Jump to content

are cineva pe e46 cauciucuri 225\55\16


serginious

Recommended Posts

am mai vz topicuri in care ziceau ca ating la gropi sau la viraje......ati patiti ceva de genul?

 

225 / 50/16 am eu si ating cand dau de o denivelare si am o anumita viteza > 80km/h.

 

indicat nu e 225/55 incearca 225/45-50.

 

sau cel mai ok ca si pe carte 205.

 

Conteaza foarte mult janta, daca e originala seria 3. daca nu se schimba toate cele de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

am luat deja cauciucurile si imi e frica sa nu fi incaltat cu ele degeaba...ca jante eu zic ca sunt originale numai ca am mai vz pe alte Bmw-uri jante ca ale mele dar cauciucuri pe 15

As putea sa trec iarna asta cu cauciucurile aste fac cam 4000 km

cam asa arata jantele.........cauciucuri mi-am luat nankang 225\55\16 99H de la cine le-am luat a zis ca le-a avut pe un C classe

post-26028-1261507117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Normal trebuiau puse 225/50r16 ca sa fie diametrul foarte apropiat cu 205/55r16. Cu 225/55r16 ai diametrul mai mare si de aia atinge. Poti calcula aici diferentele: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

 

225/50/r16 nu inseamna latimea caucicului? Ce legatura are cu diametrul roti?

Este vorba de al 2 lea numar 50 si 55. Asta este inaltimea cauciucului. 225/55.r16 sunt mai inalte decat 205/55r 16 chiar daca ambele sunt pe 55. Intra pe site sa vezi. De aia le si atinge la denivelari. Ideea era ca putea sa puna cauciucuri mai late (225) dar sa mai scada inaltimea pneului cu o gradatie ca sa aiba acelasi diametru. Daca pune 225 si ramane pe 55 o sa aiba diametru mai mare.

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

225/55 am si eu pe un 318d touring de 1 saptamana, a vazut toate categoriile de drumuri posibile. Merg fara probleme !

 

Dar numai par asa sport ca cele pe 255/50 :)

 

 

Pai iarna ori e mizerie .....ori e prea multa zapada si nu prea cred ca mai tine cont cineva ca arata sport sau nuoricum o sa le testez si eu ca plec in provicncie de sarbatori si vom vedea

Link to comment
Share on other sites

Eu am in momentul de fata 225/50 R17 pentru vara.

Pentru ca va trebui sa le schimb toate 4 la anu', ma gandeam sa pun 225/55, pentru o absorbire mai usoara a denivelarilor/gropilor.

Insa se pare ca e mult prea mare diametrul total al rotii si risc sa ating cu roata in special daca e un pic mai incarcata masina.

Cred ca o sa raman tot la 225/50.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.