Jump to content

E46 330d


Recommended Posts

de vreo 2 zile am cumparat un BMW 330d 185cp 2000 an fabricatie cu 195.000km la bord din germania.desi motorul suna impecabil si masina fuge absolut senzational am cateva nelamuriri la care sper ca voi putea gasi raspuns:

1.imi bate atat stanga fata cat si dreapta-fata la gropi mici si denivelari ale astfaltului indiferent de viteza la care merg

2.daca plec mai in forta cu treapta 1 de viteza si apoi apasand ambreiajul repede este normal sa aud un zgomot(un fel de clanc) venind dispre partea de transmisie?

Link to comment
Share on other sites

si la mine e exact aceasi chestie.Deja masina are 177.000 km si nu a fost schimbat nimic.Motorul merge impecabil.Am sa schimb cat de curand rotulele si bieletele.Dar de ce ne mai miram ?La ce drumuri avem in romania...nu merita sa ai BMW in romania iti bati joc de masina ta
Link to comment
Share on other sites

masina asta a mea are doar 1000km de romania,troncanitul de la roti l-am auzit prin austria cand am intrat intr-o benzinarie unde era o portinue prost astfaltata.o sa ma duc maine cu ea la un control.sper totusi ca dupa o vama de 128milioane care m-a facut dator la toate rudele sa primesc o veste buna: gen fara bielete,pivoti de inlocuit.eu sper niste bucsi stabilizatoare...daca are asa ceva :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1.POT FI BRATELE, SA LE NUMIM TRAPEZ...DIN CAUZA MOTORULUI MARE , FATA SE DUCE CU CEVA MAI REPEDE DECAT LA MOTOARE MAI MICI SI DIN CAUZA conditiilor de trafic si de drum DIN ROMANIA. ESTE SI LA NOI , COSTA IN JUR DE 6-7 MIL.BUC. SAU CCA.145 EUR DINCOLO. SAU POT FI BIELETELE.

2. PENTRU SIGURANTA TA VERIFICA TAMPONUL HARDY-DINTRE CARDAN SI CUTIA DE VITEZE-.

Link to comment
Share on other sites

discul hardy. este intre cutie si cardan din cauza puterii mari care este posibil sa fie rupt sau largit la gaurile de prindere si atunci simti un smucit cu sunet , si eu am schimbat. a fost varza .

99824[/snapback]

Aceeasi problema am avut-o si eu!De acolo si zgomotul...Cel mai bine ar fi sa te duci si sa-i faci o verificare!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 years later...
mi-am reparat masina de ceva timp...erau bieletele anti-ruliu stanga dreapta.m-au costat 500.000*2 plus 500.000manopera...lejer zic io pt cat zgomot se auzea la gropi cand nu le schimbasem ink

 

Ok, dar tot nu ne-ai zis cum ai rezolvat punctul 2. :twoup:

Daca nu ma insel @Barbie ,acuma are alta masina ...Si alta varsta fata de data cand a deschis acest topic.. :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

mi-am reparat masina de ceva timp...erau bieletele anti-ruliu stanga dreapta.m-au costat 500.000*2 plus 500.000manopera...lejer zic io pt cat zgomot se auzea la gropi cand nu le schimbasem ink

 

Ok, dar tot nu ne-ai zis cum ai rezolvat punctul 2. :twoup:

Daca nu ma insel @Barbie ,acuma are alta masina ...Si alta varsta fata de data cand a deschis acest topic.. :twoup: :)

 

Poate ca are alta varsta ... eu doar intrebam cum a rezolvat problema de la 2. pentru ca si eu, dupa ce am avut niste "instrumentisti" la puntea spate, sunt in curs de rezolvare in niste conditii FAVORABILE ... fapt care trebuie (parerea mea) sa-l cunoasca orice posesor de E46 avand in vedere ca este vorba de vreo 5000 Euro (mai mult decat valoarea masinii) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Aici m-ai pierdut ..pt ce este nevoie de 5k euro..?

 

manopera (masina sta peste o saptamana in service, unde o plimba de ma mecanica la tinichigerie si tot asa) plus "pisele" noi si reproiectate/ranforsate (de fapt este toata subpuntea), asta daca faci la ei masina. Daca nu, te duci la un mecanic sa dezechipeze, la un sudor sa chirpeasca si apoi iar ka necanic sa reechipeze si o rezolvi in 100 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.