Jump to content

Am lovit masina....


ceaun

Recommended Posts

Azi dimineata am dus-o pe nevasta-mea la munca in zona 1 Mai si cand ma intorceam spre casa intre universitate si romana am facut accident.Mai exact un handicapat de 45-50 de ani venea dinspre Universitate spre Romana si la intersectia cu Demi Dobrescu(spre ateneu) a vrut sa faca stanga fara sa se asigure ca eu veneam din fata dinspre Romana si am intrat in plin in el.Faza cea mai penala e ca eu eram singur pe drum si in spatele meu nu era nimic decat la distanta foarte mare si bouuu a asteptat cu semnal si cand am ajuns langa el a luat brusc de volan si aia a fost!Viteza nu aveam,maxim 60 km/h da nu am avut timp sa calc frana ca a fost prea din scurt.....Si cand il intreb ce avea in cap imi spune ca a crezut ca are timp!Acum am dus masina la service AUTOTEHNIC din zona aparatorii patriei.....Ceva sfaturi legate de tot rahatul asta??La ce tre sa ma uit cand imi da masina?E bun service-ul?Ala avea asigurare la astra si constatatorul mi-a zis ca e f bun service-ul....Dati-mi niste sfaturi va rog ca nu am mai avut accidente care sa necesite service pana acum....

 

niste poze cu a mea si cu a cretinului....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

multumesc de incurajari ....nu aveam viteza ca era la 6 jumate azi dimineata si era cam gheata amestecata cu mazga pe jos...plus ca de la un semafor la altul sunt 100-200m si de abia plecasem,da asta e acum....ce ziceti de service?e bun?si la ce tre sa fiu atent in timpul reparatiilor?Macar un lucru e imbucurator,nu e atinsa structura masinii sau motorul,doar tablaraia si plasticele.... Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

trebuia sa fii atent ce a scris inspectorul de dauna pe procesul ala de constatare, sa fii atent unde a scris R sau I (reparat sau inlocuit).

 

sa fii atent in timpul reparatiilor sa iti inlocuiasca absolut tot ce e stramb in zona aia pentru ca daca le repara (indreapta) exista riscul ca apoi sa stea ca dracu la imbinari piesele si sa se vada de la o posta ca a fost lovita in bot si apoi o sa iti traga in jos pretul la vanzare.

 

de asemenea ochelarul de la far ai grija sa ti-l vopseasca dupa ce se inlocuieste. nu sunt expert dar dupa parerea mea, farul, capota, bara, aripa + plasticele alea trebuiesc inlocuite, nu cred ca se pot repara...

 

de asemenea specifica-le baietilor sa iti comande piese originale, nu producator, deoarece fiind vorba de caroserie, ele "se aseaza" mai bine pe masina. nu te lasa prostit de ce zic ei, sa iti comande "pe producator", ca alea vin mai repede si ca sunt mai ieftine, stai linistit ca pe deviz tot pret de original o sa iti puna si oricum nu platesti tu, ci astra.

 

cand comanda piesele ai grija ca cei de acolo sa comande si anexele de la piese, de exemplu nu sunt sigur daca atunci cand comanzi o capota, ea vine cu grilele alea cromate si cu emblema bmw...sau alt exemplu, nu stiu daca bara vine cu proiectoare cu tot.

 

alt aspect, cheama inspectorul atunci cand dau jos piesele lovite (bara, aripa) ca sa iti faca o reconstatare, in caz ca doamne fereste sunt si alte piese rupte/atinse, cum ar fi armatura fata sau capul de la lonjeron.

 

in general, nu ai probleme cu servisurile mai mici, si acolo sunt oameni cumsecade si care stiu meserie, iar daca e sa "iti lucre prost", iti "lucra prost" si la reprezentanta, vorba unui coleg de forum. :) doar sa fii atent sa iti comande ce trebuie si sa fii atent sa fie instiintat inspectorul care ti-a facut constatarea. in rest, ai rabdare, piesele pe original vin in cca 2 saptamani, reparatia mai dureaza 1 saptamana, pana iti da acceptul inca 4-5 zile (in cel mai bun caz) deci o sa ai masina inapoi cam pe la inceputul lui februarie. INSA, ea va fi reparata cum trebuie, si gandeste-te ca asta conteaza cel mai mult, mai bine mai astepti 2 saptamani in plus decat sa fie reparata prost si sa iti para rau apoi.

