Jump to content

Pomii de pe marginea shoselelor


maxx1nsane

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:blink: ....pai si acum sa facem curbe pt ca sa nu adoarma oamenii....si ce e mai periculos....sa nu intrii intr-o curba :) sau sa iesi de pe drum drept...oricum.....am vazut ca s-au taiat cam toti pomii de pe marginea drumurilor in ultimii ani...cel putin pe DN 1
Link to comment
Share on other sites

mda....sunt frumoase virajele...dar cand te grabesti undeva.....si vezi ca nu nici un sat , nici un oras si teoretic nici un impediment in calea unui posibil drum drept...te ia cu nervi...oricum....astea sunt drumurile...pe mine nu ma deranjeaza pomii si curbele cat ma deranjeaza ...CRATERELE din drumuri
Link to comment
Share on other sites

Pai voi nu stiti de initiativa PRM in Parlament? Au venit cu un proiect de lege, sa se inlocuiasca toti pomii de pe marginea soselelor, cu .... pomi fructiferi. Meri, peri nuci etc. Se facea mai demult misto de ei pe faza asta.
Link to comment
Share on other sites

Pai voi nu stiti de initiativa PRM in Parlament? Au venit cu un proiect de lege, sa se inlocuiasca toti pomii de pe marginea soselelor, cu .... pomi fructiferi. Meri, peri nuci etc. Se facea mai demult misto de ei pe faza asta.

88937[/snapback]

mereu am shtiu ca cei care ne conduc nu au minte, in fiecare zi urca inca o treapta pe scara prostiei.....oare cat de sus or ajunge?

Link to comment
Share on other sites

Curbele sunt puse ca sa nu te ia oboseala si in unele cazuri epntru a se evita zone cu sol prea moale, propietati, etc.

Iar copacii tin mai bine pamantul de sub soseau in zone cu sol moale (care e predominant in Romania).

Nu sunt lucruri la intamplare, puse din plictiseala sau... rautate :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pomi sunt pusi pe marginea soselei pentru a tine terasamentul soselei, dar nu inteleg de ce au fost pusi si acolo unde nu era terasament? cica pentru umbra, dar pe mine ma incurca ca dracu, daca merg cu 100-110 si sunt copaci, apare o alternanta intre umbra si soare de ajung sa vad cu greu in fatza, predomina rosu la un momendat, si daca uit ochelarii de soare acasa, am pus-o rau. Cel mai tare ma enerveaza curbele, si localitatile. Si eu iubesc curbele, dar cand am de facut un drum de obicei ma grabesc, si daca prind un camion pe o succesiune de curbe si daca e si trafic si prinzi in sfarsit drum drept 1 km, dar tocmai atunci vine din fatza o coloana te zgarii pe ochi. Si nu o singura data am patit asa.
Link to comment
Share on other sites

Pomi sunt pusi pe marginea soselei pentru a tine terasamentul soselei, dar nu inteleg de ce au fost pusi si acolo unde nu era terasament? cica pentru umbra, dar pe mine ma incurca ca dracu, daca merg cu 100-110 si sunt copaci, apare o alternanta intre umbra si soare de ajung sa vad cu greu in fatza, predomina rosu la un momendat, si daca uit ochelarii de soare acasa, am pus-o rau. Cel mai tare ma enerveaza curbele, si localitatile. Si eu iubesc curbele, dar cand am de facut un drum de obicei ma grabesc, si daca prind un camion pe o succesiune de curbe si daca e si trafic si prinzi in sfarsit drum drept 1 km, dar tocmai atunci vine din fatza o coloana te zgarii pe ochi. Si nu o singura data am patit asa.

89114[/snapback]

Sunt de acord. Plus ca ei sunt plantati,in unele zone, pt a oferi cat de cat o izolatie fonica, cat si un factor ecologic bine definit (in sensul ca atrag o buna parte din noxele emise). In unele zone (mai ales pe autobahn) se poate vedea cum anumiti copaci au ingalbenit putin, am inteles datorita poluarii cu metale grele de catre autoturisme.

Link to comment
Share on other sites

cu pomi e ok.ala e locul lor daca mergi regulamentar.nu te pune nimeni sa alergi cu 200 sa intri in pom, sa zici ca pomu e de vina ca era acolo:PP daca erai pe circuit mergea sa ai pretentii ....la zone pt degajare.una peste alta lasa ti pomii.CE FACEM CU SCOARURILE DE TRAMVAI IN ZONE INTUNECATE SI NESEMNALIZATE.alea mi se par mai periculoase decat pomii.de gropi nici nu mai vb
Link to comment
Share on other sites

Apropo de pomi...

 

Ma invarteam acum 2 ani asa cu Passatu pe zapada pe la Herastrau pe-acolo intr-un rond mic care nu mai e acum. Ies dup'aia pe drumul principal (sos. Nordului) sa ma duc acasa si ma gandesc sa o fac sa valseze din fund putin pe-acolo. Valsez eu ce valsez pana ma infig intr-un pom cu dreapta fata :) Ma duc la politie sa declar accidentu si tot (aveam si carnetu suspendat deci conduse-se un "prieten" :blink: ) si imi zic gaborii ca trebuie sa ma duc la... nu mai stiu cum le zicea (se ocupa cu pomi sau ceva de genul asta)... sa imi dea aia in scris ca nu a patit copacul nimic de la impact :) :) Doar dupa ce luam aia puteau sa imi dea autorizatie de reparatie :D Ft tare oricum :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.