Jump to content

E36 vs. Calibra


claude307

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

..se pare ca multi care au avut Opel au acum BMW  :) ..

96712[/snapback]

 

Shi io am avut la fel :) De fapt, inca mai am Vectra, da i-am dat-o lui taicamiu.

 

Opelul ne deschide un "apetit" ce nu poate fi "stins" decat cu un BMW :blink:

Link to comment
Share on other sites

Opelul ne deschide un "apetit" ce nu poate fi "stins" decat cu un BMW :blink:

96715[/snapback]

 

Ai foarte mare dreptate si eu am invatat sa conduc pe Rekordul 75' al bunicului meu ( sa-i fi vazut fata cand am patinat prima data pe zapada din cauza acceleratiei :) ) da parca era prea mare, greu si fara fortza asa ca am luat un BMW :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

e36:

+ perfect din toate punctele de vedere

- pret foarte ridicat (avand in vedere ca in germania e la 1/3 din pretul de aici)

 

calibra:

+motoare bune

caroserie frumoasa(coupe imens)

- bord de astra

tabla proasta

Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

e36:

+  perfect din toate punctele de vedere

-  pret foarte ridicat (avand in vedere ca in germania e la 1/3 din pretul de aici)

 

calibra:

+motoare bune

  caroserie frumoasa(coupe imens)

- bord de astra

  tabla proasta

96897[/snapback]

Ai dreptate, mai putin ca bordul e k la vectra A si n-are nici o treaba cu Astra!

Link to comment
Share on other sites

vorbiti de cutia calibrei dar de ce nu vorbiti de motor? a fost unul dintre cele mai usoare motoare din acea vreme. combinatia asta de aerodinamica excelenta, motor usor si puternic si cutie performanta a fost foarte fericita. pacat de micile defecte care adunate lasa un gust amar... bordul de vectra din plastic ieftin, faptul ca toate plasticele astea _ieftine_ fac galagie la drum, tablaraia proasta, ambreiajul si frana mult prea grele chair si pentru o masina cu pretentii sport... per total, as fi ales calibra cand nu stiam mare lucru despre masini, dar acum nu as sta pe ganduri si as alege un E36 in 6 cilindri.
Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

e36:

+  perfect din toate punctele de vedere

-  pret foarte ridicat (avand in vedere ca in germania e la 1/3 din pretul de aici)

 

calibra:

+motoare bune

  caroserie frumoasa(coupe imens)

- bord de astra

  tabla proasta

96897[/snapback]

unde e buna din toate punctele de vedere?mai oameni buni,vedeti testele de crash test ca eu zic ca sunt importante.1 stea jumate din 5?se face "acordeon "masina ....ce dreaq.sa fim seriosi.daca e asa "perfect" de ce se face muci la 60 sau 80 km/h la cat se fac testele alea?eu zic sa fim obiectivi ,nu subiectivi ca suntem pe BMW forum.e ceva aiurea la structura de rezistenta a masinii mai mult ca sigur pt ca tabla e super OK.alta explicatie eu nu vad.eu pot sa fac urmatoare afirmatie :calibra 16v SFI 150cp VS BMW E36 320i 150cp>>1a BMW in fata cam cu 1 masina 2a calibra il ajunge, la 3a calibra 1 masina in fata restu...se duce ca ii permite CX.nu mai comparati masinile de la noi ca sunt varza atat E36 cat si calibra.E36 este forjata la cerculete si calibra sunt bagate prin pomi de "piloti" si pe urma reparate in curte cu ciocanul.

Link to comment
Share on other sites

unde e buna din toate punctele de vedere?E36 este forjata la cerculete si calibra sunt bagate prin pomi de "piloti" si pe urma reparate in curte cu ciocanul.

98109[/snapback]

 

e doar parerea mea am spus,iti spun si motivul:pt mine bmw ocupa un loc important in viata de zi cu zi :blink: ,e deosebit modelul.

 

asa e dpdv al lipiturilor de stalpi'',dar n-ai ce sa -i faci...

Link to comment
Share on other sites

da,fiecare are o marca de suflet:).dar eu incerc sa fiu cat mai obiectiv pentru ca ,dupa ce am vandut "ursu",sunt in cautare de masina ,si am doua variante :pisica coupe 318is si calibra .am mai avut calibra 1 an,am condus E36,stiu multe despre aceste 2 modele.si o sa incer sa fiu obiectiv,dar as vrea sa aflu pareri si argumente sustinute in ceea ce priveste aceste 2 masini.pot spune asa:

calibra:

+ CX super bun( se simte pe autostrada)masina inainteaza si accelereaza fara probleme

+ forma atragatoare chiar dupa multi ani

+ motorul 2000 SFI +F20 care fac minuni

+consum relativ mic pentru performantele masinii>9-10 oras schimbat 3000RPM si afara scoteam cam 6.5-7 %.