 

toate cele bune si alta data mergi mai incet, in asa fel incat sa poti evita orice, 60 la ora e mult pe o vreme ca asta ! :lol:

Multam de sfaturi...Acum ce sa zic,ei au zis ca pun numai piese originale si ca le iau de la un singur depozit da nu au vrut sa-mi dea numele sa vad si eu despre ce e vorba.....Un singur lucru am incercat,sa vad daca imi pun faruri cu lupa in loc de astea,si ziceau ca in mare nu ar fii problema,in rest....Deci mi-au dat devizul si a ramas ca dupa constatarea exacta sa-l trimita inapoi la astra si apoi sa vedem ce si cum....Cat despre anexe(grile,emblema...etc) sincer nu ma intereseaza atata timp cat sunt toate si se potrivesc perfect.In alta ordine de idei viteza am aproximat-o si eu da nu cred ca era chiar 60,ca am plecat de la semaforul de la Lido si la urmatorul semafor m-a pocnit,iar distanta intre ele e foarte mica si mai si aluneca plus ca nu am mania vitezei,asa ca...Oricum multumesc mult de sfaturi!!

 

Mai am si o intrebare : daca dupa ce imi dau devizul si vreau sa schimb ceva la masina cu altceva care e mai ieftin decat in deviz cum fac?De exemplu vreau sa schimb farurile si sa iau de exemplu 2 faruri cu lupa Depo care sunt 250 de euro din alta parte,iar ei imi pun doar oem care sunt 400 euro,se poate?Sau sa schimb spoilerul fata sa pun de M si il iau din alta parte sub pretul pe care ei mi-l puneau in deviz pe cel original....Pot face "artificii" de genul asta?Ma gandesc ca le iau eu din banii mei,mi le taie din deviz si apoi imi iau banii de la firma de asigurari....Per total ar iesi asigurarea mai ieftin si eu mai castigat....

Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

Chestia cu piesele o rezolvi loco, cu ala de la service care comanda piesele. Iei piesele de unde vrei tu si le facturezi apoi service-ului care factureaza asiguratorul. In ultimul timp, asiguratorii au inceput sa-si comande singuri piesele si le trimit service-urilor, pt minimizarea costurilor.

Sa ai grija cu zona rotii, bascule, tiranti, capat bara. Pare lovita in roata si e posibil sa fi plecat din articulatii. Dupa reparare se verifica unghiul rotii, sa vada daca pica ca si cea din stanga altfel e belita. La ochi poate sa nu se vada indoitura pe bascula insa la aparat iese ca nu mai pica roata cum trebuie. Spor!

Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rĂŁu, bine cĂŁ n-ai pĂŁĂžit nimic.

 

cand comanda piesele ai grija ca cei de acolo sa comande si anexele de la piese, de exemplu nu sunt sigur daca atunci cand comanzi o capota, ea vine cu grilele alea cromate si cu emblema bmw...sau alt exemplu, nu stiu daca bara vine cu proiectoare cu tot.

 

Toate reperele vin separat.

 

O capotĂŁ vine fĂŁrĂŁ nimic montat pe ea, nici mĂŁcar cu stropitoarele pentru spĂŁlĂŁtorul de parbriz sau insonorizatorul de pe interior.

Link to comment
Share on other sites

Am trecut azi iar pe la service,mai ales ca e si foarte aproape si e in drumul meu :) ,si am de gand sa stau pe capul lor!Am vorbit cu nenea ala de la receptie si i-am spus de ce as avea nevoie.....adica sa imi puna in loc faruri cu lupa si grile negre la capota.In legatura cu piesele i-am zis ca vreau doar originale nu aftermarket si a zis ca ei doar din alea originale pun dar maine dimineata imi face constatarea finala si face preturile si daca se incadreaza in asigurare mi le face cu originale,daca nu a zis ca o sa-mi dea telefon sa vedem cum facem si eventual sa cumpar eu piesele originale din alta parte mai ieftin si ei sa le monteze.Chestia e ca tre sa le iau cu factura...Sa vedem ce-o fii!
Link to comment
Share on other sites

