Jump to content

demontare capac din centrul volanului


entersky

Recommended Posts

salut tuturor! poate ma lamureste si pe mine cineva cum se desface capacul din centrul volanului cel cu logo bmw pe el .vreau sa il dau jos si nu stiu cum sa fac daca are cumva suruburi pe partea cealalta sau se trage de el

???este un e46

 

 

va multumesc f mult! :)

Edited by entersky
Link to comment
Share on other sites

salut tuturor! poate ma lamureste si pe mine cineva cum se desface capacul din centrul volanului cel cu logo bmw pe el .vreau sa il dau jos si nu stiu cum sa fac daca are cumva suruburi pe partea cealalta sau se trage de el

???este un e46

 

 

va multumesc f mult! :)

tipul volanului ? o poza ?

Link to comment
Share on other sites

salut tuturor! poate ma lamureste si pe mine cineva cum se desface capacul din centrul volanului cel cu logo bmw pe el .vreau sa il dau jos si nu stiu cum sa fac daca are cumva suruburi pe partea cealalta sau se trage de el

???este un e46

 

 

va multumesc f mult! :)

tipul volanului ? o poza ?

exact cum ai tu in poza :lol:

 

are suruburi imbus in spatele volanului,nu trage de el

multumesc mult am sa incerc ...

:)

Link to comment
Share on other sites

in lateralele volanului sunt 2 gauri in care bagi 2 surubelnite si impingi ( trebuie sa actionezi 2 arcuri care tin aribagul ) este destul de simplu numa k trebuie sa nimeresti arcurile alea - apesi mai spre tine asa un pic.. nu`i greu Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

in lateralele volanului sunt 2 gauri in care bagi 2 surubelnite si impingi ( trebuie sa actionezi 2 arcuri care tin aribagul ) este destul de simplu numa k trebuie sa nimeresti arcurile alea - apesi mai spre tine asa un pic.. nu`i greu

sper sa nu stric nimic

Link to comment
Share on other sites

are suruburi imbus in spatele volanului,nu trage de el

Nu are nici un surub la airbag!!! nu mai incurca omul....are 2 arcuri care tin airbagul acolo ... cele 2 suruburi sunt in spatele spitei cu fanta ( cea de jos) care sustin trimul de pe volan ..nu au legatura cu airbagul!

 

in lateralele volanului sunt 2 gauri in care bagi 2 surubelnite si impingi ( trebuie sa actionezi 2 arcuri care tin aribagul ) este destul de simplu numa k trebuie sa nimeresti arcurile alea - apesi mai spre tine asa un pic.. nu`i greu

sper sa nu stric nimic

Nu prea ai ce sa strici ...si eu prima oara am "mestecat" cu surubelnita pe acolo ...dar dupa aia cand am vazut sistemul a mers ff usor :)

Link to comment
Share on other sites

are suruburi imbus in spatele volanului,nu trage de el

Nu are nici un surub la airbag!!! nu mai incurca omul....are 2 arcuri care tin airbagul acolo ... cele 2 suruburi sunt in spatele spitei cu fanta ( cea de jos) care sustin trimul de pe volan ..nu au legatura cu airbagul!

 

in lateralele volanului sunt 2 gauri in care bagi 2 surubelnite si impingi ( trebuie sa actionezi 2 arcuri care tin aribagul ) este destul de simplu numa k trebuie sa nimeresti arcurile alea - apesi mai spre tine asa un pic.. nu`i greu

sper sa nu stric nimic

Nu prea ai ce sa strici ...si eu prima oara am "mestecat" cu surubelnita pe acolo ...dar dupa aia cand am vazut sistemul a mers ff usor :)

am incercat ,nu am reusit,nu inteleg cum iese capacelul ala .daca iese cu airbeg cu totul

sau iese separat oricum eu vroiam sa dau doar capacul jos sa scot emblema veche si sa o inlocuiesc.explica-mi mai amanuntit te rog!

merci ..

Link to comment
Share on other sites

Iese cu tot cu airbag .... nu poti sa schimbi emblema decat daca schimbi tot airbagul .... uite o poza ca sa intelegi mai bine..

Tu practic trebuie sa impingi cu surubelnita sarma aia care se deplaseaza spre interiorul volanului eliberand piciorul de prindere al airbagului ... cred ca poza este destul de explicita ... se vede ca sarma este ca un ac de siguranta :) ..practic trebuie impinsa sarma a 2a (cum sunt cele 2 care formeaza acul de siguranta - a 2a este cea pozitionata spre centrul volanului)

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Iese cu tot cu airbag .... nu poti sa schimbi emblema decat daca schimbi tot airbagul .... uite o poza ca sa intelegi mai bine..

