Jump to content

schimbatul uleiului


mihai vigariu

Recommended Posts

... Dar poate chiar cred unii ca prin orificiul de scurgere o sa cada si anumite roti dintate daca nu punem repede surubul ala inapoi !!! :)

 

Mie mi-a picat odata relantiul in baia de ulei, si al dreaq era mai mare decat gaura de la buson... Nu am putut sa il scot cu sarma... :lol:

 

On topic:

 

Imi parea mai interesanta ideea daca faceau si o curatare cu un ulei subtire, ceva, inainte sa bage uleiul nou.

Link to comment
Share on other sites

deci e clara concluzia, stick to classic. Din pacate topicu s-a consumat si a inceput sa o ia prin cartofi. apropo de cartofi, daca iti pica un cartof in baia de ulei, o sa-l poata scoata prin suctiune? :))

se poate inchide topicul. Hai ca sunteti simpatici , ma bucur ca moralu e la inaltime acum de sarbatori.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

schimba un litru la 2.000km? Aia nu ajung sa faca un schimb de ulei corect niciodata

 

mai bine asa...nu schimbi niciodata si elimini toate problemele expuse mai sus.

Dar si litrul ala cum se schimba...prin oleosuctie sau clasic....nasol..... :) Unde esti tu @bogdyy ?

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

ia legatura cu MM...MeMe Stoica. cauta astia antrenor la Urziceni. mai ales ca e un timp asa mai...alunecos, cred ca te-ai pricepe !!!

daca nu mai au nimic lichid...antrenezi jaloanele.

e nasol cand ti se explica ceva ? :)

 

 

eu zic sa nu cada vreo biela..ai grija la schimbul urmator.

fizica e destul de simpla. se numeste antrenarea lichidelor

materialele solide sunt transportate prin antrenarea lor cu un fluid :lol:

 

EÂşti cam pe alĂŁturi ĂŽn toate discuĂžiile...

 

"prietene" nu stiu cine e pe alaturi...

cand te plictisesti citeste-ti posturile tale sa vezi in ce hal te amuzi. abtinete sa mai scrii... gata am vazut cu totii ... ai ajuns la peste 20.000 de posturi.. o sa ti se dea un cadou ceva ...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt prieten cu tine, aşa că nu mai folosi apelative de genul acesta.

 

Posturile mele sunt la subiect, posturile tale denotă o oarecare confuzie şi o necesitate de a citit o carte foarte importantă ĂŽn viaţa unui şcolar:

 

http://www.miculparis.ro/photos/foto/de_demult/abecedar/coperta1_s.jpg

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

da. corect. imi cer scuze sincer pentru apelativul folosit in scop ironic. intr-adevar este prea dur dar chiar m-am acrit.

pe forumul asta nu se face decat caterinca si in rest nimic.

cand se da o explicatie, o solutie sau o parere care nu este inteleasa pe deplin se activeaza automatismul de om batut in cap...rasul adica... este un sistem de aparare natural, nu e nici o problema, dar nu isi risca viata nimeni scriind ceva pe un forum public. daca ti se pare amuzant nu e nici o suparare..razi cu lacrimi din partea mea.

dar cand dau definitia unui proces fizic si va strambati la monitor, folositi google.

nu e nici o aberatie in urmatorul enunt: "materialele solide sunt transportate prin antrenarea lor cu un fluid "

mic experiment de clasa (ca tot m-ai trimis la scoala) turnati putin nisip (foarte putin sa nu fie nevoie de instalator dupa aia) in chiuveta umpluta pe un sfert, lasati sa se aseze si scoate-ti dopul.

si tot despre scoala....cred ca ar trebui sa mergem cu totii innapoi la scoala pentru orele de educatie civica de la care am lipsit cu nerusinare sau in timpul carora jucam fotbal sau baschet in curtea scolii.

Link to comment
Share on other sites

Pe forum existã ºi informaÞii utile, Însã este adevãrat cã acestea sunt În proporÞie mai micã decât lucrurile inutile, Însã acesta este internetul, poate posta oricine.

 

Faptul cĂŁ tu ai zis cĂŁ poate iese Âşi o bielĂŁ a fost o glumĂŁ inutilĂŁ, era normal sĂŁ iasĂŁ ironii, prin urmare te-ai supĂŁrat degeaba.

Link to comment
Share on other sites

de suparat, nu e vorba, chiar nu am de ce.

dar glumele inutile nu au plecat de la mine, poti verifica recitind topicul. eu am facut o paranteza si mi-am vazut de cele afirmate spre deosebire de majoritatea discutiilor de pe forum. dar dupa cum ai zis si tu, asta e internetul. propun sa incheiem aici cu offtopicul si sa postam informatii pentru care omul asta a deschis discutia.

