Jump to content

Probleme garnitura chiuloasa


Recommended Posts

Salut. Am si eu o mica rugaminte. Imi puteti recomanda un service unde sunt mecanici capabili sa schimbe o garnitura de _chiulasa_?

De la ce a plecat decizia de a o schimba: este a treia oara cand mi se intampla ca dupa ce ploua sa cedeze o bobina. Prima oara a fost la cilindrul 2, a doua oara la fel, iar daca azi, 31.08 a plouat, normal ca istoria s-a repetat si nici nu ma intreb care bobina o fi de vina pentru ca deja se stie. Mecanicul care m-a ajutat a spus ca e din cauza garniturii care este intr-o stare cam nasoala si ca bobina se strica din cauza condensului. Adevarul este ca dupa ce am scos bobina, era putina apa acolo.

Credeti ca asta ar fi de vina? Daca da, va rog sa-mi recomandati un service bun.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca tu ai motor in 6 cilindri, si la mine aceasi problema, nu se inchide capacul mare de plastic care vine peste motor (are clemele rupte) si cand ploua mai intra putina apa la bobina 1 sau 2 (1-2 cm)... asta odata la 2 luni dar nu mi s-a ars niciodata bobina si nici nu are de ce sa se arda, bobina e sus si apa sta doar jos pe bujie ... sau in cel mai rau caz ajunge la fisa si fura curent (de unde si motorul merge putin mai prost)

 

Eu scot apa cu o carpa sau jet de aer si s-a rezolvat. Incearca sa vezi chederele de la capota, capacul de plastic de protectie care vine pe motor, sau orice alt motiv pt care iti ajunge apa acolo pt ca nu e normal, dar garnitura de la _chiulasa_ n-are nici o treaba cu bobina aia, nu e sa zici ca scapa apa din motor. Apa vine dupa cum ai spus si tu, de la ploaie.

 

O rezolvare ca la tara, scoti bobina cu o tubulara de 10, pui o buza de silicon 2+2 pt motor imprejurul gaurii unde intra bobina (rezistenta la temp mari, cauciucat, etc) si dupa ce se usuca montezi bobina la loc. Asta ca sa faci o mica ridicatura sa nu-ti mai cada apa in gaura cu bujia, un tub de silicon la piese auto costa 7 ron.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu este vina garniturii, astia pe la service-uri incearca sa scoata si ei bani pe spatele altora.

Apropo, esti sigur ca ti-a schimbat bobina si nu doar ti-a scos apa de acolo si ti-a luat banii?

 

sunt foarte sigur, pentru ca le-am schimbat la niste prieteni. am fost de fata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.