Jump to content

inele concentrice roti


Recommended Posts

trebe inele pt roti/E34

care stiu de unde as putea sa cumpar sau eventual sa apelez la un ateleier?care-i cel mai bun material...

95538[/snapback]

eu am avut o experienta destul de nasoala cu vectra. am luat patru jante. excelent pina aici. cind le-am comandat, le-am spus ce masina, ce model, ce an si m-au asigurat ca desigur, or sa vina cu inelele potrivite. ei bine, au ajuns jantele si inelele nu erau bune. bine ca le-am incercat. nu se potriveau in janta. erau din ceva metal. mi-au dat altele. astea se potriveau in janta, dar am avut surpriza sa nu se potriveasca pe butucul rotii. pina la urma le-am luat pe cele care mergeau pe butucul rotii (erau de teflon, cred) si un strungar meserias mi-a facut patru inele din aluminiu. e exact cum zice WLF: profilul exterior (cel care intra in janta) al inelelor e ciudat, curbat (in sectiune), si cred ca difera de la (model de) janta la janta. erau super. la potrivire. insa, dupa aproape doi ani de mers cu jantele alea, am avut urmatoarea problema: cum toata janta se incalzea destul de tare de la frinare... aluminiul ala a oxidat sau ce naiba si s-a lipit de metalul butucului. serios. una dintre rotile din fata s-au chinuit aia de la un service sa o dea jos... cred ca si doua ore! si evident, au distrus inelul cu pricina. acum am altele, de cupru. vorbim de vectra parintilor acum. dar povestea e aceeasi si cu jantele de BMW sau orice alta masina.

Link to comment
Share on other sites

jantele sunt drepte,cand le-am luat m-am uitat cu mare atentie,si nu erau lovite si vopsite;specific:proaspat aduse din DM.

95941[/snapback]

 

daca s-ar fi vazut ca sunt strambe, cradema ca nu ai fi avut cum sa ti volanul in mana. se poate sa fie si de la cauciucuri daca zici ca jantele sunt din DM. si apropo ca sa le strambi nu e nevoie decat de o groapa mai sanatoasa. se recomanda, la noi in tara, sa le indrepti cam la un an, un an jumate.

Link to comment
Share on other sites

intradevar am cauciucuri SH,si cand le-am echilibrat a pus asta vreo 66gr de plumb;bineinteles dupa echilibrat am dat o tura..parca s-a mai diminuat dar tot asa,exact simptomul tau:pana intr-o 100km/h nimic,iar dupa deja incepe distractia
Link to comment
Share on other sites

materialul e bun. ti-a zis de ce sa le ungi cu vaselina? sa nu rugineasca sau de ce? pai daca ai jante de e34 pe e34 sar putea sa nu fie de la inele, ai indreptat jentile cand le-ai luat?

95855[/snapback]

eu cred ca si pentru rugina (depinde de materialul inelelor) dar si pentru... usurinta de a le pune si a le scoate. insa... eu cred ca e posibil ca vazelina aia sa se arda. nu ma intrebati cum de se incalzesc asa de tare.

 

...si am constatat ca la peste 110km/h imi bate volanul. Jantele sunt echilibrate,si cu jantele alealalte nu mi-a batut nimik,directia e noua....

95752[/snapback]

e absolut horror fara inele daca jantele nu potrivesc perfect pe butucul rotii :blink:

Link to comment
Share on other sites

apropo:cand pun janta asta pe butuc nu sta fixa,ci are o oscilatie mica,cam de 2-3mm

deci in concluzie ca sa nu mai aburim atata,voi ce sugerati sa fac?acuma jantele le-ati vazt ca sunt de e34(pe prima pag.)

Link to comment
Share on other sites

apropo:cand pun janta asta pe butuc nu sta fixa,ci are o oscilatie mica,cam de 2-3mm

deci in concluzie ca sa nu mai aburim atata,voi ce sugerati sa fac?acuma jantele le-ati vazt ca sunt de e34(pe prima pag.)

95959[/snapback]

Pai asta ne e OK deloc! Si inele asa subtiri... nu prea cred. Nu inteleg cum e posibil asa ceva :blink:

Link to comment
Share on other sites

apropo:cand pun janta asta pe butuc nu sta fixa,ci are o oscilatie mica,cam de 2-3mm

deci in concluzie ca sa nu mai aburim atata,voi ce sugerati sa fac?acuma jantele le-ati vazt ca sunt de e34(pe prima pag.)

95959[/snapback]

 

in cazul asta iti trebuie clar inele. fa-ti inele intai si dupa vezi cum e cu cauciucurile.

Link to comment
Share on other sites

pai fac inele ca doar pe inele dau 200mii,iar pe un cauciuc dau min 1mil.

deci incep cu ieftineala la buzunar,hehe

 

ps:am spus 2-3mm,ochiometric,s-ar putea sa fie mai mult acuma...

se poate cum zice si wlf si thebe sa fie din gume ca nu le-am testat,mi-au fost date cadou cand luasem masina(un set de gume de vara)

Link to comment
Share on other sites

La E34 aveam niste jante cu inele. La un moment dat, la o vulcanizare mi-au rupt un inel cand au dat jos roata. Era din aluminiu si foarte subtire, cam 0,8 mm grosime. Fara el imi vibra masina intre 120-140.

