Jump to content

ACC Malfunction E60


Recommended Posts

E60 545i. 2005 - Cand am luat masina din Germania de la dealer , au avut la dispozitie 3 zile sa o pregateasca (BMW Premium Selection) si nu a fost timp sa calibreze ACC -u. ( Dadea eroare la activare ACC Malfunction).Trebuie un stand special cu oglinzi si alte chestii si nu aveau asa ceva si trebuia sa fac programare in alta parte.

Am lasat masina ieri la un dealer aici in Olanda, sa-mi faca software update ( activare mp3, schimbare voice control din germana -> engleza) si calibrare ACC.

 

Pe langa faptul ca habar n-au pe ce lume traiesc ( a trebuit sa le zic eu ca mp3 e optiune separata si trebuie selectata la update-ul de software; mi-au schimbat limba din germana->olandeza si dupa aia se chinuiau in I-Drive sa o schimbe in engleza si se minunau de ce nu merge, si se invarteau pe langa masina ca cica trebuie sa stea in "sleep mode" ( nu merge limba schimbata la Voice Command decat prin programare), noroc ca aveau stand de calibrare ACC. Mi-au spus ca au "calibrat" ei ce au "calibrat" si nu merge, cica s-ar putea sa fie senzorul de vina, si trebuie sa incerce cu senzor nou care bineinteles ca nu e pe stoc si trebuie comandat din Germania.

Solutia lor : sa platesc eu 2000 euro ( doua mii euro) cat e "senzorelul" si vedem dupa aia daca e din senzor sau nu. Le-am zis sa ia si ei un senzor de pe alta masina, si sa vada daca merge. N-aveau nici o masina cu senzor, si eram primul pe anul asta la "calibrare".

Am garantie Euro Plus la masina, problema este ca :

1. Olandezii si nemtii se iubesc mult de tot asa ca trebuie sa platesc eu si sa-mi iau banii din Germania dupa aia.

2. Eroarea spune clar ca senzorul e decalibrat si opreste sistemul ca protectie ( scanata si de cei din Germania - am hartia), nu ca senzorul e dus, defect, sau mai stiu eu ce.

 

Daca ma aventurez sa ma iau dupa cei din Olanda si sa cumpar senzorul si dupa aia sa descoper ca de fapt face la fel si calibrarea e proasta, sau e murdar de praf, sau vreo mufa nu e bagata bine, raman cu minus 2000 euro, si nu mai vad nici un ban de la garantie.

 

Am cautat pe internet si nu am gasit mai nimic despre senzor , sau probleme cu el - atat doar ca e foarte sensibil la geometria rotilor ( +-0.5 grade si da eroare singur).

Pe realoem apare ca ar exista un kit de reparatie dar nu am reusit sa gasesc nici un fel de informatii referitor la ce face kitul si ce anume repara.

 

Va solicit un sfat celor care s-au mai intalnit cu asemenea problema sau au mai multe informatii despre ACC, sau care au asa ceva pe masina. ( Fiind sensibil la geometria rotilor imposibil sa nu ajungi la calibrare cel putin o data la 2 ani).

 

P.S. Senzorul e cel din bara fata care arata ca un proiector ( e un radar de fapt) - iar calibrarea presupune alinierea lui precisa , pe directia de mers a masinii ( are niste suruburi si se regleaza pozitia).

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

aici nu e pe cica

trebuie rulat testul distronicului care are si un sub test pentru senzor

testerul spune clar daca senzorul este in parametri sau nu sau ce se intampla

 

mergi la cineva avizat,sunt multi care desii au acces la solutile de testare profesionale pur si simplu nu le inteleg si nu pot lucra cu ele.

daca esti inca acolo si inca ai problema da mi un telefon la 0728 509 359 si am sa incerc sa le ghidez pasii.

numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
aici nu e pe cica

trebuie rulat testul distronicului care are si un sub test pentru senzor

testerul spune clar daca senzorul este in parametri sau nu sau ce se intampla

 

mergi la cineva avizat,sunt multi care desii au acces la solutile de testare profesionale pur si simplu nu le inteleg si nu pot lucra cu ele.

daca esti inca acolo si inca ai problema da mi un telefon la 0728 509 359 si am sa incerc sa le ghidez pasii.

numai bine

Multumesc de ajutor dar nu stau in Romania, si iti dai seama ca n-ar accepta nici o reprezentanta BMW, sa ma duc eu acolo sa-i invat cum sa calibreze un nenorocit de senzor.

 

La reprezentanta BMW am facut calibrarea, cu aparatura profesionala, banc de calibrare din ala cu oglinzi, si nu i-au dat de cap. Si bineinteles ca imediat- Nu e bun senzorul , trebuie schimbat. Cand o sa schimb si senzorul daca tot la fel face o sa-mi schimbe probabil toate modulele de pe masina. Le-am zis sa-mi dea un print screen exact cu problema si eroarea si ei imi trimit ceva din TIS.

N-am in alta parte unde sa ma duc ca imi pierd garantia. O sa incerc sa ma duc in Germania ca aia sunt mai dezghetati la minte decat astia in Olanda.

 

Nu mai zic ca vor 1300 euro pe :

2 capace oglinzi vopsite

1 rola presoare schimbata

update de soft

upgrade mp3 - care nu l-au facut dar il factureaza

schimbare voce din germana -> engleza . ei l-au schimbat din germana->olandeza

calibrare ACC -> evident nu merge

 

Pe scurt - habar n-au pe ce lume traiesc. Se chinuiau in I-Drive sa schimbe limba de la comanda vocala, si se mirau de ce nu merge ,ca ei au selectat engleza. Imi era mie rusine sa le zic sa nu se mai invarta pe langa masina ca n-au cum sa schimbe limba din IDrive ci numai cu programarea modulului.

 

Nu stiu de ce am vaga opinie ( din ce am citit pe internet ( foarte putine informatii)), ca e capacul senzorului zgariat, si daca il frec cu niste smirghel de 800 si dupa aia o pasta de polish, ii resetez eroare s-ar putea sa am surprize sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.