Jump to content

problema ..galme in anvelope...


doru_89

Recommended Posts

sall baieti.,,,..aptamana trecuta mi-am montat anvelope de iarna..dunlop winter sport si azi cand ma uit pe roata fata o mica galma asa in lateral......ce e de facut cu aceste galme care apar pe anvelope....nu am luat nici o groapa nimic era in stare perfecta,anvelopele sunt aproape noi au dot 2008 ....de ce apar aceste galme totusi e o marca premium.... nu am avut galme pana acum si am tot luat gropi borduri si alte obstacole de pe la noi dar totusi nu mi separe normal la o anvelopa aproape noua sa se faca asa galme.......am mai auzit ca se poate pune un manson sau ceva de genu pe interior....care ar fi solutia?///// multumesc....
Link to comment
Share on other sites

daca-s galme... nu prea ai ce sa le mai faci, alea nu cred ca au remediu! probabil un defect de fabricatie, ceva... s-a dus dreaq vremea cand numele putea fi asociat cu calitatea...

 

ciudat totusi....deci sa inteleg ca nu e nimic de facut??? decat sa o shimb?.e si pe fata d-asta ma gandesc ..sao pun pe spate.....?

Link to comment
Share on other sites

pt garantie,te duci cu anvelopa,tio trimite sa vada daca e defect de fabricatie sau a fost lovita si iti vine raspuns cel mai repede in 7 zile.

stiu de la servici,am trimis o anvelopa si mi-a venit raspuns ca din exploatare e vina,daca o vreau inapoi platesc transportul,normal ca nu am mai luato

si am cumparat alta.

Link to comment
Share on other sites

pt garantie,te duci cu anvelopa,tio trimite sa vada daca e defect de fabricatie sau a fost lovita si iti vine raspuns cel mai repede in 7 zile.

stiu de la servici,am trimis o anvelopa si mi-a venit raspuns ca din exploatare e vina,daca o vreau inapoi platesc transportul,normal ca nu am mai luato

si am cumparat alta.

 

le am de anul trecut.......nu am garantie :)

Link to comment
Share on other sites

pt garantie,te duci cu anvelopa,tio trimite sa vada daca e defect de fabricatie sau a fost lovita si iti vine raspuns cel mai repede in 7 zile.

stiu de la servici,am trimis o anvelopa si mi-a venit raspuns ca din exploatare e vina,daca o vreau inapoi platesc transportul,normal ca nu am mai luato

si am cumparat alta.

 

le am de anul trecut.......nu am garantie :)

 

 

 

poi cum nu 2 ani e garantia la anvelopele noi?eu asa stiu!sau anu trecut le-ai luat second hand?inca ceva daca circuli cu anvelopa de iarna cand deja sunt temperaturi destul de inalte e foarte probabil sa iti apara astfel de galme

Link to comment
Share on other sites

@lica

inca ceva daca circuli cu anvelopa de iarna cand deja sunt temperaturi destul de inalte e foarte probabil sa iti apara astfel de galme

 

De ce ? :)

Dai cu ele in mai multe gropi? ( sau nu aveai ce sa scrii ?)

Li se rupe atza de cald ? Pe sistem nervos fac bashici sau ce... ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

ai incercat macar sa circuli vara cu cauciucuri de iarna?sau vb din auzite?eu am incercat si asa am patit le-am umplut de umflaturi.si nu numai eu,au mai patit si alti prieteni de-ai mei.daca nu stiu nu vb sau nu postez dar vad ca tu postezi doar sa te iei de cei care chiar spun ceva.deci daca nu sti abtinete de la comentarii din astea iritante sau mai bine intreaba frumos!
Link to comment
Share on other sites

Bine iritatule. Vorbeste tu ! N-ai fost in stare sa dai nici o explicatie coerenta...

Mi-ai spus o poveste cum tu si prietenii tai dati in gropi... ( bineinteles motivele nu le discutam aici...)

REPET !

 

De ce ? :lol:

Dai cu ele in mai multe gropi?

Li se rupe atza de cald ? Pe sistem nervos fac bashici sau ce... ?

 

P.S. Stau si ma intreb de ce o gashca intreaga si-ar pune cauciucuri de iarna vara ?

Asa se poarta la Satu Mare ? :)

( Intreb ca sa stiu cum e moda... acum nu trebuie sa fii iritat...)

Da' unde te iritzi ? :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

eu am umblat vara cu anvelope de iarna ca erau cam uzate si nu avea rost sa le arunc.

si eu merg cam 50.000 km pe an deci nu poti sa spui ca le tin in vitrina.

nu s-a intamplat absolut nimic - gen deformari. ai celelalte dezavantaje dar in nici un caz nu se strica de la caldura.

daca ar fi fost altfel, producatorii ar fi specificat in certificatele de garantie.

Link to comment
Share on other sites

the_rifle, si tibi346 au dreptate...... asta e non-sens ca sa-ti faca galme doar ca nu le-ai utilizat in frig si in zapada. Exista cateva chestii care difera cand nu folosesti pentru ce era facut, de exemplu tinutul pe drum, zgomotul, etc... dar nu are nimic de facut cu galme. Doru daca chiar nu vrei sa-l schimbi si sa cumperi alta, atuncea macar dute pana la o vulcanizare si spunele sa-ti pune pe interior un lipici din ala, nu stiu cum se numeste, si pune anvelopa aia pe spate. Si ai grija ca la viteza mare se poate exploda anvelopa.
Link to comment
Share on other sites

@Csabessz

"Exista cateva chestii care difera cand nu folosesti pentru ce era facut, de exemplu tinutul pe drum, zgomotul, etc..."