Nu am gasit inel, dar am reusit sa centrez janta doar din prezoane. Ridici masina pe cric si strangi din aproape in aproape prezoanele, pe diagonala. Deoarece suprafata de strangere a prezoanelor este conica jantele se autocentreaza.

La mine a funtionat perfect si nu am mai avut nevoie de inel.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

La E34 aveam niste jante cu inele. La un moment dat, la o vulcanizare mi-au rupt un inel cand au dat jos roata. Era din aluminiu si foarte subtire, cam 0,8 mm grosime.  Fara el imi vibra masina intre 120-140.

Nu am gasit inel, dar am reusit sa centrez janta doar din prezoane. Ridici masina pe cric si strangi din aproape in aproape prezoanele, pe diagonala. Deoarece suprafata de strangere a prezoanelor este conica jantele se autocentreaza.

La mine a funtionat perfect si nu am mai avut nevoie de inel.

95971[/snapback]

 

da, dar exista sansa sa ti se desfaca prezoanele, eu asa am patit, asta din cauza vibratiilor.

Link to comment
Share on other sites

da, dar exista sansa sa ti se desfaca prezoanele, eu asa am patit, asta din cauza vibratiilor.

95976[/snapback]

Nu cred ca are vreo legatura slabirea prezoanelor cu lipsa inelelor. Oricum inelele nu au decat rol de centrare. Fixarea se face doar prin prezoane.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care aveti aceste inele, va recomand sa le dati cu vazelina, eventual sa repetati operatiunea din timp in timp (in caz ca se prajeste vazelina - la mine nu a fost cazul). Inainte ma chinuiam o ora sa scot inelele (schimb de roti pt. iarna), acu totul e ok.
Link to comment
Share on other sites

La E34 aveam niste jante cu inele. La un moment dat, la o vulcanizare mi-au rupt un inel cand au dat jos roata. Era din aluminiu si foarte subtire, cam 0,8 mm grosime.  Fara el imi vibra masina intre 120-140.

Nu am gasit inel, dar am reusit sa centrez janta doar din prezoane. Ridici masina pe cric si strangi din aproape in aproape prezoanele, pe diagonala. Deoarece suprafata de strangere a prezoanelor este conica jantele se autocentreaza.

La mine a funtionat perfect si nu am mai avut nevoie de inel.

95971[/snapback]

vb prostii. e adevarat numai dc e una din rotile de spate.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta ne e OK deloc! Si inele asa subtiri... nu prea cred. Nu inteleg cum e posibil asa ceva  :blink:

95960[/snapback]

Da cat ai vrea sa fie distanta de mare? De 1-2 CENTIMETRI?

Regula: dc distanta dintre diametrul janta si diametrul butuc e mai mare de 1mm atunci iti trebuie inele.

Link to comment
Share on other sites

Da cat ai vrea sa fie distanta de mare? De 1-2 CENTIMETRI?

Regula: dc distanta dintre diametrul janta si diametrul butuc e mai mare de 1mm atunci iti trebuie inele.

97928[/snapback]

 

 

greetings :blink:

la mine e vreo 0.5mm cred,si vreau sa revin la jante de e34. :)

Link to comment
Share on other sites

pt claudiu corsar:

Dc ai jante de e39 si vrei sa le montezi pe e34:

                            diametrul janta :      74 mm

                            diametrul butucului: 72.6mm

Arata poza asta strungarului si stie el ce sa faca

97924[/snapback]

 

depinde si de jante, nu la toate merg inelele propuse de tine. jantele mele sunt luate de pe un e34 si puse pe e36, si au inelele conice.

 

@claudiu.cosar: ai fost la strungar?

Link to comment
Share on other sites

depinde si de jante, nu la toate merg inelele propuse de tine. jantele mele sunt luate de pe un e34 si puse pe e36, si au inelele conice.

 

@claudiu.cosar: ai fost la strungar?

98130[/snapback]

 

intradevar depinde de janta in parte.

 

am gasit un strungar meserias-bun in adevaratul sens-imi ia / inel 5ron,o suma acceptabila :)

saptamana viitoare merg sa le fac,ca drive in oras nu simt nimik,doar afara.

problema rezolvata(daca sunt inelele,si nu gumele)

mersi baieti! :blink:

Link to comment
Share on other sites

depinde si de jante, nu la toate merg inelele propuse de tine. jantele mele sunt luate de pe un e34 si puse pe e36, si au inelele conice.

 

@claudiu.cosar: ai fost la strungar?

98130[/snapback]

pai tu nu citesti mai bine ce scrie: DC AI JANTE DE E39 SI VREI SA LE MONTEZI PE E34

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.