Jump to content

Cum pot sa vad temperatura apei din motor


floryn73

Recommended Posts

Intri in meniul ascuns al BC-ului la punctul 07.00 KTMP-MOM (KĂźhlmittel Temperatur im Moment) Current Coolant temperature

 

Mai jos ai tot ce-ti trebuie in format PDF,good luck! :

Mersi ptr raspuns am sa incerc sa intru acolo dar nu stiu daca am sa reusesc ca nu prea ma descurc cu engleza.Va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

Intri in meniul ascuns al BC-ului la punctul 07.00 KTMP-MOM (KĂźhlmittel Temperatur im Moment) Current Coolant temperature

 

Mai jos ai tot ce-ti trebuie in format PDF,good luck! :

Am reusit sa intru dar la punctul 7 nu afiseaza nimic. Afiseaza doar la pct 1 si 2 si incepand cu pct 3 pana la 21 nu mai afiseaza nimic. de la pct 3 nu se vede decat 3 si atat, nu mai vede si submeniurile ca la pct 1 si 2. ce se intampla ? de ce nu le vede ?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu iti arata pentru ca nu ai deblocat meniul,punctele 01,02 si 19 sunt free.Ca sa deblochezi meniul trebuie sa mergi la punctul 19:00 si o sa-ti apara lock ON.Apoi faci suma cifrelor din VIN-ul masini(vezi in talon) si treci acea suma la punctul 19:00.Dupa deblocare poti intra in toate punctele din meniu.

Exemplu: Sa zicem ca VIN-ul tau ar fi VE 32247. Faci suma 3+2+2+4+7 =18 Mergi la 19:00 si apesi pe butonul din stanga pana iti apare 18(adica apesi pt fiecare cifra in parte ca sa ajungi la suma dorita),apoi te opresti si iti apare LOCK OFF si intri in ce punct al meniului vrei.

La inceput pare complicat dar dupa ce repeti procedeul de 2-3 ori o sa ti se para foarte simplu.

Apasare scurta treci la sub punctele din meniu ex 07:01 , 07:02 apasare lunga 2 sec. iesi din punctul initial si treci mai departe 08:00. Spor la treaba! :)

 

ATENTIE! : Nu umbla la punctul 20:00 KORR-VEBR,acolo este setat indicele de consum iar dc il modifici din greseala BC-ul iti va indica un consum eronat si e ceva mai greu de pus la loc.Normal indicele trebuie sa fie 1000 pt un consum real.

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Pai nu iti arata pentru ca nu ai deblocat meniul,punctele 01,02 si 19 sunt free.Ca sa deblochezi meniul trebuie sa mergi la punctul 19:00 si o sa-ti apara lock ON.Apoi faci suma cifrelor din VIN-ul masini(vezi in talon) si treci acea suma la punctul 19:00.Dupa deblocare poti intra in toate punctele din meniu.

Exemplu: Sa zicem ca VIN-ul tau ar fi VE 32247. Faci suma 3+2+2+4+7 =18 Mergi la 19:00 si apesi pe butonul din stanga pana iti apare 18(adica apesi pt fiecare cifra in parte ca sa ajungi la suma dorita),apoi te opresti si iti apare LOCK OFF si intri in ce punct al meniului vrei.

La inceput pare complicat dar dupa ce repeti procedeul de 2-3 ori o sa ti se para foarte simplu.

Apasare scurta treci la sub punctele din meniu ex 07:01 , 07:02 apasare lunga 2 sec. iesi din punctul initial si treci mai departe 08:00. Spor la treaba! :)

 

ATENTIE! : Nu umbla la punctul 20:00 KORR-VEBR,acolo este setat indicele de consum iar dc il modifici din greseala BC-ul iti va indica un consum eronat si e ceva mai greu de pus la loc.Normal indicele trebuie sa fie 1000 pt un consum real.

mersi frumos. ai fost foarte explicit. am sa incerc saptamana viitore cand vin din cursa

Link to comment
Share on other sites

in cadranul de la turometru etse indicator de temperatura.in dreptul turatie maxime este o scala care la rece are vreo 7 liniute si pe masura ce se incalzeste motorul acele gradatii scad.temperatura optima este la 3 linii (gradatii)

 

Nu la toate e asa. Eu nu am.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut. Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot sa vad ce temperatura are lichidul de racire.

 

 

Asta-i chiar culmea .... Te uiti pe bord. Vezi ca ai un ceas cu o limba care trebuie sa stea la 90 de grade. Aia e temperatura apei. Daca sta mai sus de 90 de grade nu e bine.

