Jump to content

ce anvelope folositi


afumatu

Recommended Posts

noi suntem in romania...si trebuie sa tinem seama de asta: sosea proasta, asfalt prost, gropi etc etc...

deci am remarcat urmatoarele firme de anvelope:

michelin

good year

dunlop

yokohama

brigestone

continental

toyo

...............

dar de celelalte firme ce ziceti? eu cred ca ele sunt din sectorul 2 calitativ si ma refer la : fulda, kleber,pirelli.....si mai ziceti voi niste firme....

 

cred ca pirelli nu prea sta bine unde spui tu...mai repede yokohama sau toyo alea care eu unul nu am auzit de ele

 

da pirelli sunt bune ca firma....dar si toyo sau yokohama sunt la fel...sunt mai mult pt masinile de curse....

Link to comment
Share on other sites

Michelin ce am avut erau toate niste kkturi pe ploaie, indiferent ca le aveam pe un clio, mazda sau BMW, ca erau de vara sau all season, cum vin de regula pe masinile noi.

Nu mai cumpar in viata mea, exact cand ai nevoie sa se comporte bine te lasa balta. Asa toate sunt acceptabile pe uscat.

Acum am uniroyal rally 550 astea de vara. Excelente. Pe uscat sunt ok iar pe ploaie de exceptie.

Nu stiu ce sa imi iau de iarna, ca alea vechi se cam duc si sunt Michelin, niste jeguri, cred ca imi i-au continental, am mai avut goodyear si pirelli, nu au fost rele, continental mi s-au parut peste...

A si intreba cineva si de alte firme, pot recomanda Kumho sau Falken, sunt super ok si au preturi bune la cauciucurile de dimensiuni mai mici, la alea mari gen 225 se apropie de astea premium...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

yokohama si toyo sunt japoneze din cate stiu....am inteles ca cei de la toyo au oprit importul in romania.

mi-am achizitionat 2 buc good year excellance...cred ca fac iarna in ele ca nu prea am vazut zapada iarna trecuta pe la mine pe aici...iar de vreun drum la munte vedem noi ce o fi....pe criza asta 4 buc de anvelope de iarna e o problema cu toate ca stiu ca isi fac treaba, iar sh nu ma bag sa cumpar.ori noi ori deloc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am Continental Premium Contact2 DOT 0909. Sunt foarte multumit de ele. Daca la plecare de pe loc (cu ASC on) pot sa le scartai nitel, la viraje puternice nu le-am auzit niciodata sa zica "scartz". Sunt extrem de aderente in viraje. De asemenea se descurca foarte bine pe ploaie.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Michelin Pilot Sport ,de departe cele mai bune de vara/ploaie.Micsoreaza distantele de franare prin intarzierea intrarii abs-ului.

Sunt nitel mai scumpe cam 600 ron unu dar fac toti banii.

Pt iarna am Pirelli snowsport. care fac galme daca dai cu ele in borduri.

referitor la galme ai mers cu galme ai patit ceva gen explozii pene etc?/ te intreb ca am si eu doua dunlop m3 care mi-au facut galme dupa ce le-am montat.....sa mimb?ai merg cu ele asa sau sa le sch

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.