Jump to content

Solutie curatat injectoare


tiger1

Recommended Posts

Am folosit 2+2 si STP cu rezultate bune. Relantiul oscila putin si dupa tratament e perfect stabil. Nu depasi concentratia de pe ambalaj, mai demult la alta masina am turnat o sticla de 2+2 la 30L de benzina (nu la 50 cum era recomandat) si mi s-a aprins check engine imediat deci nu e chiar apa de ploaie. Am mai completat apoi cu benzina si dupa vreo cativa km s-a stins.

 

Am inteles ca exista si o solutie originala BMW.

Link to comment
Share on other sites

din ce vad aci lumea nu foloseste solutie de curatat injectoare? eu la golf v care l-am avut inainte foloseam wynns de curatat injectoare, f bun, acum intrebare pentru ce care detin bmw, si au pus solutie, ce anume au pus, si cum s-a comportat motoru dupa? chiar nu a facut nimeni nici 1 test?
Link to comment
Share on other sites

brandex, si cei din comunitatea vag ziceau ca e bun wynns, dar si ca e prea dur tratamentul cum il zici u, acum fiecare isi da cu parerea cum ar fi mai bine. dar cum zicea colegul mai sus, BMW recomanda nefolosirea de solutii de curatat injectoare?

 

Eu spun din propria experienta, l-am folosit si o sa-l mai folosesc, nu a daunat in niciun fel masinii si am un diesel cu 220.000 km. Ce folosesc eu nu se pune in combustibil sau in ulei, pur si simplu se scot furtunele de la tur si retur de la pompa si se leaga un aparat in care se toarna solutia si masina merge numai pe aceasta solutie (1 litru) timp de 30-40 de minute.

Link to comment
Share on other sites

Am bagat intr-un opel solutie de curatat injectoarele CASITE si pot spune ca am aruncat banii degeaba... sau cel putin nu am remarcat nici o direfenta. La fel am bagat aceiasi porcarie in Z3... nici o diferenta :lol:

http://www.performance.com.ro/u/p/casite_f...tor_cleaner.jpg

 

Ce va pot spune este ca am remarcat o diferenta colosala la un MB SLK dupa ce i-am curatat clapeta de acceleratie si injectoarele la service (80Ron + 200Ron la VAN International). Parca era alta masina, motorul mergea mult mai "rotund" si ma jur ca parca tragea putin mai bine. Ma insitga parca sa o calc pe coada si mai tare :)

 

La Z3 dupa ce i-am curatat doar clapeta de acceleratie am remarcat ca trepidatia la relanti s-a ameliorat simtitor si de asemenea la frana de motor nu mai are socul ala deranjant. In plus imi da senzatia ca urca mai liniar in ture acum...

 

La final, ce sa zic, din experienta nu prea mai cred in duhul apelor cu solutii de curatat injectoarele cumparate din benzinarie :lol:

mai de graba sfatuiesc pe oricine sa-si curete clapeta de acceleratie si injectoarele la un service prin metoda clasica daca vrea intradevar sa aiba rezultate pozitive :)

Edited by babanu
Link to comment
Share on other sites

Daca pe mine ma intrebi , Liqui Moly e cam 34 ron / sticluta de 330 ml la ulei si 38 ron / sticluta la benzina .

2+2 era 14 ron , STP vre-o 22 ron parca .

Locatia este targ Vitan , la standul Bosch , pe coloana centrala . Daca acolo nu le au pe toate , atunci in afara targului , al 3-lea magazin , cu piese si consumabile .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
brandex, si cei din comunitatea vag ziceau ca e bun wynns, dar si ca e prea dur tratamentul cum il zici u, acum fiecare isi da cu parerea cum ar fi mai bine. dar cum zicea colegul mai sus, BMW recomanda nefolosirea de solutii de curatat injectoare?

 

Eu spun din propria experienta, l-am folosit si o sa-l mai folosesc, nu a daunat in niciun fel masinii si am un diesel cu 220.000 km. Ce folosesc eu nu se pune in combustibil sau in ulei, pur si simplu se scot furtunele de la tur si retur de la pompa si se leaga un aparat in care se toarna solutia si masina merge numai pe aceasta solutie (1 litru) timp de 30-40 de minute.

nu am probleme la motor dar ma tenta ideea sa curat si eu injectoarele...dupa principiul tau...

poti detalia un pic?imbunatirile...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
brandex, si cei din comunitatea vag ziceau ca e bun wynns, dar si ca e prea dur tratamentul cum il zici u, acum fiecare isi da cu parerea cum ar fi mai bine. dar cum zicea colegul mai sus, BMW recomanda nefolosirea de solutii de curatat injectoare?

 

Eu spun din propria experienta, l-am folosit si o sa-l mai folosesc, nu a daunat in niciun fel masinii si am un diesel cu 220.000 km. Ce folosesc eu nu se pune in combustibil sau in ulei, pur si simplu se scot furtunele de la tur si retur de la pompa si se leaga un aparat in care se toarna solutia si masina merge numai pe aceasta solutie (1 litru) timp de 30-40 de minute.

 

 

Salutare , descrie-ne si noua procedeul tau de curatire , am si eu un 520 si dupa zgomotul pe care il face eu zic ca e injector , scoate putin fum negru doar in sarcina .

Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.