Jump to content

se pare ca am si eu o problema


Recommended Posts

Deci mi-a dat cineva un aparat din acela sa pun pe mufa de la motor ca sa resetez oilservice si inspection d p bord sa nu mai stea aprinse becurile la ele si canci nimic... in fine am incercat treaba si manual la pinul 7 si pinul 19 sa fac scurt cu masa masini si la fel... in cele din urma cu acelasi aparat am reusit sa fac sa nu se mai aprinda unul dintre becuri adica inspection iar oilservice tot sta aprins..

am dat bordu ceasurile jos si m-am uitat la baterii.. ele intr-adevar sunt vechi si trebuie neaparat schimbate.. dar intrebarea mea: nu pot face totusi sa nu mi se mai aprinda becurile de la oilservice si inspection chiar daca nu schimb acum bateriile??

 

Need help va rog.

Link to comment
Share on other sites

Deci mi-a dat cineva un aparat din acela sa pun pe mufa de la motor ca sa resetez oilservice si inspection d p bord sa nu mai stea aprinse becurile la ele si canci nimic... in fine am incercat treaba si manual la pinul 7 si pinul 19 sa fac scurt cu masa masini si la fel... in cele din urma cu acelasi aparat am reusit sa fac sa nu se mai aprinda unul dintre becuri adica inspection iar oilservice tot sta aprins..

am dat bordu ceasurile jos si m-am uitat la baterii.. ele intr-adevar sunt vechi si trebuie neaparat schimbate.. dar intrebarea mea: nu pot face totusi sa nu mi se mai aprinda becurile de la oilservice si inspection chiar daca nu schimb acum bateriile??

 

Need help va rog.

94476[/snapback]

 

vezi ca trebuie resetat intr-o anumita ordine cu pus , luat contact etc daca nu scoate becu din bord :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu la mine cam asa am facut:

Pus contact si tinut 3 secunde intre 7 si 19.

Luat contact.

Pus contact si am constatat ca nu se mai aprinde pe rosu si galben.

Asta pt. ulei, iar pt. ,,inspections"

Pus contact si tinut 10 secunde intre 7 si 19.

Luat contact.

Pus contact si totul a fost OK.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca aparatul ala nu se pune pe mufa de la motor.Cel putin la E39 si E46 cred.Se baga un fir (seamana cu cel de internet)sub bord in stanga.Nu stiu ce aparat ai folosit dar eu m-am dus la un mecanic care se ocupa cu datul kilometrilor peste cap.Nu stiu ce a facut acolo dar s-au stins luminile radioul s-a oprit cam 2 secunde si deja era resetat BC-ul fara sa mai iei contactul

post-1635-1150522405_thumb.jpg

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca s-a mai postat pe forum problema cu reset oil service la E39 si cineva spunea ca resetarea se poate face cum am descris mai sus, ba chiar si a pus niste poze explicite, precum si un paragraf dintr-un manual.

 

Nu contest nici ceea ce ai explicat tu, dar nu ma pricep, fiind incepator in ale BMW. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.