Jump to content

Becuri pozitia lunga...


Recommended Posts

Mie nu-mi merg becurile pe faza lunga de cand am luat mashina! Dar nu m-am dus sa le schimb pt k nu am simtit nevoia pana acum pt ca am xenon. M-am hotarat in sfarsit sa pun, ma duk la o reprezentanta Philips si zik k vreau blue vision de faza lunga pt bmw e36!

Se uita tipul in dita mai katalogu' si zice ok asta e! Ma uit la el si zik "sigur asta e?" si tipul zice "da!" Si atunci zik ok atunci vreau si de faza scurta! Se uita iar in catalog si spune: TOT ASTA E!!!

Pe faza lunga motivul pentru care lumina e proiectata mult mai departe este acela ca farurile sunt proiectate in asa fel inkat in lokul unde e becul de faza lunga se proiekteaza lumina in anume fel? Sau pur si simplu alea de faza lunga sunt mult mai puternice, ex 80 W si alea de faza scurta slabe : ex 50-55 W?

SAU DC NU E NICI UNA NICI ALTA, eu ce becuri imi iau de pozitie lunga? Si kre e diferenta?

Link to comment
Share on other sites

la mine sunt la fel, si pe proiectoare si pe faza scurta si pe faza lunga. si sunt model H1. nu cred k la tine ar fi altfel, poate fiindca ai xenon sa fie diferite, altfel nu cred.

92604[/snapback]

 

Diferenta cred ca este data de forma oglinzilor/lupelor. Pare ok dpdv economic sa foloseshti 4 becuri la fel :blink:. Nu ai cum sa greseshti incurcand becurile de f.s. cu cele de f.l.

Link to comment
Share on other sites

Pana prin 94 farurile au H1 de 55w si la faza lunga si la faza scurta.Dupa,au H7.

92647[/snapback]

OK...eu am H7 pentru ca mashina mea e din 96 (E36 compact, motor M43)! In al 2-lea rand n-are nici o legatura ca am xenon! Xenon am doar pe faza scurta! Pe faza lunga e alta incinta! (Incinta unde sunt si pozitiile, adik aia aproape de nas nu aia din lateral).

Si daca sunt la fel, adik de 55 W kum se face ca atunci knd le pui pe f scurta bat putin si pe aia lunga se duk departe? E vorba, asa cum am banuit si eu, de geometria farului?

Link to comment
Share on other sites

[ E vorba, asa cum am banuit si eu, de geometria farului?

92690[/snapback]

 

EXACT! Daca te uiti la faruri mai atent ai sa observi diferenta. Geometria oglinzilor si relieful de pe geamul deflector sunt diferite. Si intr-adevar ambele becuri, faza scurta - faza lunga-s identice H7.

La E46 (tot H7 ambele faze) lungimea fazei e data exclusiv de forma oglinzilor...

Dar de ce iti pui asfel de probleme???

Link to comment
Share on other sites

[ E vorba, asa cum am banuit si eu, de geometria farului?

92690[/snapback]

 

EXACT! Daca te uiti la faruri mai atent ai sa observi diferenta. Geometria oglinzilor si relieful de pe geamul deflector sunt diferite. Si intr-adevar ambele becuri, faza scurta - faza lunga-s identice H7.

La E46 (tot H7 ambele faze) lungimea fazei e data exclusiv de forma oglinzilor...

Dar de ce iti pui asfel de probleme???

92757[/snapback]

Pai ca sa nu dau banii pe niste becuri si sa vad ca aunci knd dau drumu la faza lunga nu bat mai departe decat xenoanele de pe faza scurta! Si in + fata de asta pe faza lunga imi merge un sg far si knd dau drumu abia se vede! Deci dc e cum spui tu, inseamna k e becul ala varza!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.