Jump to content

Ce ulei este indicat la un 320D 150CP.


76MIN

Recommended Posts

Numai la 10 000 il schimb , iti recomand cu caldura 5w30 de la un plin la altul nu consuma mai mult de 100-300 ML (depinde si de uzura motorului) si pentru un total de ~520 de lei filtre + ulei nu mi se pare ca la 10 mii de km e des . Suma e modica in comparatie cu o revizie la citroen sau renault de exemplu :)

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Ce ulei este indicat la un 320D 150CP si un nr de km de 200 000 acum pe timp de iarna...cel cu , care merg e 10w60 dar e cam scump..ceva mai ieftin...si cat merge in motor???? :)

Mersi mult.

 

Am si eu o masina similara.

Poti incerca una din urmatoarele variante:

BMW Longlife 4

Castrol 5W30

Eu o folosesc pe prima dintre ele. La pret sunt tot pe undeva pe acolo.

Edited by R3volution
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

grozadan ce ai alege din astea de mai jos pentru un 320D FL 200.000km :

Magnatec 5W-40 [C3 Fully Synthetic]

EDGE Turbo Diesel 5W-40 [505 01 Fully Synthetic]

Magnatec 5W-40 [b4 Fully Synthetic]

 

temperatura afara nu scade sub 2-3 grade iarna

in carte imi spune ca trebuie sa fie un ulei dupa ''specificatii A3/B3 sau A3/B4''. Nu spune nimic de C3.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

http://img6.imageshack.us/img6/6461/22933407.jpg

 

grozadan ce ai alege din astea de mai jos pentru un 320D FL 200.000km :

Magnatec 5W-40 [C3 Fully Synthetic]

EDGE Turbo Diesel 5W-40 [505 01 Fully Synthetic]

Magnatec 5W-40 [b4 Fully Synthetic]

 

temperatura afara nu scade sub 2-3 grade iarna

in carte imi spune ca trebuie sa fie un ulei dupa ''specificatii A3/B3 sau A3/B4''. Nu spune nimic de C3.

 

EDGE Turbo Diesel 5W-40 [505 01 Fully Synthetic]

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

- tocmai spuneam ca la BMW nu vad nimic despre C3

- 0W-30 cred ca este recomandat pentru motoarele noi sau pana undeva la 100.000km [zic eu]

 

pe site la Castrol si eu am observat de mult timp ca recomanda 0W-30.

 

pe castrol italia recomanda 0W-30 si/sau 0W-40

pe castrol grecia recomanda 0W-30 si/sau Edge Sport 0W-40

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

- tocmai spuneam ca la BMW nu vad nimic despre C3

- 0W-30 cred ca este recomandat pentru motoarele noi sau pana undeva la 100.000km [zic eu]

 

pe site la Castrol si eu am observat de mult timp ca recomanda 0W-30.

 

pe castrol italia recomanda 0W-30 si/sau 0W-40

pe castrol grecia recomanda 0W-30 si/sau Edge Sport 0W-40

Eu cred ca te complici prea mult, baga orice fel de ulei de motor cu specificatia BMW Long life 5W-30/40 schimba la 8000-10000 km si o sa-ti mearga motorul ceas multe sute de mii km .... pana cand nu ajungi la o rafinarie producatoare de uleiuri de motor si nu discuti cu un inginer de acolo in masura sa te lamureasca cu astfel de detalii nu vei fii convins in totalitate NICIODATA

Link to comment
Share on other sites

pe care ai vazut TU ca scrie BMW LL xx ?

uleiul il schimb la sfarsitul intervalului de service.

 

totusi este o diferenta intre aceste uleiuri...

Uite AICI scrie si bmw LL 04 si made in DE dar nu recomand acest ulei deoarece tu iti vei pune tot castrol :) sau original BMW

Eu nu procedez asa, NU ma uit la intervalul de schimb care mil da producatorul adica 30.000 km + / - din bord, in cazul BMW 320cd

Schimb uleiul+ filtrul ulei + filtrul aer + filtrul combustibil FIX la 10.000 km O fi rau ?

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

penibil....faptul ca sunt facute atatea topicuri de ulei in care unii si au batut tastele aiurea cu informatii mult mai "rafinate" decat un simplu ghid castrol...

moderatorii chiar nu i au masuri?nu de alta dar se umple forumul...mai faceti curatenie domnilor,e doar o parere personala.

WE placut

Link to comment
Share on other sites

edy1092

- la 3000-4000km filtrul de aer este plin de praf. :) so...

 

Stiu asta foarte bine, al meu dupa 2000 km mers numai in RO , cand m-am uitat era sa lesin ....era negru dar te crede cineva de pe forum ca trebuie schimbat sau suflat de mizerie si praf macar la 5000 km ...stai cuminte daca ti la jugulara ta .... :lol:

 

P.S. Schimba cum spune la cartea BMW ... :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

edy1092

- la 3000-4000km filtrul de aer este plin de praf. :) so...

 

Stiu asta foarte bine, al meu dupa 2000 km mers numai in RO , cand m-am uitat era sa lesin ....era negru dar te crede cineva de pe forum ca trebuie schimbat sau suflat de mizerie si praf macar la 5000 km ...stai cuminte daca ti la jugulara ta .... :lol:

 

P.S. Schimba cum spune la cartea BMW ... :)

 

In rest sunt de acord cu schimbul de ulei la 10.000-12.000...!

Daca filtrul se imbacseste dupa 2340km...degeaba il schimba cu unul nou la 10.000 :)

 

Cat despre a avea un filtru de aer curat, la 1000km sau 5000km, asta depinde de cat poate duce [cu capu' :D] fiecare. La niste concesionari BMW am vazut un tub conic legat la un furtun de la compresor. Il introduceau in filtru si...scoteau praful din el.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.