Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

imi spun si eu parerea, venind de pe un golf V, an 2006, dotare trendline, buna masina, cu dotari auxiliare ( si bmw care il am acum, nu stiu ce dotare e, dar am de toate in el, chiar unde vad ce echipare e?), nu am ce sa comentez, nu sunt fanatic bmw, nici vw sau alta marca, poate bugatti :) , dar ii dau dreptate colegului in legatura cu materiale din golf si cele din bmw, alta calitate, alta clasa. in golf spatiu mai mic, sau asa imi pare mie, nu mai zic de tinuta de drum a bmw, impecabila fata de golf, si cum este inchegata masina, bmw e net superior, si sincer nu mi-a luat mult timp sa vad acest lucru ( zicea un coleg 5-10min sunt de ajuns, asa am cumparat bmw, pe loc am realizat ca nu exista temen de comparatie intre ele ), dar acum pot sa zic ca am facut alegerea buna, de ce? ma indreptat catre un a4 din 2002-2004, frumos de afara, dar in interior A4 mi se para inghesuit fata de locul din bmw asta E46 ( e parere mea, va rog no coment ), in fine alta discutie. Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
sunt foarte nalamurit.totusi as prefera un bmw e46 pana la urma, dar am facut socoteala si banii care as putea sa i iau pe bora si ce mai am abia o sa-mi permit un 318 din 2000. acum ce sa zic in afara de bot care este diferit si lampile spate fata de cel din 2002 sau 2003 facelift, ce mai difera ma refer aici la (MECANICA, PARTE ELECTRICA (CAN) si na nu stiu )
Link to comment
Share on other sites

sunt foarte nalamurit.totusi as prefera un bmw e46 pana la urma, dar am facut socoteala si banii care as putea sa i iau pe bora si ce mai am abia o sa-mi permit un 318 din 2000. acum ce sa zic in afara de bot care este diferit si lampile spate fata de cel din 2002 sau 2003 facelift, ce mai difera ma refer aici la (MECANICA, PARTE ELECTRICA (CAN) si na nu stiu )

 

Motoarele diferĂŁ, 316, 318, 320i/d, etc. La toate s-a fĂŁcut upgrade.

316i - 1796 cmc - 116 CP

318i - 1996 cmc - 143 CP

320i - 2171 cmc - 170 CP (6L)

320d - 1995 cmc - 150 CP

318d - 1995 cmc - 116 CP

 

Mai departe poĂži sĂŁ cauĂži Âşi tu :twoup:.

Link to comment
Share on other sites

sunt foarte nalamurit.totusi as prefera un bmw e46 pana la urma, dar am facut socoteala si banii care as putea sa i iau pe bora si ce mai am abia o sa-mi permit un 318 din 2000. acum ce sa zic in afara de bot care este diferit si lampile spate fata de cel din 2002 sau 2003 facelift, ce mai difera ma refer aici la (MECANICA, PARTE ELECTRICA (CAN) si na nu stiu )

 

in afara de faruri si stopuri, alte motorizari, alt sasiu (pe fl e intarit), dar de departe arata la fel :twoup:

 

le: (roli_wrc)"o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam"

 

pai...nu iei audi a4?

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

sunt foarte nalamurit.totusi as prefera un bmw e46 pana la urma, dar am facut socoteala si banii care as putea sa i iau pe bora si ce mai am abia o sa-mi permit un 318 din 2000.

 

La ce preĂžuri sunt, cred cĂŁ poĂži spera la un FL.

Link to comment
Share on other sites

sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw[/color][/b][/i]..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam"

 

pai...nu iei audi a4?

 

Eu nu stiu de ce mai stai pe acest forum dc esti asa incantat de audi.

De curiozitate, ce masina ai?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca mai conteaza sau daca s-a mai zis..dar Bora e o masina foarte buna.foarte ok, robusta care face exact si strict ce ar trebui sa fac o masina.te poti baza pe ea in timp.nimic mai mult.poate aici e problema.

Bora e usor de condus.e fiabila,etc.am avut o bora si stiu ce zic.

pe de alta parte, un e46 de care am acum..nu stiu daca pot sa zic ca e o masina mai buna..in sensul de mai sus..adica am bagat deja ceva bani..trebuie sa fiu mereu atent sa fie la linie cu toate cele sunt mult mai atent la orice problema-pana si zgarieturile de pe ea, dar mi-am dat seama ca si pretentiile mele s-au ridicat..si de aceea caut sa o am mereu intr-o forma maxima.ca sa ofere performanta.aici e diferenta...bmw e sportiva si performanta.si folosita ca atare nu mai e neaparat si fiabila si usor de condus(aici o citez pe prietena mea, eu n-am probleme).automat ca e destinata unui utilizator cu alte pretentii si bineinteles..alt buget.

totusi..in cazul tau, decat un e46 rupt din 2000 316 pe benzina, mai bine o bora din 2005 diesel cu putini km.parerea mea.

pana la urma trebuie sa mai judecam si obiectiv si sa recunoastem ca fiecare masina poate fi excelenta pentru segmentul sau targetul pentru care a fost fabricata.pana si loganul e ok pt ce vrea sa fie.nu e o tiganie sa ai in garaj un logan si un bmw ultimul tip cu sute de cai putere.stiu asta si am incercat.traim intr-o tara cu medii foarte variate..poate de aici si nevoia de a avea masini diferite.o tiganie mi s-ar parea sa ai bmw si sa mergi sa-l rupi prin drumurile de la tara ...ca deh..n-ai bani de 2 masini si ai vandut loganul si ai mai pus ceva bani..

Link to comment
Share on other sites

dupa cum spune si titlul ce parere aveti de aceste masini ce ati alege intre bmw e46 318i din '99, golf 4 din 2002 si bora din 2002.

astept pareri. as mai adauga alfa 147 din 2004.

 

 

pe un forum bmw e cam fara sens intrebarea,eu banuiesc ca ai cam vrea bmw-ul insa vrei sa auzi si pareri anti-celelalte masini :twoup: bora intr-adevar e o masina fiabila,insa nu-ti da siguranta unui bmw,alfa mi se pare o masina fara sens avand in vedere ca are costuri destul de mari la intretienre din cate am auzit,iar o golful iar,e o masina fiabila si asa mai departe daca vrei sa mergi cu 45 km/h in oras mereu si la consum afara si asa mai departe :) daca vrei ceva mai mult decat o masina eu zic ca e46-le ar fi solutia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
dupa ce ne-am certat si tiganit aici m-am decis sa-mi cumpar un e46. benzina clar, acum nu stiu daca am mai spus nu suport dieselul. Nu o sa am bani clar pentru facelift si nici mai tanar de 2001. Ce sa zic am gasit, insa acum am vz ca nu toate bmw au computer de bord, nu toate au acelasi model de cheie, ma rog nu stiu sincer nici cati martori trebuiesc sa fie aprinsi pe bord cand pun contactul, deoarece am vazut cateva e46 si nu difera martorii care sunt pe bord de ex. Acum nu stiu unde ar treui sa postez. Am gasit schimb cu masina mea care este inscrisa si acest bmw http://autovit.ro/index.php?sect=show&id=C11997912 . Astept pareri sau daca nu o arie a acestui forum unde pot sa aflu mai multe detalii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.