 

Mai ai niste ceasuri in bord... Unele indica viteza altele turatia dar n-ai nevoie . Sa nu te incurc cu amanunte de-astea...

 

 

P.S .

Ori eu sunt tampit ori s-a rupt carutza cu prosti pe forumul bmwclub :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Salut. Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot sa vad ce temperatura are lichidul de racire.

 

 

Asta-i chiar culmea .... Te uiti pe bord. Vezi ca ai un ceas cu o limba care trebuie sa stea la 90 de grade. Aia e temperatura apei. Daca sta mai sus de 90 de grade nu e bine.

 

Mai ai niste ceasuri in bord... Unele indica viteza altele turatia dar n-ai nevoie . Sa nu te incurc cu amanunte de-astea...

 

 

P.S .

Ori eu sunt tampit ori s-a rupt carutza cu prosti pe forumul bmwclub :)

 

Vezi ca e60 nu are ceas din ala cu limba :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut. Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot sa vad ce temperatura are lichidul de racire.

 

 

Asta-i chiar culmea .... Te uiti pe bord. Vezi ca ai un ceas cu o limba care trebuie sa stea la 90 de grade. Aia e temperatura apei. Daca sta mai sus de 90 de grade nu e bine.

 

Mai ai niste ceasuri in bord... Unele indica viteza altele turatia dar n-ai nevoie . Sa nu te incurc cu amanunte de-astea...

 

 

P.S .

Ori eu sunt tampit ori s-a rupt carutza cu prosti pe forumul bmwclub :)

Mersi frumos ptr raspunsul tau. Ai fost foarte prompt si cred ca nu esti "tampit". De ce crezi ca toti care mi-au raspuns si mi-au spus cum sa intru in meniul secret sa vad temperatura apei sau mai obosit sa-mi explice daca avea acel ceas cu o limba.

PS: Sunt sofer pe TIR si profesez aceasta meserie de 18 ani.Acest bmw nu este prima mea masina.Cred ca multi dau raspunsuri doar din dorinta de a face cat mai multe posturi.Respecte-le mele ptr cei care dau raspunsuri clare si la obiect si sunt destul de multi pe acest forum.Nu ma supar ca mai facut prost ptr ca nu sunt.

Edited by floryn73
Link to comment
Share on other sites

Pana sa vedem unde e ceasul de la BMW poate ar trebui sa vedem de ce se dau raspunsuri fara a se cunoaste despre ce e vorba. Sa sfatuiesti pe cineva sa se uite la un ac care nu exista, ba chiar sa-l faci in fel si chip ca nu-l gaseste este o mare impolitete.

 

Tocmai ca e masina de lux nu e nevoie sa urmaresti toate acele. Se presupune ca ei ce conduc un BMW - masina de lux- au alte proleme mai importante decat sa urmareasca temperatura apei :).

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca e masina de lux nu e nevoie sa urmaresti toate acele. Se presupune ca ei ce conduc un BMW - masina de lux- au alte proleme mai importante decat sa urmareasca temperatura apei :).

Ai dreptate paul cu problemele mai importante . Dar eu consider ca periodic trebuie urmarit si temperatura apei. Ce sa fac , defect profesional la mine.

Link to comment
Share on other sites

Pana sa vedem unde e ceasul de la BMW poate ar trebui sa vedem de ce se dau raspunsuri fara a se cunoaste despre ce e vorba. Sa sfatuiesti pe cineva sa se uite la un ac care nu exista, ba chiar sa-l faci in fel si chip ca nu-l gaseste este o mare impolitete.

 

Tocmai ca e masina de lux nu e nevoie sa urmaresti toate acele. Se presupune ca ei ce conduc un BMW - masina de lux- au alte proleme mai importante decat sa urmareasca temperatura apei :).

 

 

1.Am intrebat daca s-a rupt carutza cu prosti n-am zis altceva. Poate m-am referit la mine nu la el...

2. Probabil ca lamborghini e o masina pt saraci ca are ceas pt temperatura apei.

3. Nici trabantul n-are decat speedometer probabil din aceleasi considerente ca si la BMW...

4. Nici cand mergi cu metroul nu te intereseaza temperatura apei, ai si "sofer" si m-ai mergi si cu un vehicul de peste 2 milioane de euro. Deci superior oricarui bmw...

Una peste alta, daca bmw scoate un rahat, conteaza ca e bmw nicidecum ca pute !

 

Sanatate.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.