Jump to content

OMV Alpin Diesel


Recommended Posts

Ok,

1. scuze pentru tonul razboinic - nu este intentia mea sa jignesc pe nimeni

2. ala care ti-a spus prostia aia, e un imbecil si nu are ce cauta acolo la statie.

3 . Motorina in tanc nu are cum sa inghete (tancurile sunt la 2 M sub pamant) deoarece temperatura acolo nu scade niciodata (sau poate doar in cazuri exceptionale)sub 0.

4. Din cate stiu eu, apa cu motorina nu se amesteca (corectati-ma daca nu am dreptate). Se intampla deseori ca din cauza condensului din rezervor, sa acumulezi o cantitate de apa de-a lungul anilor. Daca-ti ingheata apa aia pe conducte nu inseamna ca a inghetat motorina.

5. La fel, din cate stiu (daca e vre-un inginer pe aici sa ma corecteze), motorina nu ingheata ci se transforma intr-un fel de marmelada..lucru corectat pe timp de iarna cu niste aditivi care o mentin in stare lichida pana pe la -30 (aprox)

6. Vremurile in care se smenuia carburantul sunt demult apuse...poate doar la benzinarii private se mai fac furaciuni.

7. Are vre-o importanta unde lucrez, ca e la OMV, Mol, Electrica, Praktiker, Flamingo sau Coca cola, atita vreme cat discutam cu argumente?

 

Toate bune si sarbatori fericite!

 

daca tot esti de partea benzinariilor spune-mi si mie de ce carburantul de la noi este mai prost decat cel din europa de vest?

si sa nu-mi spui ca nu este mai prost ca nu te cred.

apropos, am bagat acum vreo 2 ani de la OMV(Calea Aradului-Timisoara) motorina Alpine diesel intr-un mondeo si am plecat la arad.toate bune si frumoase.cand m-am intors masina incepea sa smuceasca.am ajuns acasa.a doua zi am plecat la serviciu si pe drum s-a aprins "check engine" si nu mai tragea .am ajuns cu ea la Ford Timisoara sa o verifice.

raspunsul a fost: MOTORINA PROASTA.

rezultatul: schimbat filtru de motorina, scos motorina si inlocuita cu alta(nu de la OMV).

si inclin sa cred ca au avut dreptate cei de la Ford pentru ca de atunci pana am vandut masina nu s-a mai aprins "check engine".

asa ca..................................................las-o mai moale.

iar cu furatul la pompe ........................................ la fel

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Orice discutie este fara rost atunci cand in loc de argumente se invoca "impresii" si "pareri". Intr-adevar, impotriva lui "mi se pare" nu exista argument.

Ca sa nu mai spun ca m-am cracanat de ras cu analizele din germania.

Pai bai frate daca ai atata timp si bani sa faci asta nu mai bine te muti acolo si nu mai stai cu grija ca-ti baga toata lumea mana in buzunar?

Da sunt curios pe modelul asta de ce nu a luat prietenul tau un Logan sa-l trimita la analize la nemti sa ne lamurim de ce e de kko.

Bine macar ca i-am dovedit pe salbaticii astia din asia de vest!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

poate se refera la tara in sensul de... "la tara", cocarlatele, debuleni, cucuietii din deal etc... sigur ca alimentand de la benzinarii precum "adi galbenus", sau ceva de genul asta, poti intampina probleme si desigur vei considera Petromul din Crangasi, cea mai smechera benzinarie :)

 

PS: vezi ca poate e cu ghinion (13 tari), mai baga una si poate se schimba treaba :lol:

Link to comment
Share on other sites

poate se refera la tara in sensul de... "la tara", cocarlatele, debuleni, cucuietii din deal etc... sigur ca alimentand de la benzinarii precum "adi galbenus", sau ceva de genul asta, poti intampina probleme si desigur vei considera Petromul din Crangasi, cea mai smechera benzinarie :lol:

 

PS: vezi ca poate e cu ghinion (13 tari), mai baga una si poate se schimba treaba :)

Pole...te rog... :) Nelu Galbenus vroiai sa spui...za best zere iz :) !

Link to comment
Share on other sites

Ce-mi place cand unii sunt fani Romania si li se pare inadmisibil cand spui ca ceva romanesc e prost (si nu neaparat ca ar fi prost, ci din cauza ca se fura pe rupte), in schimb ceva nemtesc e bun (doar pentru faptul ca acolo nu se fura). Invoca replici de copii mici gen "muta-te acolo daca nu iti convine". Nu ar trebui cumva sa incercam sa ajungem la nivelul nemtilor ? Aaah, este imposibil ? Inteleg !!! Eu totusi mai sper ca peste niste ani multi...vom ajunge si noi la stadiul nemtilor de acum. Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Ce are motorina de la tractoare? Este vreo pompa numai ptr. asa ceva?

 

Afirmatii...

 

 

...de doi lei.

adica de douajdemii!?

 

sa inteleg ca tu pui direct din tractor motorina in bemveu ?! :)

Pai si ce are daca pun in masina atat timp cat e luata de la Petrom?