Apropo,cand o fii gata se ofera vreun coleg mai cu experienta in ale mecanicii de pe-aici sa mearga cu mine sa o iau???Ma gandesc ca poate nu vad eu tot si as mai vrea o opinie doua poate mai sunt defecte......eventual as baga si un tester pe ea sa vad daca au rezolvat si erorile de la abs si airbag ca ma gandesc sa nu fie doar sterse si semnez devizu de reparatie si cand plec din service sa se aprinda iar!Binenteles ca cinstea o fac eu dupa..... :) :lol: :)
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu e grav avariata! Ii schimbi aripa, farul complet, bara cu tot cu bandoul de pe dreapta, plus grila aia de jos din dreapta si s-ar putea si cea centrala. S-ar putea sa fie necesar sa ii schimbi si panoul frontal ptr ca daca il indrepti acolo deasupra farului e posibil sa nu se vada frumos. Capul de lonjeron nu cred ca e afectat, cu atat mai putin lonjeronul. Si mai sunt plasticele alea: aparatoarea mica de noroi care vine in fara rotii, e posibil si suportul ala din plastic pe care sta farul. Mult succes si ai grija la bolovanii din trafic !
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu e grav avariata! Ii schimbi aripa, farul complet, bara cu tot cu bandoul de pe dreapta, plus grila aia de jos din dreapta si s-ar putea si cea centrala. S-ar putea sa fie necesar sa ii schimbi si panoul frontal ptr ca daca il indrepti acolo deasupra farului e posibil sa nu se vada frumos. Capul de lonjeron nu cred ca e afectat, cu atat mai putin lonjeronul. Si mai sunt plasticele alea: aparatoarea mica de noroi care vine in fara rotii, e posibil si suportul ala din plastic pe care sta farul. Mult succes si ai grija la bolovanii din trafic !

Sper sa fie doar atat......mai e si contra-aripa,vasu de spalat parbriz+ multe altele.....

Link to comment
Share on other sites

fugi de la serv ala! intreaba-i daca au conventie cu astra? stiu ca astia de la astra furnizeaza piesele si platesc doar manopera catre service.

alea or fi preturi de audatex.

trebuie sa le ceri si dosarul ca sa o repari in alta parte, asta daca nu o fi si depus la asigurator cum ca au reparat-o deja.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu e grav avariata! Ii schimbi aripa, farul complet, bara cu tot cu bandoul de pe dreapta, plus grila aia de jos din dreapta si s-ar putea si cea centrala. S-ar putea sa fie necesar sa ii schimbi si panoul frontal ptr ca daca il indrepti acolo deasupra farului e posibil sa nu se vada frumos. Capul de lonjeron nu cred ca e afectat, cu atat mai putin lonjeronul. Si mai sunt plasticele alea: aparatoarea mica de noroi care vine in fara rotii, e posibil si suportul ala din plastic pe care sta farul. Mult succes si ai grija la bolovanii din trafic !

Sper sa fie doar atat......mai e si contra-aripa,vasu de spalat parbriz+ multe altele.....

Ti-a afectat si contra-aripa? :D Da, ar mai fi si suportul ala de plastic pe care se sprijina farul, proiectorul,nu? Adevarul e ca sunt o gramada de panarame de plastice p-acolo si costa mai mult decat fiarele! :)

Ce spuneai tu de 2500 de euro?! Cum sa ti-l evalueze doar la 2500 de euro?! :) Adevarul e ca nemernicii astia de la asigurari evalueaza masina dupa o formula stupida de genu: varsta masinii cu km parcursi din care se scade pretul"epavei", adica masina lovita si ei acopera cam 75% maxim din toata treaba asta. Daca stie cineva mai bine sa ma corecteze. Eu in locul tau il scuipam in ochi pe nemernicul care imi evalua masina la banii aia... E BATAIE DE JOC!!!!!!! :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai de asta v-am pus si devizul ca poate unii ar zice ca mint.....si da dupa cate am vzaut cu audatexu ala mi-a facut evaluarea!Acum nu stiu pe cine ar trenui sa dau in judecata pentru diferenta de bani ....Asigurarea sau pe pacaliciul ala de sofer? Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

Audexul e folosit ca sa iti dea preturile la piese manopera etc. Nu are treaba cu evaluarea masinii.

 

Important e la cat ti-a fost evaluata masina de catre aia de la Astra. doar 2500?!?!

in mod normal nu ai de ce sa il dai in judecata pe sofer. Fa o plangere la CSA (comisia de supraveghere a asiguratorilor). Dar repet, important e suma la care ti-au evaluat aia de la astra masina. Daca dupa cataloagele lor a iesit ca toata masina valoreaza 2500, nu prea ai ce sa faci. Dar mi-e greu sa cred ca au evaluat-o doar la 2500. Eu cred ca ei vor sa dea pt reparatie doar 2500, si in cazul asta daca le faci plangere la csa e posibil sa mai mareasca suma despagubita.

Edited by bossake
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.