe banda 2 ca nu sunt in stare sa se adapteze la trafic. Recunosc si ca ma deplasez un pic mai repede decat ar trebui atunci cand merg pe prima banda, dar imi place mult prea mult sentimentul de drum foarte ingust si ca depasesc atatea masini... si incerc pe cat posibil sa fiu pregatit pt orice (pieton, destepti care se baga fara se se asigure, etc).

Link to comment
Share on other sites

Oare de ce nu se poate merge si la noi ca in vest?

 

Deoarece sunt multi soferi ca tine.

 

 

Soferi ca mine? Eu dupa ce am depasit si e loc pe prima banda ,revin pe prima banda. Tu nu depasesti? Hai sa fim seriosi,sunt multi orgoliosi cum a spus Ciupanezu,multa prostie din partea mea.

Nici eu nu ii inteleg pe cei care vad ca esti in depasire si nu ai unde sa te duci si ei iti dau flash-uri.

 

 

 

 

 

Stai linistit, ca si "Vestul" are scursurile lui. De cele mai multe ori sunt chiar romani imbecili, dar cu aere de superioritate.

Link to comment
Share on other sites

De cele mai multe ori banda 1 este distrusa de camioane in afara localitatii. Eu de exemplu merg mult peste viteza legala pe banda 2 fortat de cel din spate pentru ca pe banda 1 trebuie sa merg sub viteza legala ca sa protejez masina.
Link to comment
Share on other sites

discutia cu banda 1 si 2 e draguta.

adevarul e ca dupa lege trebuie sa circuli cat mai pe dreapta.

daca banda 1 e varza normal ca mergi pe banda a 2-a.

dar, daca ti la tine si masina, stii tot timpul ce masini ai in jur si te repliezi pe banda 1 daca vine cineva tare.

cel mai misto e cand mergi in localitate cu 80km/h si vine tirul sau loganul cu 100 si iti da flashuri.

pai sa nu bagi in a treia si sa stai cu 50 ?

sincer, civilizatia la noi mai are mult de recuperat si partea proasta e ca uneori ma iau dupa altii si o iau si eu razna :)

nu banda 1 sau 2 conteaza ci respectul fata de celalalt si orientarea in spatiu.

Link to comment
Share on other sites

Recunosc si ca ma deplasez un pic mai repede decat ar trebui atunci cand merg pe prima banda, dar imi place mult prea mult sentimentul de drum foarte ingust si ca depasesc atatea masini... si incerc pe cat posibil sa fiu pregatit pt orice (pieton, destepti care se baga fara se se asigure, etc).

Ce era s-o patesc ieri... tot asa, mergeam pe prima banda (calcam linia cu a doua), si era un logan oprit pe prima banda (fara avarii)... si chiar cand trec prin dreptul lui pasagerul din spate deschide usa... nici n-am avut timp sa claxonez, iar de franat clar nu aveam timp. Am avut noroc ca a vazut ca veneam sau o fi tipat soferul la el/ea si n-a deschis usa mai mult.

M-am cam invatat minte de la faza asta sa am mai multa grija... cat de ametiti sunt unii soferi, dar pasagerii si pietonii... astia nu de pomana n-au carnet. :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare normal ca pe banda a doua se se circule cu viteza MAXIMA legala . Daca nu sunt in stare sa mearga cu maximul , atunci sa stea pe prima banda ! Eu nu stresez pe nici unul care merge cu viteza maxima legala pe a doua banda , dar nici nu ma dau daca prima banda nu este libera complet si ma streseaza vreunul din spate . Daca are chef sa treaca , sa bea Red Bull si "zboara puiule , zboara " , altfel nu ma proptesc eu pe prima banda in vreunul parcat , ca sa treaca el .

Mai nou , camioanele si RATB-ul stau numai pe a doua banda pentru ca pe prima raman blocate in masinile parcate si nimeni nu opreste sa-i lase sa treaca , mai ales RATB-ul , desi are loc in statie sta pe mijlocul benzilor si tin toata coloana .

Link to comment
Share on other sites

Edit:

Apropo de a face loc la altii... Cand am venit la cj dinspre brasov, in padurea bogatii unul cu o duba s-a bagat intr-o depasire, chiar daca era linie continua. Asta se intampla in fata mea la 3 sau 4 masini. Se apropia o curba si nu il lasa nimeni sa intre inapoi in coloana. Sincer, am si franat, sa las dintanta intre mine si masinile din fata. Si chiar a venit o masina din contrasens. A fost ceva de genul: 3 masini, una langa cealalta. Cei care nu facea loc, duba si cel de pe contrasens. Bina macar ca latimea strazii a permis acest lucru.

Este clar vina soferului de pe duba, care nu avea ce depasi acolo. Dar din cauza asta, sa nu ii faci loc sa se bage in fata ta, sa iti pui viata omului in pericol doar pt ca n-ai chef sa-l lasi... No comment!

 

Dar de sa-l lasi? Crezi ca el a invatzat ceva din experienta aia? NIMIC.

Da-l in masa sa faca accident cu duba lui cu tot si apoi clar nu va mai face in viata lui asta.

Eu m-am plictisit de tot felul de stresati care depasesc coloane intregi de masini si apoi stau la MILA cuiva sa le faca loc.

 

Am condus zilnic timp de 6 luni prin Belgia si Olanda. O singura data n-am vazut un flash/claxon/depasiri teribiliste. (au fost foarte multe momente cand am mers in paralel pe 3 benzi cu viteza maxima legala).

 

PS: asa zic eu, dar in trafic mi se face mila de PROST si il las.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.