Jump to content

Dilema Bmw!


Boss499

Recommended Posts

Am o mare dilema si sper sa o lamuresc aici.Daca am postat gresit,rog operatorul sa schimbe.Este vorba despre un schimb si diferenta intre un seria cinci si un seria trei.Ideea e ca nu stiu cat ar fi o diferenta corecta sa o cer proprietarului de seria trei.Am sa scriu datele complete,ale ambelor masini,lasandu-va pe voi sa imi spuneti cat ar putea fi diferenta.Rog sa isi dea cu parerea cei ce se pricep si astept nistre pareri justificate si pertinente,nu doar un pret.

Masina mea:Bmw 525d,fabricatie 2005,132000km reali,de trei ani in Romania,pachet M,piele,steptronic,bixenon,trapa,navi profesional,full electric,scaune incalzite,PDC,etc

Cealalta masina:Bmw 320d,fabricatie 2005,93000 km reali,de 1 an in Romania,nu are piele,steptronic,bixenon,navi,scaune incalzite,PDC spate,etc

Practic,in afara de clasa si motorizare,diferentele majore dintre cele doua ar fi,ca a mea are in plus piele,trapa,pachet M.Tin sa mentionez ca treiaurul este impecabil atat estetic cat si tehnic.Astept pareri!

Link to comment
Share on other sites

as zice ca seria 5 se depreciaza mai greu in timp decat un 3

Sincer daca as fi in locul tau si nu as avea nevoie disperata de bani, as ramane cu 5-ul fara sa stau prea mult sa ma gandesc. Daca ar fi sa discut ca ambele au 4 usi (deci oarecum in aceiasi clasa) ma gandesc ca 5-ul este o limuzina frumoasa pe cand 3-ul in 4 usi nici el nu stie exact ce vrea sa fie, fiind marcat de o "criza de identitate"... nu este nici limuzina autentica, nici coupe, nici nimic, doar o masina in 4 usi care sincer la o adica in afara ca are sigla BMW pe ea, altceva nu prea mai prezinta interesant... :)

Din punct de vedere al design-ului si al functionalitatii as sintetiza foarte rapid:

seria 5 = autenticitate

seria 3 in 4 usi = compromis

Edited by babanu
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca eu am cinciul de trei ani si ceva si sunt cam plictisit de el,si oricum ma gandesc ca treiul e mai usor de vandut,fiind mai ieftin.Chiar m-am uitat,pe site-uri de vanzari si sunt semnificativ mai multe cinciare de vanzare din 2005 decat treiare.Eu ma gandesc ca o diferenta rezonabila ar fi undeva intre 3500 si 4000eur,cred.Mai astept si alte pareri si apropo,crede-ti ca motorul de 2000 cm3 de pe trei,trage mai bine decat 2500 cm3 de pe cinci?
Link to comment
Share on other sites

vezi ca apre un nou bmw seria 5 la anul iar apoi depreciera le e60 va fi uriasa. e90 va mai sta in picioare cu pretul pana prin 2011 cand va aparea un nou model.

deci, daca vrei sa scapi de seria 5 acum e momentul pt ca peste un an vei mai pune bani ca sa iei un e90.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

...o diferenta rezonabila ar fi undeva intre 3500 si 4000eur,cred...

nu cred ca o sa iti dea nimeni atatia bani doar pe diferenta de o clasa... de la 3 la 5... pe undeva pe la 3000 ar fi bine, dar tine mult si de noroc sau de cat de disperat e celalalt sa treaca la 5...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.