Jump to content

softuri diagnoza


CosminD

Recommended Posts

  • 5 months later...

salut.am o intrebare ptr cunoscatori.ce soft diagnoza trebuie ptr a activa maneta bc,sau sa clipeasca semnalizarile la inchis deschis masina?e46 320d multumesc

Ori cu DIS ori cu Progman si interfata de 50 lei care spunea colegul mai sus, cu DIS intri in coding si alegi de acolo Retrofit- OBC, iar din progman alegi Load SW apoi Retrofit si BC, nu este greu. Cine are sa imi dea si mie Change.iso de la Progman ca sa imi arate 15 v ca ce am eu imi arata 13.59 si 13.58 si nu pot face update la soft si codarile la module fara sa am redresor. L-am avut odata de la un coleg servus si l-am pierdut si nu mai dau de el.

Link to comment
Share on other sites

Nu este RECOMANDAT sa faci update de soft fara sa ai o sursa externa de curent, daca iti scade tensiunea, poti sa bulesti vreun modul.

Am incercat si cu sursa externa la 14,6 v si degeaba nu vedea decat 13.58 si 13.59 nu este bun change ala, cand am avut pe cel bun mergea sa fac si fara sursa externa, asta este greseala mea ca am avut impresia ca il gasesc pe net.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Mi am luat de curand o interfata tiny ADS si folosesc Ediabas 6.4.7 si INPA 5.02 pt diagnoza. Problema mea este ca pe INPA nu pot accesa nici un modul de engine. Modulele pt M43 de acolo dau eroarea "IFH 0009 No Response From Control Unit". De asemenea, Carsoft 6.5(cred), zice "bad communication" orice as alege de acolo.

 

In schimb, cu acelasi cablu pe INPA pot accesa modul ABS, Centra Lock, Instrument Cluster(si aici imi arata erori gen brake pad wear, erori de abs, am si date in timp real despre turatie, voltaj, ceva cu CLAMP 58g si viteza masina)

 

Interfata masinii are pinul 15 -> ADS interface.

 

Deci, pot sa accesez modulul pt motor cumva?

 

Mersi

 

ps: folosesc port nativ COM1, deci fara adaptoare USB sau pcmcia

Edited by Bogdan__
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si cu sursa externa la 14,6 v si degeaba nu vedea decat 13.58 si 13.59 nu este bun change ala, cand am avut pe cel bun mergea sa fac si fara sursa externa, asta este greseala mea ca am avut impresia ca il gasesc pe net.

 

e ok asa.... important e sa nu scada sub 12

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Mi am luat de curand o interfata tiny ADS si folosesc Ediabas 6.4.7 si INPA 5.02 pt diagnoza. Problema mea este ca pe INPA nu pot accesa nici un modul de engine. Modulele pt M43 de acolo dau eroarea "IFH 0009 No Response From Control Unit". De asemenea, Carsoft 6.5(cred), zice "bad communication" orice as alege de acolo.

 

In schimb, cu acelasi cablu pe INPA pot accesa modul ABS, Centra Lock, Instrument Cluster(si aici imi arata erori gen brake pad wear, erori de abs, am si date in timp real despre turatie, voltaj, ceva cu CLAMP 58g si viteza masina)

 

Interfata masinii are pinul 15 -> ADS interface.

 

Deci, pot sa accesez modulul pt motor cumva?

 

Mersi

 

ps: folosesc port nativ COM1, deci fara adaptoare USB sau pcmcia

 

Cositoreste pinii 7 și 8 sau 6 și 7, nu mai țin minte exact care și va merge. Aceeași problema am avut-o și eu și asa s-a rezolvat. Sigur gĂŁsești cĂŁutând "soldering pins 7&8 / 6&7 Inpa cable"

Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am reusit sa fac rost dar dupa ce am instalat si referenz 2006 si 2005 tot la INPA 5.0.0 am ramas iar ediabas e la 6.4.7 . Vreau acum sa instalez DIS si am inteles ca e mai indicata versiunea 6.4.3 la ediabas . Ma poate ajuta cineva cu versiunea de inpa de pe cd care are folderele "step 1, step 2,step 3" ? Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.