 

Da Cssabessz zice bine ce zice dar nu cred ca la vulcanizare se poate remedia problema. Intr-adevar pot exploda la viteze mari... Cred ca e cam de schimbat cauciucul cu problema...

Link to comment
Share on other sites

Bine iritatule. Vorbeste tu ! N-ai fost in stare sa dai nici o explicatie coerenta...

Mi-ai spus o poveste cum tu si prietenii tai dati in gropi... ( bineinteles motivele nu le discutam aici...)

REPET !

 

De ce ? :lol:

Dai cu ele in mai multe gropi?

Li se rupe atza de cald ? Pe sistem nervos fac bashici sau ce... ?

 

P.S. Stau si ma intreb de ce o gashca intreaga si-ar pune cauciucuri de iarna vara ?

Asa se poarta la Satu Mare ? :)

( Intreb ca sa stiu cum e moda... acum nu trebuie sa fii iritat...)

Da' unde te iritzi ? :)

 

 

eu nu am zis nimic de dat in gropi :) uitate mai bine cand citesti un post!

si nu au treaba cauciucurile cu moda sau cu orasu de unde vi(lasa bascalia), dar uite explicatia:cauciucurile erau deja folosite 3 ierni si nu le-as mai fi montat si in a 4-a pt ca nu si-ar mai fi facut treaba bine,asa ca am zis sa le las peste vara.la sfarsitul veri,prin august a inceput sa imi trepideze serios masina la viteza,atunci am mers la o vulcanizare buna si am verificat rotile.am descoperit un cauciuc cu doua galme,una in interior iar cealalta pe banda de uzura a cauciucului.cei de la vulcanizare au zis ca un cauciuc de iarna fiind dintr-un material mult mai moale fata de cele de vara,folosite la temperaturi si viteze inalte(precizez ca masina mea vede autobanda destul de des) sufera atele sau sarmele din cauciuc...sunt supuse la tensiuni mult mai mari si uneori cedeaza si astfel rezulta galma.probabil daca te fatai doar prin oras cu masina nu apar probleme la cauciucurile de iarna folosite vara.eu spun ce mi s-a intamplat mie si unor prieteni de-ai mei care exploateaza masina in aceleasi conditii cu mine(cred ca am dreptul asta) tu ai dreptul sa ceri lamuriri si explicatii dar fara ironii...ok?

Link to comment
Share on other sites

Ok. Poate intr-adevar tu ai dreptate iar eu ma insel . Exista posibilitatea asta. Totusi cred ca in cazul tau galmele au aparut din cauza folosirii indelungate ( 3 ierni ). Deci putem spune ca nu erau tocmai noi noute...

Eu nu m-as lua dupa baietii de la vulcanizare care in general sunt niste baieti mai cu 4 clase... dar in viata poti sa inveti si de la un prost si de la un deshtept... Poate au dreptate oamenii...

Oricum nu am pretins ca le stiu pe toate si poate ca mai ai dreptate intr-o privintza... Poate am avut si un ton cam tzavnos si ofticant... Sorry.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

cand vorbeam de cauciuri de iarna folosite vara vorbeam de mers 4000km/luna.

asta nu e fataiala prin oras.

si nici nu mergeam cu 60km/h.

deci, povestea celor de la vulcanizare ca e cauciucul mai moale si la viteze ....... e doar poveste.

si cauciucurile mele aveau 3 ani ca de aia m-am dat vara cu ele sa le termin.

raman la parerea ca inconvenientele la folosirea cauciurilor de iarna pe timp de vara sunt cele de zgomot si uzura mai rapida.

galmele apar din defecte de fabricatie. daca deja au iesit din garantie, norocul vanzatorului.

pana la urma un cauciuc nu e o avere :)

Link to comment
Share on other sites

sall baieti.,,,..aptamana trecuta mi-am montat anvelope de iarna..dunlop winter sport si azi cand ma uit pe roata fata o mica galma asa in lateral......ce e de facut cu aceste galme care apar pe anvelope....nu am luat nici o groapa nimic era in stare perfecta,anvelopele sunt aproape noi au dot 2008 ....de ce apar aceste galme totusi e o marca premium.... nu am avut galme pana acum si am tot luat gropi borduri si alte obstacole de pe la noi dar totusi nu mi separe normal la o anvelopa aproape noua sa se faca asa galme.......am mai auzit ca se poate pune un manson sau ceva de genu pe interior....care ar fi solutia?///// multumesc....

 

daca ai balon mic la anvelopa e mai predispusa la galme, nu tre sa iei prea mari gropi. eu nu am avut niciodata probleme cu galme pe cauciucuri de 225/60/15,deci balon mare. in schimb pe anvelopele 205/40/17 era jale. Eu prefer rezistent decat aratos :) in romania. atentie la balon. se poate gasi o situatie de mijloc pt modelul fiecaruia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.