Jump to content

Fulie arbore cotit?!


theaddon

Recommended Posts

Acum vreo 2 sapt am schimbat la filaret filtrul de aer si de atunci motorul scoate un zgomot ciudat(un mic bazait)...am fost azi la filaret si mi-au zis ca problema vine de la fulia arborelui cotit(nu stiu care e treaba cu ea dar stiu cum arata) si un tampon al motorului...trebuiesc schimbate amandoua...pret cca. 400 Eur :blink:

mie mi se pare cam mare coincidenta avand in vedere ca masina era in perfecta stare si imediat dupa ce mi-au schimbat filtrul a inceput sa bazaie...ma rog...ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

si eu am schimbat fulia arbore cotit, numit si shock absorber (pe factura de la bavaria). Vibreaza muult mai putin acum. Era zdrente cauciucul respectiv. Ai stat linga masina cind au schimbat filtrul?

 

Din cite am inteles, e destul de nasol daca nu il schimbi si se rupe de tot cacuciucul respectiv. eu am dat aprox 9.200.000 rol pe fulie.

Link to comment
Share on other sites

si eu am schimbat fulia arbore cotit, numit si shock absorber (pe factura de la bavaria). Vibreaza muult mai putin acum. Era zdrente cauciucul respectiv. Ai stat linga masina cind au schimbat filtrul?

 

Din cite am inteles, e destul de nasol daca nu il schimbi si se rupe de tot cacuciucul respectiv. eu am dat aprox 9.200.000 rol pe fulie.

90370[/snapback]

 

Da,am stat langa ei cand au schimbat filtru...Acelasi lucru mi-au spus si ei...am lasat masina la ei in curte 2 sapt pana vine comanda(o fi bine?!)...Fulia costa in jur de 9.6 mil,tamponul vreo 100 euro +manopera...

Link to comment
Share on other sites

cu lasatu in curte cre ca e ok ( dzeu stie ). Eu am avut'o o data vreo 3 saptamani la ei in curte ... apoi iar o am de vreo 3 saptamani la ei ... si mai sta si saptamana asta ... pt schimbat tampoane motor, bara fata, faruri, si cadrul ala de aluminiu din fata .... a si capota !

 

deocamdata nu am patit nimic.... dzeu stie mai departe..... nu pot sa'mi dau cu parerea...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Da,am stat langa ei cand au schimbat filtru...Acelasi lucru mi-au spus si ei...am lasat masina la ei in curte 2 sapt pana vine comanda(o fi bine?!)...Fulia costa in jur de 9.6 mil,tamponul vreo 100 euro +manopera...

90374[/snapback]

 

Se pare ca la bavaria au fulia pe stoc. Cumpar-o de la BA si lasa-i pe ei sa o monteze ca sa nu mai stai atita timp pe bara.

 

Legatura intre filtrul de aer si fulie, este aceiasi ca si in cazul meu cind m-am dus sa schimb bujiile incandescente si am plecat cu fulie noua :blink:

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca la bavaria au fulia pe stoc. Cumpar-o de la BA si lasa-i pe ei sa o monteze ca sa nu mai stai atita timp pe bara.

 

Legatura intre filtrul de aer si fulie, este aceiasi ca si in cazul meu cind m-am dus sa schimb bujiile incandescente si am plecat cu fulie noua  :blink:

90393[/snapback]

 

Le-am spus deja sa o comande...m-a enervat rau in schimb mecanicul ala...auzi ce-mi spune..."eu te stiu pe tine din oras,tu dai rau de tot in masina..." :)

wlf,nu stiu care este legatura...doar am observat coincidenta.

Link to comment
Share on other sites

Nu au legatura una cu alta. Fulia asta conduce cureaua care actioneaza pompa de apa , pompa servo si alternatorul (eventual si compresorul). Nu vad ce ai putea face fuliei sa se strice, in timp ce umbli la componente din apropierea ei. Mai ales cand vine vorba de un un filtru de aer. Doar nu au schimbat filtrul cu barosul.
Link to comment
Share on other sites

Nu au legatura una cu alta. Fulia asta conduce cureaua care actioneaza pompa de apa , pompa servo si alternatorul (eventual si compresorul). Nu vad ce ai putea face fuliei sa se strice, in timp ce umbli la componente din apropierea ei. Mai ales cand vine vorba de un un filtru de aer. Doar nu au schimbat filtrul cu barosul.

90462[/snapback]

poate nu l-a montat cum trebuie si trage aer pe langa carcasa filtrului.

Link to comment
Share on other sites

poate nu l-a montat cum trebuie si trage aer pe langa carcasa filtrului.