+ spatiu F mare inauntru + portbagaj incapator

+ preturi f mici la piese

+stabilitate F buna pe viraje(punte spate independenta)

 

- FARURILE (nu prea vezi noaptea)

- rugina pasajelor rotilor din spate

- eu am avut defect motorasul de la stergatorul din spate(problema individuala)

- bordul de vectra A care e fff invechit

-instalatia electrica face probleme la faruri(pozitii)

 

E36 "PISICA" 4usi(cu coupe nu am mers)

+bordul care arata ok dupa parerea mea

+ tabla lipsita de rugina

+spatiul interior generos

+performante bune

+ puntea spate multilink

 

- consum mult prea mare in oras

- pivotii pica f repede pe fata

- pretul pieselor destul de mare( o fi BMW dar tot 10-12 ani are)

- rezistenta la impact f mica

-puntea spate foarte costisitoare

-calitatea tapiteriei f slaba si f subtire

astept si alte pareri dar numai de la cei care au condus unul din cele 2 modele sau chiar pe amandoua.

Link to comment
Share on other sites

eu as opta din nou pentru calibra.de ce?

-intretinere mult mai ieftina ca la bmw(inafara de faruri din care toti baietii cu dezmembrarile au facut un MIT)

curea distributie 90RON

curea alternator ~30RON

curea pompa servo ~40RON

pompa apa 120RON

cam toata distributia cu role cu tot cu manopera cam 600RON

-consum mai mic(mai bine beau eu banii facuti decat sa ii bea masina) :)

-nu mai are omolog in gama opel.

Daca vrei show ( pentru unii pentru asta isi iau masina) ia-ti E 36.RWD,cerculete alea alea...esti tare!!! se uita pustii la tine cum faci cercuri (pe banii tai ,pe cauciucurile tale) te filmeaza(devii idolul lor) si eventual te mai vezi si pe la stiri... :blink: daca asta vrei,GOOO BIMMERRR

Link to comment
Share on other sites

eu as opta din nou pentru calibra.de ce?

-intretinere mult mai ieftina ca la bmw(inafara de faruri din care toti baietii cu dezmembrarile au facut un MIT)

curea distributie 90RON

curea alternator ~30RON

curea pompa servo ~40RON

pompa apa 120RON

cam toata distributia cu role cu tot cu manopera cam 600RON

99097[/snapback]

 

preturile astea nu sunt chiar mult mai mici in comparatie cu a unui bmw.eu pe toate curele de servo+clima+alternator am dat 500mii-goodyear.

curea de distributie:800mii,deci ....

ca si intretinere depinde de cum il iei foarte mult,daca il iei in stare buna nici nu bagi asa de mult in ea,deci nu este concludent...

Link to comment
Share on other sites

Nu e delok funny. Desi aparent ma contrazik in fraza asta am vrut sa zik k nu am gasit nici una buna pentru ca in Romania ajung toate cazanele terminate si distruse din 91 kre mai sunt ink 1-2 ani forjate la 6.000 ture de pusti de 18 ani si dupa aia le dau la 5.500-5.000 EUR pe autovit. Nu am gasit o Calibra intretinuta, 95-96, si kre sa aiba pana in 150.000 KM!

 

Later edit: Ca daca s fi gasit era clar peste orice pisica din ani apropiati iar la performante era echivalenta cu 325, dar cu consum mai mik. (16 V SFI)

96444[/snapback]

 

7000 de ture :blink: Nu ajung toate cazaturile :)

Eu am avut o Calibra din 91 16V SFI cu 130.000 KM si a fost extraordinara, i-am dat cox si schimbam numai in 7000 si am tinut`o o vara intreaga si n-a cazut nimic la ea. Intradevar ruginesc la prag unde incepe aripa din spate si la tabla nu sunt foarte bune dar ca motor jos palaria. Concluzie: N-as da Calibra pe multe modele de BMW, un E30 323 mi-a placut mai mult decat Calibra aia si era si mai rapid... dar Calibra era mult mai stabila si mult mai fiabila :)

Link to comment
Share on other sites

sa stie lumea despre ce masini e vb...plictiseala asta... :)

99214[/snapback]

 

am inteles despre ce masini era vorba,dar iti dadusem niste exemple,ca doar preturile sunt asemanatoare.ce dezvoltat ai spiritul observatiei... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.