Jump to content

Cutie automata de la bmw e36


vlad1989

Recommended Posts

As vrea sa stiu si eu niste detalii despre cum se comporta o cutie automata de e36 si cam ce probleme pot aparea la ea

 

va multumesc anticipat

 

iti recomand masina cu cutie de viteze automata ,pentru ca protejeaza ambreajul si schimba mai bine vitezele decat orice sofer .in rest nici o problema :)

Link to comment
Share on other sites

Ambreajul la o cutie automata e complet diferit (in functie de tehnologia cutiei) deci nu poate fi vorba de protejat sau nu. E altceva.

 

In al doilea rand, cutiile automate care schimba mai bine decat soferul sunt cele de tehnologie noua (steptronic dar nu prima versiune, si terminand cu DSG). Cutia automata de e36 nu e nici o minune a tehnologiei, si nu o recomand decat pentru cineva care vrea sa mearga comod in oras fara sa mai amestece in schimbator.

 

Ca si probleme, pot aparea aceleasi probleme ca la orice cutie automata clasica.

Link to comment
Share on other sites

Mai multe sau mai putine. Pot avea unul singur, la fel cum pot avea doua pe fiecare viteza. Deci, nu e vorba de protejat ambreajul, cum spunea colegul nostru.

 

In principiu, cutiile automate pot fi bantuite de mai multe probleme decat cele manuale, la fel cum pot foarte bine sa mearga sute de mii de km fara probleme. Nu poti compara mere cu pere, totul tine de profilul consumatorului, de ce iti doresti si ce iti permiti.

Link to comment
Share on other sites

De protejarea ambreiajului nu poate fi vorba, ĂŽnsĂŁ se poate vorbi de protejarea motorului.

 

Un ºofer lipsit de experienÞã poate strica un motor dacã are cutie manualã ºi face o retrogradare gresitã la vitezã mare.

 

Cutiile automate nu permit aÂşa ceva.

 

Ceea ce conteazĂŁ de fapt sunt costurile.

La o maÂşinĂŁ cu cutie automatĂŁ nu poate pica volanta, deci ai o grijĂŁ ĂŽn minus.

Nu schimbi kit-ul de ambreiaj, ci iei un kit de reparaĂžie ĂŽn cazul ĂŽn care cutia picĂŁ Âşi astfel o recondiĂžionezi.

 

Costurile cred cĂŁ sunt similare pe termen lung.

 

Ăn acest caz particular, n-aÂş lua un E36 cu cutie automatĂŁ pentru cĂŁ acele cutii erau destul de primitive.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Readuc putin la viata topicul...

Cutiile de la E36 (automate) sunt la fel indiferent de an?Am gasit un E36 din 12/1997 care pare ok.Are aceeasi cutie ca E36 din 1994-1995?

La ce ar trebui sa ne uitam la achizitionare:felul in care schimba cutia,la cate ture schimba,cum trebuie sa se manifeste in modul economic sau sport,unde pot avea probleme(scurgeri..etc)..

Pana acum am avut manuala nu prea stiu nimic de automate,dar m-ar incanta ideea(pentru sotie..)

Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca masinile cu cutie automata consuma mai mult combustibil decat cele cu cutie manuala ! Este recomandata cutia automata pentru un anumit tip de combustibil benzina , motorina ?

 

Nu neaparat , depinde de cum si unde conduci. Cartea da 0.5 litri diferenta intre un 325 automat si manual.

 

@Initiatorul topicului - nu e rea deloc cutia automata pe pisica. A avut sora-mea un 325i automat cu care a mers 2 ani pana l-a dat de un pom asta iarna :yahoo:.

Daca e in toate mintile, e chiar placuta cutia pentru anii aia de fabricatie. Are mod sport , winter + 4-3-2 nu ai probleme iarna cu ea, cu gume adecvate. Uleiul la cutie e recomandabil sa fie schimbat la 50.000 ( e mult mai ieftin ca la steptronic). Din ce am auzit si vazut mi se pare ca e mai fiabila ca steptronicul de pe e46, e39 etc.

 

Ce ar fi contra : sunt destul de lente pisicile automate fata de manuale cu 1,2 sec. Daca pe 325i e ok sa zicem 0-100km/h - 9 sec, nu stiu cat de ok ar fi un 316 cu 14,2 sec suta. Deci recomandarea mea ar fi 320,323, 325,328 automat, restul manual.

Link to comment
Share on other sites

Combinatia de cutie automata / steptronic + motor pe benzina = ESEC TOTAL

1. Consum foarte mare de combustibil

2. Performante foarte slabe spre deosebire de manuale

Nu-mi aduc aminte sa fii discutat pana acum cu un posesor de bmw cu cutie automata pe benzinar care sa stie despre ce vorbeste( sunt multi care abereaza) si care sa fie multumit pe deplin .

POATE DOAR DE CONFORTUL CUTIEI, ATAT

 

P.S. Exceptie fac doar cutiile de generatie noua cu 7 trepte dual clutch

~~~

 

Cutiile automate sunt ideale pt. motoarele DIESEL deoarece imbina performantele, consumul redus de carburant si confortul

Pe langa acestea protejeaza si motorul, iar daca uleiul din cutie se schimba cat mai des ....acea masina o duce mult si bine fara dureri de cap .

 