90464[/snapback]

 

Pai stai asa, ca omul se plange ca dupa ce i s-a schimbat filtrul, i s-a stricat fulia. Deci nu de filtru e vorba aici. De fulie, ca doar de la un filtru montat prost, nu se strica fulia de la vibrochen.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma,de ce se strica fulia asta?

90610[/snapback]

 

De la o curea neintinsa, de la un intinzator. Nu e vorba de fulie, ca n-ar avea de ce sa se strice, eventual daca o lovesti cu ceva si se stramba.

Cred ca e vorba de piesa 4 din schema care se uzeaza.

post-116-1148999711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

De la o curea neintinsa, de la un intinzator. Nu e vorba de fulie, ca n-ar avea de ce sa se strice, eventual daca o lovesti cu ceva si se stramba.

Cred ca e vorba de piesa 4 din schema care se uzeaza.

90613[/snapback]

 

Eu am schimbat piesa 1. Cea mare. E cauciucul care se rupe de la uzura. Si care provoaca vibratii.

Link to comment
Share on other sites

De la o curea neintinsa, de la un intinzator. Nu e vorba de fulie, ca n-ar avea de ce sa se strice, eventual daca o lovesti cu ceva si se stramba.

Cred ca e vorba de piesa 4 din schema care se uzeaza.

90613[/snapback]

piesa 4 este pinionul de distributie,care nu se strica chiar asa usor el poate sa tina cat viata motorului.

 

piesa 1 se strica ,se rupe cauciucul.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu fulia aia..degeaba :blink: .

masina mea avea un suierat...foarte hotarati au zis ca este fulia..am schimbat-o...suiera...

s-au uitat mai bine..furtunul de la intercooler.asa ca am schimbat-o degeaba.nici macar o scuza sau o parere de rau nu am avut-o din partea lor(filaret).asta s-a intamplat la e46 320 d de 150 cp.

tin sa mentionez ca au schimbat-o cu o keie speciala....facuta de ei..care au mai modificat-o un pic la baietii de la tinichigerie. :)

si la fulia cea noua au reusit sa rupa 2 dinti..probabil din cauza keii... :)

asa ca...iti spun eu..nici ei nu stiu sigur ce are

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
am schimbat si eu fulia aia..degeaba <_< .

masina mea avea un suierat...foarte hotarati au zis ca este fulia..am schimbat-o...suiera...

s-au uitat mai bine..furtunul de la intercooler.asa ca am schimbat-o degeaba.nici macar o scuza sau o parere de rau nu am avut-o din partea lor(filaret).asta s-a intamplat la e46 320 d de 150 cp.

tin sa mentionez ca au schimbat-o cu o keie speciala....facuta de ei..care au mai modificat-o un pic la baietii de la tinichigerie. :)

si la fulia cea noua au reusit sa rupa 2 dinti..probabil din cauza keii... :bashwall:

asa ca...iti spun eu..nici ei nu stiu sigur ce are

 

Da oricum aia trebuie schimbata cand simti vibratii majore la masina , sau cand cedeaza complet daca nu se observa nimic la o verificare service , din pacate multi stiu sa-ti spuna ca iti trebuie tampoane la motor si la cutia de viteze atunci cand iti tremura masina la relanti sau in mers , dar si asta reprezinta o cauza demna de luat in seama , aceeasi problema am avut si eu , dupa ce am cautat fulii de arbore pe la dezmembraria inceput, durerea de cap , unde imi ziceau numai 150-100 euro ca nu imi venea sa dau 8-11 milioane pe una noua , am gasit un set complet care arata ca aici ( http://www.contitech.de/pages/presse/press...age_3_uv_dl.jpg ) cu 460 de lei si tin sa mentionez ca e aceeasi firma ca la un magazin de piese auto unde mi-au cerut fix 999 lei , e foarte nasol sa nu ai mereu timpul la indemana , deseori au baietii niste adaosuri de te doare mintea , bafta !

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 2 sapt am schimbat la filaret filtrul de aer si de atunci motorul scoate un zgomot ciudat(un mic bazait)...am fost azi la filaret si mi-au zis ca problema vine de la fulia arborelui cotit(nu stiu care e treaba cu ea dar stiu cum arata) si un tampon al motorului...trebuiesc schimbate amandoua...pret cca. 400 Eur <_<

mie mi se pare cam mare coincidenta avand in vedere ca masina era in perfecta stare si imediat dupa ce mi-au schimbat filtrul a inceput sa bazaie...ma rog...ce parere aveti?

