Jump to content

schimbare baterie e61


nyhctrip

Recommended Posts

salut. am un e61 ( touring) and 2005. din manualul in germana nu am inteles nimic si nici nu pot sa-mi dau seama unde este bateria masinii.

 

1)unde este localizata bateria ?

2)e vreo procedura speciala la e60 , e61 ? trebuie sa ma duc neaparat la reprezentanta sau pot s-o schimb si singur ?

am auzit ca baterie noua trebuie inregistrata pe masina , ce o insemna si asta nu inteleg , da-o dracu de baterie ca in afara sa tina curent in ea nu cred ca stie altceva sa faca.

si a 2-a problema ar fi cu unele sisteme ce ar trebui resetate dupa schimbarea bateriei , cum ar fi servo-activ .. e adevarat ? cum se face asta?

 

 

merci

Link to comment
Share on other sites

salut. am un e61 ( touring) and 2005. din manualul in germana nu am inteles nimic si nici nu pot sa-mi dau seama unde este bateria masinii.

 

1)unde este localizata bateria ?

2)e vreo procedura speciala la e60 , e61 ? trebuie sa ma duc neaparat la reprezentanta sau pot s-o schimb si singur ?

am auzit ca baterie noua trebuie inregistrata pe masina , ce o insemna si asta nu inteleg , da-o dracu de baterie ca in afara sa tina curent in ea nu cred ca stie altceva sa faca.

si a 2-a problema ar fi cu unele sisteme ce ar trebui resetate dupa schimbarea bateriei , cum ar fi servo-activ .. e adevarat ? cum se face asta?

 

 

merci

salut,

bateria este in portbagaj, in dreapta colt , trebuie sa dai jos protectia, si o vei gasi

restul nu stiu...

Link to comment
Share on other sites

2)e vreo procedura speciala la e60 , e61 ? trebuie sa ma duc neaparat la reprezentanta sau pot s-o schimb si singur ?

am auzit ca baterie noua trebuie inregistrata pe masina , ce o insemna si asta nu inteleg , da-o dracu de baterie ca in afara

 

Da, trebuie inregistrata.Astfel se calculeaza algoritmul pentru incarcare.

Ma rog, merge si fara, in definitiv ai doar un BMW, nu o racheta spatiala. :)

Link to comment
Share on other sites

Cea mai sigura metoda de schimbare a bateriei, mai ales la modelele noi gen E60/90 etc e cea cu o alta baterie conectata in paralel. Numai dupa ce a 2-a baterie a fost conectata la cablurile masinii, te apuci si desfaci bornele si scoti bateria originala. Pui bateria noua, conectezi bornele, dupa care decuplezi bateria pusa in paralel. In felul asta esti sigur ca nu ai surprize neplacute cu navigatia/audio etc.

 

Offline. Si ca de obicei, Bavaria stie dar nu da detalii prea multe. Poate e mai bine asa, sa nu se apuce vreunul si "sa-si prinda urechile" . :)

Din ce stiu eu din documentatia Progmanului, codarea "bateriei" se face numai cind se inlocuieste bateria veche cu alta de un amperaj diferit...

Oricum, de baza e metoda de mai sus, cind se schimba o baterie cu alta, ambele avand acelasi amperaj!

Link to comment
Share on other sites

Offline. Si ca de obicei, Bavaria stie dar nu da detalii prea multe.

 

 

Nu stiu nici eu ce sta la baza acestui lucru, insa ma gandesc altfel.

Cei care au facut softul au impus acest lucru, ca bateria sa fie inregistrata indiferent de amperajul ei.

De ce?Doar pot sa banuiesc.Probabil ca astfel se poate calcula mai bine starea bateriei si astfel se poate regla mai bine incarcarea ei, in functie de temperatura ei, de cat de noua este, de tensiune, de amperajul care exista la un moment dat,etc.

Probabil ca functioneaza si fara, nu la fel de eficient si ce este mai grav poate apar uneori probleme de cu totul alta natura, care insa sunt datorate neinregistrarii bateriei.

Noi oricum ne pricepem toti la femei, masini si fotbal, iar aia din service in general nu sunt in stare sa repare nici o masina, asa ca totul este ok pana la urma. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

:)) Hai frate ca asta e e mare tampenie cu inregistratul bateriei. Iti zic eu cum se schimba: bateria e in portbagaj in dreapta-jos. Desfaci bornele, scoti bateria veche,pui bateria noua, strangi bornele si pleci.:) Dup-aia trebuie sa reglezi ceasul si data.Se mai reseteaza consumul si comp. de bord. Atat, n-are nicio treaba altceva. Eu cred ca peste vreo 5 ani o sa te puna sa vii la service ca sa-ti puna lichid de spalare parbriz. Inventeaza ei o mufa speciala ceva sa nu mai poti sa bagi tu. :lol:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.