 

 

Am impresia ca aveti cunostinte stravechi despre tractoare,dupa timpul lui ceasca :lol:

 

PS: Si sa nu crezi ca am tractor din ala de pe moneda de un leu :)

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu prea intelegi , din partea mea poti sa pui motorina si din tir...ideea e ca aia de o vand sa nu o inmulteasca cu ceva apa peste cea deja existenta la petrom, iar bidonul in care pun sa fie curat...in fine...eu zic sa pui gaz lampant ,cica merge de rupe cu el. Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am citit tot topicul asta... spre sfarsit am si uitat care a fost subiectul, de atata galceava... :)

ontopic: sunt client fidel OMV de multi ani, am bagat numai motorina de top, fie vara, fie iarna, si nu am avut niciodata probleme. ce-i drept, se arde mai repede... deh, aditivii...

si ce mai stiu - odata scria si la pompa si la casa ca e de import Austria, insa s-au mai schimbat treburile si cred ca doar aditivii au ramas de origine de-acolo... (subliniez 'cred')

Edited by 320cdM
Link to comment
Share on other sites

eu am avut un golf 5 si puneam motorna in el ..drept de la tractoare, tir si alte utilaje... numai ca mai adaugam si un aditiv de la 2+2; nu va pot spune ce fugea, mai rar ii puneam din statiile peco, avem posibilitatea sa fac rost de motorina si unde o prindeam de acolo alimentam; de multe ori alimentam direct din cisterna pe campuri etc...saracii soferi ...nici nu vreau sa-mi amintesc.....

 

acuma cu bmw imi e putin frica...dar cred ca-l invat si pe asta..."cu greul"... :) cu un aditiv bun ...si .....va tin la curent cu ce s-a intamplat pe urma...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ok,

6. Vremurile in care se smenuia carburantul sunt demult apuse...poate doar la benzinarii private se mai fac furaciuni.

Imi poti spune o benzinarie care sti tu sigur ca apartine direct de omw, lukoil, mol?

Toate benzinariile sunt cu franciza...... si iti spun eu sigur se smenuieste in continuare .... eu trec zilnic pe langa noua statie de distributie combustibili de pe centura la Jilava... si pe langa faptul ca sunt acolo cisterne si de lukoil, omw, petrom, rosal, rebu, ratb si mai nou o firma care distribuie la toate benzinariile, sa vezi "combinatii" in parcare :) .

Chiar o sa fac poze o data sa vedeti o coada cu cisterne de la toate companiile astea mari distribuitoare de combustibili cu "proprietati si preturi diferite".

Link to comment
Share on other sites

vrei sa pui motorina de la tractoristi in BMW... in E90 ? :)

 

de la tractoristi nu cred...dar de pe la tiristi, cisterne in strada ..cred ca am sa ma risc.... :lol: dar nu cred...pana atunci alimentez de la petrom cu cea mai ieftina....si la un plin ii pun si un capacel de betabon megasel....:) asa preventiv ;

 

oricum nu stiu ce a avut golfusorul ala dar mergea de rupea cu orice fel de motorina si numai dupa cum am spus...: era alimentat de la tractoristi, cisterne, tiristi etc.....fara menajamente

Link to comment
Share on other sites

de la tractoristi nu cred...dar de pe la tiristi, cisterne in strada ..cred ca am sa ma risc.... :lol: dar nu cred...pana atunci alimentez de la petrom cu cea mai ieftina....si la un plin ii pun si un capacel de betabon megasel.... :) asa preventiv ;

 

oricum nu stiu ce a avut golfusorul ala dar mergea de rupea cu orice fel de motorina si numai dupa cum am spus...: era alimentat de la tractoristi, cisterne, tiristi etc.....fara menajamente

 

pt tot stresul si rugamintile de cisternisti...mers in camp, etc...chiar se merita?! :)

Link to comment
Share on other sites

de la tractoristi nu cred...dar de pe la tiristi, cisterne in strada ..cred ca am sa ma risc.... :lol: dar nu cred...pana atunci alimentez de la petrom cu cea mai ieftina....si la un plin ii pun si un capacel de betabon megasel.... :) asa preventiv ;

 

oricum nu stiu ce a avut golfusorul ala dar mergea de rupea cu orice fel de motorina si numai dupa cum am spus...: era alimentat de la tractoristi, cisterne, tiristi etc.....fara menajamente

 

pt tot stresul si rugamintile de cisternisti...mers in camp, etc...chiar se merita?! :)

 

nu aveam probleme cu rugamintile ....aveam/sunt prea multi care imi erau datori cu multe si ma rugau ei ..chiar ma sunau si ma chemau sa ma alimenteze ..iar cu campurile...iar nu am probleme la cat e de "mare" Onestiul imediat ajung la orice camp, ulita, drum laturalnic spre padure etc..... asa ca nu ma deranja

Link to comment
Share on other sites

bine, practic dieselul merge si cu ulei de gatit ars... deci, de ce nu...

 

am sa fac un test.. o luna de zile am sa-i pun numai motorina de pe unde apuc...dar cu aditiv (ii pun metabon, o cantitate putin mai mare fata de cea normala); pe urma am sa ii pun cea mai buna motorina de la cel mai meserias peco....si sa vad diferenta si va tin la curent...

 

oricum partea cu ulei de gatit ars.......e tare de tot,,, :))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.