 

salut , si eu am avut un bazait , scartait si am crezut ca este de la curea , am fost la service si mi au spus ca este fulia , se vedea usor ca avea joc , am schimbat fulia si tot aveam acelasi zgomot , si m am gandit la toate prostiile , dupa ceva timp am descoperit de la ce era, cu ceva timp in urma am schimbat filtru de aer , la cine nu trebuia , zgomotul venea de la suruburile alea 2 care tin cutia unde este filtru , am pus niste garnituri acolo am strans suruburile bine si acum nu se mai aude

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Acum vreo 2 sapt am schimbat la filaret filtrul de aer si de atunci motorul scoate un zgomot ciudat(un mic bazait)...am fost azi la filaret si mi-au zis ca problema vine de la fulia arborelui cotit(nu stiu care e treaba cu ea dar stiu cum arata) si un tampon al motorului...trebuiesc schimbate amandoua...pret cca. 400 Eur :twoup:

mie mi se pare cam mare coincidenta avand in vedere ca masina era in perfecta stare si imediat dupa ce mi-au schimbat filtrul a inceput sa bazaie...ma rog...ce parere aveti?

 

salut , si eu am avut un bazait , scartait si am crezut ca este de la curea , am fost la service si mi au spus ca este fulia , se vedea usor ca avea joc , am schimbat fulia si tot aveam acelasi zgomot , si m am gandit la toate prostiile , dupa ceva timp am descoperit de la ce era, cu ceva timp in urma am schimbat filtru de aer , la cine nu trebuia , zgomotul venea de la suruburile alea 2 care tin cutia unde este filtru , am pus niste garnituri acolo am strans suruburile bine si acum nu se mai aude

 

Buna Oliver,

spune-mi si mie te rog de unde ai cuparat fulia la pretul asta.

 

Multumesc,

 

Valentin

Link to comment
Share on other sites

Intre momentul cand apare prima fisura si ruperea efectiva trec cateva minute [cred :twoup:]

Dupa...o sa vibreze pana se desprinde partea exterioara a fuliei.

Eu am mers cam 2 luni cu ea [cauciucul] crapata.

 

In locul tau cumparam fulia asta din magazin si mergeam la un service cat de cat serios sa o schimb. Nu e mare filozofie. Daca tot iti desfac pe acolo...sa schimbi si eventualele curele uzate si/sau intinzatoarele.

 

 

Pe mine ma mira ca te costa doar atat !!!

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Acum vreau si io sa o schimb...aceasta fulie care are un pic joc si sper sa fie de la ea ca am schimbat si fulia de la alternator care se zice ca de la ea se strica fulia vibrochen si am schimbat si rola intinzatoare si tot nu tace ..acea rontzaiala ... am gasit la 700 lei pe corteco pt un e90...toate magazinme au adaosuri enorme la pise ..ideea e sa discuti cu ei pana iti fac discounteri ...
Link to comment
Share on other sites

Acum vreau si io sa o schimb...aceasta fulie care are un pic joc si sper sa fie de la ea ca am schimbat si fulia de la alternator care se zice ca de la ea se strica fulia vibrochen si am schimbat si rola intinzatoare si tot nu tace ..acea rontzaiala ... am gasit la 700 lei pe corteco pt un e90...toate magazinme au adaosuri enorme la pise ..ideea e sa discuti cu ei pana iti fac discounteri ...

Cauta pe realom.com codul piesei dupa ultimele 7 cifre+litere de la vin si apoi o comanzi de la grozadan(oem) sau claudiu bwr(aftermarket) dupa forum sau de la alti useri.(pt a mea e90 320d 2007 de la dan aprox.1030 oem)

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

deja am dat comanda si maine o iau si am inteles ca sunt bune si astea...acum nu stiu oi gasi sa o pun...ca stiu ca trebuie o cheie mai dibace nu stiu cum dreacu...mersi oricum o sa vb cu el pe viitoarele pise nu prea am timp sa stau pe forum dar e de ajutor
Link to comment
Share on other sites

deja am dat comanda si maine o iau si am inteles ca sunt bune si astea...acum nu stiu oi gasi sa o pun...ca stiu ca trebuie o cheie mai dibace nu stiu cum dreacu...mersi oricum o sa vb cu el pe viitoarele pise nu prea am timp sa stau pe forum dar e de ajutor

[/q

Vezi cu cheia ca mecanicul meu a rupt 2 pana le-a desfact (nu era speciala si nici nu stiu cum arata) si ne-am chinuit vro 3 sa desfacem prezonul (are vro 7-8 cm).

p.s.Daca nu te duci la reprezentanta sa ai grija ca mecanicul sa stie ce face.(se mai blocheaza si motorul)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.