~~~

 

Cauza principala a defectarii cutiilor automate de orice fel este neschimbarea uleiului la timp chiar si pentru acele masini la care este mentionat uleiul Long LIFE ( care ar trebuii sa aiba ULEI SINTETIC desi in unele cutii se gaseste ulei mineral si asta accentueaza degradarea cutiei)

 

~~~

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

edy, probabil ca nu ai mers tu cu ce masini trebuie. Intradevar, pe motoare benzina mici senzatia nu e misto. Ele sunt oricum puturoase, si senzatia e accentuat de cutia automata.

de la 2l in sus e alta mancare de peste.

Diferentele sunt minime la performante si consum, chiar si la cutii de generatie mai veche. la astea mai noi dupa 2000, e doar o senzatie in turul pantalonilor, nesustinuta nici de cifrele de consum nici de timpii 0-100. Poate multi confunda smuceala unei manuale cu performanta, dar eu nu sunt unul din ei.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

edy, probabil ca nu ai mers tu cu ce masini trebuie. Intradevar, pe motoare benzina mici senzatia nu e misto. Ele sunt oricum puturoase, si senzatia e accentuat de cutia automata.

de la 2l in sus e alta mancare de peste.

Diferentele sunt minime la performante si consum, chiar si la cutii de generatie mai veche. la astea mai noi dupa 2000, e doar o senzatie in turul pantalonilor, nesustinuta nici de cifrele de consum nici de timpii 0-100. Poate multi confunda smuceala unei manuale cu performanta, dar eu nu sunt unul din ei.

 

Am mers cu E60 530 benzina manuala si automata steptronic - diferenta de consum este enorm de mare, am mers in special in Bucuresti unde traficul este cum este. Cea automata sugea benzina sub 20% nu scadea orice i-as fi facut si la 40 km/h avea 19% ( am crezut ca e un vis urat ) .

Eu raman la ideea mea ...daca vrei benzinar steptronic nu-ti iei automata, EFECTIV NU SE MERITA .

 

Daca vreau masina cu consum de 20% in oras nu-mi iau 530 automat ...deja sunt pretentios si vreau performante mult mai mari de la acea masina .

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

deci toat experienta ta se reduce la o masina, condusa in Bucuresti, probabil un timp limitat.

 

Eu in Bucuresti cu automata 525i am avut 15%. Si e o masina veche de 17 ani.

Sa fim seriosi, intradevar, mai ales la automate mai vechi in oras e diferenta ceva mai mare, pentru ca motorul la stop, cu frana calcata e in sarcina, deci nu e chiar la relanti ca o masina cu cutie manuala scoasa din viteza.

Nu este cazul la e60, care are un ambreiaj care la stop decupleza automat cutia complet, deci la relanti/stop, are acelasi consum cu una manuala. Poate nu esti obisnuit cum se conduce o automata. Daca nu stii, poti scota consumuri foarte mari.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Am mers cu cutii automate (steptronic sau nu) pe e36 (320i), e46 (318i), e39 (528i si 530d). Toate erau in mintile lor, si toate mi-au placut. Mi-as lua oricand pentru comoditate (conduc mai mult in oras).

 

Nu ma pot pronunta asupra motoarelor mici pe benzina, dar e totusi absurd sa spui ca o automata nu isi are locul pe un motor benzina.

Link to comment
Share on other sites

Pe 318i E36 touring break ar fi ok aceasta cutie automata.? Masina din 1998...Cum se pot vedea semne ale unei posibile defectiuni la o cutie automata(am condus numai manuale) ca sa nu risti o teapa?

Un 318i pe automata o sa se comporte ca un 316i lent pe manuala sau mai rau?

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pot pronunta asupra motoarelor mici pe benzina, dar e totusi absurd sa spui ca o automata nu isi are locul pe un motor benzina.

Nu ai inteles ideea, mie mi se pare absurd sa bag 10 lei in benzina doar ca e benzinar cand pot da 3 lei pe aceleasi performante sau chiar mai bune

 

BENZINAR + AUTOMATA = COMBINATIA MIRIFICA LA BUZUNAR ( cam asta e forumula )

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

NU trebuie sa simti socuri de nici un fel. Sa ai grija sa o treci prin toate treptele, si in toate modurile, D si S, setari manuale 4,3,2 etc... Nu trebuie sa patineze. Senzatia de patinat la automata e similara cu cea de la una manuala cu ambreiajul defect. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Edy, nu toata lumea care opteaza pentru o masina automata e tampita la cap. Daca singurul criteriu ar fi consumul pe podul Grant in Bucuresti, toata lumea ar conduce VW Lupo cu motor 1l diesel si gata.

MAi sunt si alti factori cand cumperi o masina. Nu e un topic manuala vs automat si diesel vs benzina, ci sunt oameni care vor sa cunoasca mai multe despre cutii automate.

Am impresia ca ai ramas cu sechele de cand ai condus si tu odata o automata..

din pacate tot noianul de legende si prostii despre cutii automate se perpetueaza din anii 70, cand cutiile automate aveau 3 viteze si lag cat china.

Lucrurile au progresat foarte mult, cam orice cutie de dupa 92 si in 5 trepte e deja acceptabila. De fapt in anumite conditii sunt mai economicoase, ca sa nu mai vorbim de noile generatii in 7 si 8 trepte, care de fapt sunt superioare cutiilor manuale si la consum si la ce vrei tu.

La benzina mai ales, consumul e chiar complet subiectiv, tine mai mult de talpa decat de ce tip de cutie are, iar in oras mai ales de trafic.

Stai linistit ca daca ai scos cu 530iA 18%.. cu cel manual scoteai 17 probabil. Daca ai impresia ca scoteai 13 daca era manual te inseli.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.