Jump to content

softuri diagnoza


CosminD

Recommended Posts

Nu e nevoie sa modifici niciun fisier. E suficient sa setezi portul serial al adaptorului USB-serial pe portul COM1, care are chiar adresa x3F8 cu IRQ4.

Eu credeam ca problemele intampinate sunt mai complicate de atat, nu m-as fi gandit ca treaba cu setarea portului ar constitui un impediment.

Link to comment
Share on other sites

bun, dar totusi S-A CONECTAT CAREVA LA E36 SAU E34 PE MOTOR PRIN USB???! cu adaptor, cu providenta divina sau cu ce-o vrea....

Sigur ca da. Am folosit Carsoft 6.5 care vine doar cu interfata seriala, iar laptop-ul meu nu avea decat USB.

Link to comment
Share on other sites

pun pariu ca nu avea pinul 15 instalat :)

 

post-25026-0-72863900-1318717607_thumb.jpg

 

 

 

@paul ideea era cu totul alta si anume sa te legi la toate modulele unei masini(e34,e36) care foloseste doar protocol de comunicare ads,pe un laptop doar cu port usb.

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Ce variante de tester exista in comert pt e60 , sa pot diagnotica masina singur ? Care e cel mai bun si ...la ce preturi sunt... e60 2006, 525d, 177cp. As vrea sa cumpar, dar nu stiu de care. Multumesc

pui pe laptop soft original si gata . i-ti trbuie doar niste mufe speciale dupa aia , care se introduc din laptop in masina . Vezi ca sunt 2 feluri , ala care testeaza general ( e mai ieftin) si ala care testeaza detaliat - adica softul complet ( e de cel putin de 3 ori mai scump).

Link to comment
Share on other sites

Ma scuzati ca ma bag si eu, inca sunt incepator, dar pe viitor (cateva luni) as vrea sa-mi cumpar un tester pt. diagnoza la un E36 din '94. Am vazut o interfata INPA cu legare USB la laptop, iar intrarea era OBD2, dar avea si un adaptor OBD2 -->20pini. Pachetul mai continea si softul, iar la pret mi s-a parut accesibil ~ 220 ron.

 

E ceea ce-mi trebuie? sau nu m-am documentat inca suficient de mult?

 

Multumesc, Raul.

Link to comment
Share on other sites

minunat, tot nu imi spune nimeni ce imi trebuie.

Tipul care s-a conectat la masina mea avea avea testerul pe USB.., din pacate softul ala al lui nici nu era instare sa vada niste erori simple, apareau doar coduri. Nici macar nu avea mufa obd1 si s-a conectat, a infipt doar 4 pini.

 

 

 

din ce spunea chestia aia in link-ul de mai sus, zice ca pe e34 poate citi inclusiv dinamic si se poate conecta la diverse module, de exemplu cel de ABS etc. Deci e bun sau nu ? Il pot cumpara ?

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Ma scuzati ca ma bag si eu, inca sunt incepator, dar pe viitor (cateva luni) as vrea sa-mi cumpar un tester pt. diagnoza la un E36 din '94. Am vazut o interfata INPA cu legare USB la laptop, iar intrarea era OBD2, dar avea si un adaptor OBD2 -->20pini. Pachetul mai continea si softul, iar la pret mi s-a parut accesibil ~ 220 ron.

 

E ceea ce-mi trebuie? sau nu m-am documentat inca suficient de mult?

 

Multumesc, Raul.

 

esti sigur ca masina e obd2?

Link to comment
Share on other sites

solutia e interfata ads sau (carsoft pe serial) si port nativ com pe laptop :)

 

pentru ultima oara iti spun (nu de alta dar am obosit...) se poate folosii interfata ADS pe laptop CARE NU ARE PORT SERIAL NATIV daca adaptorul serial foloseste irq si i/o, cele mai ieftine sunt pe PCMCIA sau EXPRESS CARD (si se modifica ads.dll)

Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca masina e obd2?

 

Poate nu m-am exprimat eu bine. Interfata are intrare obd2, iar masina mea are mufa cu 20 pini, iar in pachetul pe care-l mentionam eu mai sus, era si un adaptor 20 pini -->obd2. Adica conectez masina la interfata prin acel adaptor, iar interfata prin usb la laptop, nu e ok?

 

Stima, Raul.

Edited by r4ulik
Link to comment
Share on other sites

pentru ultima oara iti spun (nu de alta dar am obosit...) se poate folosii interfata ADS pe laptop CARE NU ARE PORT SERIAL NATIV daca adaptorul serial foloseste irq si i/o, cele mai ieftine sunt pe PCMCIA sau EXPRESS CARD (si se modifica ads.dll)

 

doar ca nu poti intra pe toate modulele :))

Link to comment
Share on other sites

Daca tot sunteti asa multi pe acest topic si asa de buni, imi dati va rog frumos un raspuns si la intrebarea mea de mai sus?

Eu nu ma prea pricep.

 

Va multumesc anticipat, Raul.

 

e corect ce zici tu, dar daca masina e obd1 (ceea ce cred ca e), iti trebuie nustiu ce soft ca sa citeasca protocoalele obd1.

Link to comment
Share on other sites

Da, am spus mai sus ca e cu 20 de pini (mufa aia rotunda de sub capota, in dreapta). Deci ar trebui o interfata cu legare directa la 20 pini? De ce crezi ca nu ar merge cu un adaptor la OBD2?

 

Mi-ar fi frica sa incerc pe propria piele, nu ca is foarte multi bani, dar mai bine iau ceva sigur, ceva ce s-a mai testat pana acum, de colegii de pe forum. Si sper sa fiu ajutat cu un raspuns bun. Stiu ca linkuri spre alte site-uri nu sunt permise, dar o sa revin cu un copy-paste de la o interfata ce am gasit-o pe net.

 

Stima, Raul.

Link to comment
Share on other sites

pun pariu ca nu avea pinul 15 instalat :)

post-25026-0-72863900-1318717607_thumb.jpg

 

@paul ideea era cu totul alta si anume sa te legi la toate modulele unei masini(e34,e36) care foloseste doar protocol de comunicare ads,pe un laptop doar cu port usb.

Eu nu am o interfata ADS, ci doar Carsoft. Carsoft merge bine cu un adaptor USB-serial de calitate.

 

Am citit un pic despre ADS si am vazut ca ai intr-adevar nevoie de un port serial fizic daca vrei sa te conectezi utilizand ADS. Nu e vorba de drivere, ci de modul in care ADS accesseaza portul serial.

Programul aferent acestei interfete este foarte vechi si nu se foloseste de API-ul pus la dispozitie de Windows pentru comunicarea cu portul serial, ci vrea sa comunice direct cu portul serial, la un nivel low level.

Pentru ca un asemenea acces sa fie posibil este nevoie de o implementare legacy a unui port serial. Ceea ce inseamna ca este necesar fie un port serial fizic, fie un adaptor PCI-serial, fie unul PCMCIA-serial. Doar acestea sunt compatibile.

 

Porturile seriale oferite de adaptoarele USB, PCIe sau express card nu functioneaza cu ADS deoarece nu pot fi accesate direct, asa cum cere ADS, ci doar prin API-ul pus la dispozitie de Windows.

 

Schimbarea adresei codate in ads.dll se poate face fie cu un editor Hexa, fie cu acest program:

AdsChangePort.zip

Programul are nevoie si de .NET 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.