 

subiectul la o cautare scurta a fost dezbatut destul si pe la altii.. nu am inventat noi roata :)

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=950281

 

http://www.nissanforums.com/tools/118795-o...p-opinions.html

 

iar despre calitate se pare ca astea 2 din poze ar fi foarte slabe, in caz ca le vedem sa ne ferim :lol:

Link to comment
Share on other sites

...pe forumul asta nu se face decat caterinca si in rest nimic...

In postul #25 la cine/ce te refereai ??? Si...cine facea caterinca chiar aiurea ?

 

Si daca tot esti atat de inteligent, iti pun si imaginea asta http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=10

-Sorbul [care intra pe tubul 9] de la aspirator ajunge pana pe fundul baii de ulei.

-Nu confunda apa cu uleiul. Curg ambele pe suprafete inclinate dar nu la fel de bine si nu la fel de repede.

 

Ia spune tu cine scoate mai mult ulei din baile de mai jos :

http://www.accesorii-autoturisme.ro/images/p307p17.jpg

http://www.magnum1.com/BMW-740/740_Pics/Ex...n-Gasket_10.jpg

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticl...ket/Pic4-01.jpg

http://i.ehow.com/images/GlobalPhoto/Artic...1-main_Full.jpg

 

Daca ai confundat forma baii de ulei cu cea a unei palnii...nu e problema noastra !!!

 

:) :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am schimbat la un service Bosch in Ibiza acu vreo 3 ani prin metoda asta. Si la Midas tot asa fac...

 

Intr-adevar e mult mai curat, si simplu. Furtunasul ala lung ajungea sigur pana la fund, ca era mult mai lung decat intra pe gaura aia, si tipul la indesat pana nu a mai putut. Dupa pozele puse anterior, e clar ca fundul baii nu e plat si nici ca o palnie. Multe modele au chiar un loc unde se aduna impuritatile, si nu curg pe gaura surubului.

Eu cred ca e ok, prin amandoua metodele...

Bafta

Link to comment
Share on other sites

offtopic: imi cer scuze ca am indraznit sa raspund la o gluma facuta de dvs. si promit ca nu mai intru in nici un fel de polemica cu nimeni. :)

on topic: despre forma baii de ulei nu cred ca am zis eu ca este o palnie. nu am zis nici despre ulei ca este apa. nu stiu de unde ai concluzionat. daca citesti in link-urile date de mine ai sa vezi ca marea majoritate care folosesc procedeul cu pompa de aspiratie il repeta pentru ca niciodata nu au scos totul din prima. aici fiind vorba de diferente de chiar 1 litru ceea ce este foarte mult parerea mea sa ramana la un schimb de ulei, in baie.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca se vede cat de bine s-a drenat uleiul vechi, dupa cat de mult ulei pui nou. Sau diferenta dintre ce zice producatorul si cat iti intra tie la schimb.

Diferenta aia la joja nu poate fi mai mult de 1L, asa ca se poate controla destul de precis

Poate a incearcat cineva amandoua metodele si poate sa ne lumineze daca a fost ceva dferenta.

 

Eu de exemplu la E46 cu motorul M43B19 o singura data am utilizat "metoda noua", dar nu mai stiu cat ulei a intrat. Dupa metoda veche pun fix 4 litrii.

Link to comment
Share on other sites

offtopic: imi cer scuze ca am indraznit sa raspund la o gluma facuta de dvs. si promit ca nu mai intru in nici un fel de polemica cu nimeni. :)

on topic: despre forma baii de ulei nu cred ca am zis eu ca este o palnie. nu am zis nici despre ulei ca este apa. nu stiu de unde ai concluzionat. daca citesti in link-urile date de mine ai sa vezi ca marea majoritate care folosesc procedeul cu pompa de aspiratie il repeta pentru ca niciodata nu au scos totul din prima. aici fiind vorba de diferente de chiar 1 litru ceea ce este foarte mult parerea mea sa ramana la un schimb de ulei, in baie.

Deci si-au dat seama ca a mai ramas 1L, dupa ce au desfacut surubul si a mai curs ceva...da ?

Ieri am scris ce raspuns am primit din 2 service-uri mari din Spania.

 

Dar din cate am vazut azi, sa stii ca incepand de data viitoare EU o sa scot uleiul doar cu aspiratorul. Si nu aspirator din ala cu 12 euro sau 30 de euro. Ci la un service. Ala chiar trage tot uleiul de pe fund si impuritatile. Am vazut un aspirator la care sorbul ajungea pe fundul baii si isi misca capatul aproape peste tot.

 

Am vazut ca sunt de vanzare tot felul de pompe de scos uleiul din motor. Unele cu actionare mecanica altele cu actionare electrica. Pretul lor incepe cu 12 euro.

Eu zic sa nu le bagam pe toate in aceasi oala :lol:

Iar una buna care aspira TOT uleiul si TOATA mizeria de pe fund vad ca incepe de la 100 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.