Jump to content

Z3


sax1987

Recommended Posts

Cautam prin anunturi si am gasit masina asta http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php?su...+++Cauta+%21+++

E cea cu pretul de 4250 e.

Atata au scazut preturile la Z3 -uri ? E prea ieftina , ceva nu pusca sigur. Cat valoreaza unul din ani 1997-1998?

 

PS in caz ca am postat unde nu trebuie rog un moderator sa mute topicul. Mersi

Link to comment
Share on other sites

anul trecut in decembrie cand mi-am cumparat Z3-ul printre cele trei disponibile in toata tara se numara si acesta. La vremea aceea nu era din Bucuresti dar totusi m-am dus sa-l vad chiar daca riscam sa bat drumul degeaba. Eu cautam un Z3 intretinut si nu ma interesa daca pretul era un pic mai mare iar acesta era la 7000 E parca. Imediat cum am ajuns, propietarul la acea vreme vroia din prima sa fac o tura cu masina fara sa fi apucat mai intai sa ma uit la ea in ansamblu. Destul de dificil am reusit sa-i explic ca mai intai si mai intai ma intereseaza aspectul general si abia in functie de asta o sa stiu daca mai merita si test drive sau nu. In fine, nu mi-au trebuit mai mult de 10 minute sa-mi dau seama ca vreau sa plec urgent acasa :D ... masina era groaznica, mi-ar fi inghitit cel putin 2500E sa o aduc la un nivel acceptabil pentru mine. In primul rand trebuia revopsita desi propietarul o tinea sus si tare ca se poate vopsi doar in zonele afectate dar asta se numeste carpeala dupa mine si nu am acceptat. Apoi prelata era cam uzata (ziceai ca e roasa de soareci :D ) si cam necesita o schimbare (500e), de asemenea luneta spate era improvizata dintr-un plastic naspa in locul celui original iar cusatura de pe margini era ca la cezariana :D . Din cauza montajului prost al LSD-urilor pe care vad ca inca le are, capota nu se mai deschidea normal :D in sensul ca necesitau doi oameni sa o tina unul de o parte si celalalt de cealalta si astfel daca vroiai sa te uiti la motor trebuia sa inlaturi capota total de pe masina si sa o pui pe jos (balamalele erau demontate, nu inteleg nici pana in ziua de azi cum statea defapt capota pe masina si nu zbura). La interior fetele de usi se cam dezmembrau singure iar aspectul bordului era cam ponosit. Jantele erau vopsite de ziceai ca era oja de unghii :)

Ce sa mai, in concluzie masina era cam "tiganizata" :lol:

Nu stiu intre timp ce s-a mai intamplat cu ea dar din ce am mai urmarit autovit-ul am impresia ca a mai schimbat doi propietari intre timp (nu sunt 100% sigur dar am vazut-o listata pe nume diferite si locatii diferite deci teoretic propietari diferiti). Asta poate spune ceva, de ce ar cumpara-o cineva si apoi in cateva luni sa o vanda? De buna ce e? Sau poate ma insel, poate intre timp a primit reparatii generale si acum arata cum trebuie desi am rezerve asupra anuntului pentru ca nu-mi aduc aminte sa fi avut 4 airbag-uri iar motorul de 1,8 are parca 114 cai, nu 150 :) Deci cred ca cineva mangleste...

 

Ciupanezu a intuit bine si a spus-o mai elegant... e putin mai "neĂŽntreĂžinutĂŁ" ;)

 

tigerash - am facut eu deja raportul :)

 

sax1987 - intradevar ceva nu pusca, valoarea unui Z3 este undeva intre 5.000 si 12.000, variantele M chiar la 16.000. La 4.000 gasesti unul spart sau unul neinmatriculat, pe la 6.000 deja incepe sa fie acceptabil, la 8.000 ar trebui sa aiba aer si scaune incalzite (eventual sa fie varianta face-lift dupa 99), peste 10.000 trebuie sa fie impecabil pe bune, cu un motor mai mare si cu decapotare electrica (sau daca nu, hardtop ca bonus). Depinde mult de stadiul de intretinere, dotari si nu in ultimul rand de marimea motorului. Daca vrei sa-ti cumperi un Z3 putem continua discutia cu cea mai mare placere pe privat :)

Link to comment
Share on other sites

on : mie unu mi se par prea mari preturile pt celelalte 2 .

 

of : urata masina !

 

Sa-l vezi pe cel coupe ..... :)

 

Asta este o masina urata ?????????????? :lol: :) :) :D :) :D :D

 

http://img94.imageshack.us/img94/2959/01z3coupe.jpg

http://img200.imageshack.us/img200/7340/08z3coupe.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/5227/11z3coupe.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

DA... chiar mi se pare o masina foarte urata ,de fapt cel mai urat model de la bmw si asta-i parerea mea care-i problema ( gusturile nu se discuta) eu chiar as vrea sa facem un TOP cu toti membrii .....si daca as fi singurul din cateva zeci de mii de voturi tot cea mai urata masina mi s-ar parea ..... :) :lol:
Link to comment
Share on other sites

SuperbĂŁ! :)

 

La fel ca Porsche Panarama, imi aduce aminte de o soparla. Roadsterele astea mici nu prea vad de ce sa le faci coupe-uri. Cum a zis si Alex4Tuning, zici ca e un mini-dric GTS. Singurul roadster coupe de genul acesta care arata bine e SLK Black, dar e atat de putin practic incat tot nu are rost sa ai unul.

 

Daca e mic si are 2 locuri, fa-l decapotabil. Altfel e o risipa de tabla.

Link to comment
Share on other sites

Mie z3-ul coupe mi se pare foarte frumos e una din acele masini care au acel ceva. Sunt multi care apreciaza designul ala de touring. Numai la noi asociaza lumea touring-ul cu imaginea unui om familist, linistit sau a unui mosnegut.

Si daca asta ti se pare spate de dric...

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Mie z3-ul coupe mi se pare foarte frumos e una din acele masini care au acel ceva. Sunt multi care apreciaza designul ala de touring. Numai la noi asociaza lumea touring-ul cu imaginea unui om familist, linistit sau a unui mosnegut.

Si daca asta ti se pare spate de dric...

:) :lol: :) SUPERBA :) :D :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.