Tu practic trebuie sa impingi cu surubelnita sarma aia care se deplaseaza spre interiorul volanului eliberand piciorul de prindere al airbagului ... cred ca poza este destul de explicita ... se vede ca sarma este ca un ac de siguranta :) ..practic trebuie impinsa sarma a 2a (cum sunt cele 2 care formeaza acul de siguranta - a 2a este cea pozitionata spre centrul volanului)

am inteles deci capacele cu emblema vin direct cu airbeg...

dar emblma aia se poate demonta fara sa o stric si sa aplic alta in locul ei?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca o poti demonta .... vezi sa nu strici airbagul sau sa ai surpriza sa sara ... cred ca cel mai bine e sa aplici un sticker cu sigla bmw peste cea existenta ...daca e aplicat cu atentie si stickerul este facut bine va arata destul de bine. Daca insa te hotarasti sa incerci sa scoti emblema de pe airbag te sfatuiesc sa decuplezi bateria sau/si airbagul sa nu faci alte prostii .. succes!
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai scos airbag-ul, ai niste suruburi inbus pe laterale. Uita-te in poza de mai sus ca le vezi. Ele tin capacul ala prins pe volan.

Mai sunt 2 in spitele de jos, ajungi la ele prin spatele volanului.

 

@rain - chill

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

are suruburi imbus in spatele volanului,nu trage de el

Nu are nici un surub la airbag!!! nu mai incurca omul....are 2 arcuri care tin airbagul acolo ... cele 2 suruburi sunt in spatele spitei cu fanta ( cea de jos) care sustin trimul de pe volan ..nu au legatura cu airbagul!

 

 

La asta ma refeream. wii chiar zicea bine, se referea la capac, tu te refereai la airbag. Dar nu ma astept sa ma intelegi k asa e faza

Link to comment
Share on other sites

are suruburi imbus in spatele volanului,nu trage de el

Nu are nici un surub la airbag!!! nu mai incurca omul....are 2 arcuri care tin airbagul acolo ... cele 2 suruburi sunt in spatele spitei cu fanta ( cea de jos) care sustin trimul de pe volan ..nu au legatura cu airbagul!

 

 

La asta ma refeream. wii chiar zicea bine, se referea la capac, tu te refereai la airbag.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

are suruburi imbus in spatele volanului,nu trage de el

Nu are nici un surub la airbag!!! nu mai incurca omul....are 2 arcuri care tin airbagul acolo ... cele 2 suruburi sunt in spatele spitei cu fanta ( cea de jos) care sustin trimul de pe volan ..nu au legatura cu airbagul!

 

 

La asta ma refeream. wii chiar zicea bine, se referea la capac, tu te refereai la airbag.

Postam sa ne aflam in treaba .... poate daca mai citesti inca o data primul post iti dai seama la ce se referea omul ... zi`mi si mie te rog unde pe trim este logo bmw ?

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa iti mai zic o data chill? Ai mancat ceva stricat? Ai baut cola si te-a agitat? Calmeaza-te.

 

Stiu foarte bine despre ce se vorbea, wii a inteles ca despre capac, nici nu s-a gandit ca initiatorul topicului vrea sa scoata emblema de pe airbag.

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa iti mai zic o data chill? Ai mancat ceva stricat? Ai baut cola si te-a agitat? Calmeaza-te.

 

Stiu foarte bine despre ce se vorbea, wii a inteles ca despre capac, nici nu s-a gandit ca initiatorul topicului vrea sa scoata emblema de pe airbag.

Prietene chill ii zici lu` mamica ta sau cui vrei nu mie ...si mai usor cu insultele k nu`ti fac bine!

Link to comment
Share on other sites

Te inseli, nu sunt prietenul tau. Si nici nu te-am insultat. Si nici nu o cunosti pe "mamica" mea, ca sa iti permiti sa o aduci in discutie.

 

Eu ti-am spus o chestie, insa nu ai materialul necesar ca sa intelegi.

Endless talk..have it ur way! :)

Link to comment
Share on other sites

ok pe mine ma intereseaza sa dau capacul din partea d jos a volanului cum fac.

te referi la trim?

 

 

Nu stiu daca o poti demonta .... vezi sa nu strici airbagul sau sa ai surpriza sa sara ... cred ca cel mai bine e sa aplici un sticker cu sigla bmw peste cea existenta ...daca e aplicat cu atentie si stickerul este facut bine va arata destul de bine. Daca insa te hotarasti sa incerci sa scoti emblema de pe airbag te sfatuiesc sa decuplezi bateria sau/si airbagul sa nu faci alte prostii .. succes!

multumesc mult pentru sfaturi

am vazut ca nu iese si nu am mai incercat am lipit emblema de carbon peste

de fapt asa si era se lipea peste cea existenta si arata ca de fabrica

nu se strica airbegul dar nu se poate extrage intreaga se strica .asa ca m-am lasat pagubas...

multumesc!

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.