Jump to content

Cum pot sa vad temperatura apei din motor


floryn73

Recommended Posts

Pai asta zic si eu dar dupa cum se observa din grafic unii sunt entuziatmati de acest "gadget"...

Esti prea jmecher sa te uiti la temeratura apei. Esti cool !

Hai, hai, nu sari calul :lol: . Ti-am dat un raspuns pe masura supararii manifestate de tine, cum ca s-a rasturnat cartuza cu prosti pe forum, de nu-s in stare sa gaseasca indicatorul de temperatura la un E60. Bine ca l-ai gasit tu, istetule :lol:.

Asta-i chiar culmea .... Te uiti pe bord. Vezi ca ai un ceas cu o limba care trebuie sa stea la 90 de grade. Aia e temperatura apei. Daca sta mai sus de 90 de grade nu e bine.

 

Mai ai niste ceasuri in bord... Unele indica viteza altele turatia dar n-ai nevoie . Sa nu te incurc cu amanunte de-astea...

 

 

P.S .

Ori eu sunt tampit ori s-a rupt carutza cu prosti pe forumul bmwclub :)

Ia o pauza, ca tot dai cu oistea in gard. Nu e musai sa raspunzi pe toate topicurile.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot sa vad ce temperatura are lichidul de racire.

 

 

Asta-i chiar culmea .... Te uiti pe bord. Vezi ca ai un ceas cu o limba care trebuie sa stea la 90 de grade. Aia e temperatura apei. Daca sta mai sus de 90 de grade nu e bine.

 

Mai ai niste ceasuri in bord... Unele indica viteza altele turatia dar n-ai nevoie . Sa nu te incurc cu amanunte de-astea...

 

 

P.S .

Ori eu sunt tampit ori s-a rupt carutza cu prosti pe forumul bmwclub :)

 

cred ca e prima varianta; omul vorbeste de modelul nou prietene; modelul din 2008 de ex nu are asa ceva - eu am unul si nu afiseaza niciun fel de informatii despre temperatura apei...

Link to comment
Share on other sites

Doamne Dumezeule, la E60 nu e indicator cu temperatura apei????

 

Daca asa e e cea mai mare prostie. Ce retard ala care l-a scos ... Sincer .... :)

 

nu, nu e... si cand mergi 1200 km cum am fost eu in concediu pana in franta si afara sunt 40 de grade.. crede ma ca ai vrea sa masori cu termometrul.. si nimeni de la bavaria nu a stiut sa mi spuna ce si cum

Link to comment
Share on other sites

Nu au stiut sa-ti zica la reprezentanta ? :lol: :lol:

 

mi-au zis ceva gen ca e simplu si sa ma uit in carte :)

 

oricum eu am avut experiente "tari" cu ei:

 

intai am constatat ca aveam niivelul de ulei f scazut, deci a trebuit sa completez cam dupa 1000 km - dar nu mi au spus si asta m a costat un drum pana la baneasa... ceea ce poate fi un cosmar daca stii despre ce vb...

 

apoi a venit caldura (eu am luat masina in aprilie anul asta cu 15000 km de la ei) si am constatat ca nu aveam freon pt ca ei probabil ca au pus cu pipeta, restul si- l-au bagat in... masinile lor presupun... iarasi un drum pt un rahat de freon...

 

apoi mi s-a furat o oglinda si am fost la ei sa o iau si sa o monteze; i-a luat 25 min. unui mecanic sa monteze sticla pe suport - suportul fiind intact, cel care mi a furat o fiind - se pare - "profi"

 

cam asta e...

 

m-a luat groaza cand l-am vazut pe ala cum se chinuia cu oglinda [a, la fel am patit si cu un stergator ce mi a fost furat furat in parcarea de la universitate..] - a stat unul cam 10 min. zicand: :nu stiu domne nu intra" zic "mai nene, e prima oara cand montezi un stergator de bmw?'

si el: "nu normal, dar asta nu stiu ce are"...

Link to comment
Share on other sites

nu, nu e... si cand mergi 1200 km cum am fost eu in concediu pana in franta si afara sunt 40 de grade.. crede ma ca ai vrea sa masori cu termometrul.. si nimeni de la bavaria nu a stiut sa mi spuna ce si cum

 

eu am mers distante dinastea pe autostrada 160-180km/h si prin oras si statea intre 89 si 91 de grade. Asta dupa ce am tot butonat si am ajuns in modul de diagnoza.

 

Dupa ce am vazut pe perioade lungi de timp ca temperatura apei este foarte atent monitorizata si reglata, nu mai imi trebuie ac de verificare al temperaturii apei. Ar fi fost plictisitor fiindca nu se intampla nimic.

 

Ca si referinta iarna ma uit daca baga clima aer cald. Ea incepe sa dea aer cald cand motorul ajunge pe la 50 de grade. Atunci stiu ca a a juns la un regim de functionare mai ok. De acolo la 89 de grade ajunge ceva mai greu.

Link to comment
Share on other sites

merci pt. info... asa si trebuie la o masina, sa fie "plictisitor" de sigura, de fiabila:)

 

eu am avut citroen vreo 4 ani si - cu exceptia primelor 10 luni - masina aia in fiecare luna de le dumnezeu avea ceva: un far, un stop se ardea, semnalizatorul, clima, filtrul de aer, etc etc; indicatorul de benzina zicea ca mai am 70 km si am facut pana prostului (de 2 ori :) ); odata mi s-au blocat stergatoarele pe autostrada pe o ploaie din aia crunta:))

 

iarna mai ales ma intrebam: oare azi ce mai urmeaza.. deci apreciez "monotonia" acului de la temp. apei din plin!!

Link to comment
Share on other sites

- masina aia in fiecare luna de le dumnezeu avea ceva: un far, un stop se ardea, semnalizatorul, clima, filtrul de aer, etc etc; indicatorul de benzina zicea ca mai am 70 km si am facut pana prostului (de 2 ori :) ); odata mi s-au blocat stergatoarele pe autostrada pe o ploaie din aia crunta:))

 

Stai linistit, asa se intampla si la BMW-uri. :lol:

Link to comment
Share on other sites

- masina aia in fiecare luna de le dumnezeu avea ceva: un far, un stop se ardea, semnalizatorul, clima, filtrul de aer, etc etc; indicatorul de benzina zicea ca mai am 70 km si am facut pana prostului (de 2 ori :) ); odata mi s-au blocat stergatoarele pe autostrada pe o ploaie din aia crunta:))

 

Stai linistit, asa se intampla si la BMW-uri. :lol:

Eu personal nu cred ca conteaza marca ca sa patesti toate astea. Nu poti sa faci o regula precum marca x are probleme. Cand ai o masina care iti face probleme asa ai sa patesti tot timpul sau viceversa poti sa mergi mult si bine fara sa se arda macar un bec. Mai am un ford mondeo care in 2 ani nu am facut decat reviziile si merge exceptional.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.