Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

Daca tot se vorbeste despre subiectul asta, stie cineva exact daca la e46 cu suspensie standard, daca montezi jante pe 18 se vede ok? Sau e neaparat nevoie de suspensie sport pt jante pe 18??

 

Eu am jante pe 18' pe Bmw 320 D 1999 e46 !!! Am jantele de 6 luni si nu am nici macar o bataie sau ceva , intradevar am avut grija mereu.....si jantele pe spate immi sunt 9J (265/35/18) si pe fata 8J (235/40/18) sunt jante MAK Vertigo Originale model unic in lume in valoare de 800 E . Sunt foarte multumit....consumul a crescut doar cu 0,5 % insa aspectul este incredibil....si am aceste jante pe suspensii stok...nici o modificare la nimic....acuma in primavara am sa modific vreau sa pun ceva spor!!! Si inca ceva.....nu simt nici o diferenta la rigiditate intre cele de 16' sau de 18'....singurul dezavantaj imi este ca directia e mai greoaie putin putin...dar e normal...sunt foarte late !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut..am un e46coupe din 2001..am o problema cu geamurile..se deschid toate din cheie..dar cele din spate nu se inchid din cheie..decat fata..asa este modelu sau am eu o problema?

Ai nevoie de o codare a modulului inchiderii centralizate ca sa functioneze. Daca esti din Bucuresti te pot ajuta.

Edited by Trask
Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi un secret daca s-ar putea fi numit secret. Cred ca mai degraba un lucru fosrte util. Cei de la BMW, cel putin pe E46 2002 FL, nu am testat si pe celelalte, au facut o masina care nu te lasa niciodata fara stopuri si semnalizari. Daca se arde un bec de la stop sau de la semnalizare pe spate, functia indisponibila o preia becul extrem de la pozitia spate. Pe pozitia spate se gasesc cate 3 becuri. Cel din extrema pozitiei, preie functia de stop sau de semnalizare care lipseste. Foarte, foarte tare. Nu-mi venea sa cred si nu stiam de ce se lumina peretele cand parcam si puneam frana in momentul in care eu stiam ca nu am bec pe frana sau la fel si cu semnalizarea. Pana cand m-am dat jos din masina si am vazut minunea. Foarte utila functia... Edited by powerxbass
Link to comment
Share on other sites

Eu am jante pe 18' pe Bmw 320 D 1999 e46 !!! Am jantele de 6 luni si nu am nici macar o bataie sau ceva , intradevar am avut grija mereu.....si jantele pe spate immi sunt 9J (265/35/18) si pe fata 8J (235/40/18) sunt jante MAK Vertigo Originale model unic in lume in valoare de 800 E . Sunt foarte multumit....consumul a crescut doar cu 0,5 % insa aspectul este incredibil....si am aceste jante pe suspensii stok...nici o modificare la nimic....acuma in primavara am sa modific vreau sa pun ceva spor!!! Si inca ceva.....nu simt nici o diferenta la rigiditate intre cele de 16' sau de 18'....singurul dezavantaj imi este ca directia e mai greoaie putin putin...dar e normal...sunt foarte late !!!!

 

WOW!!!

265 pe spate si 235 pe fata?

 

nu sunt cam mari?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salutare....nu stiu daca este secret sau nu!am bmw 316 e 46 din 99,motor 1895i si daca inchid usile din telecomanda si deshid usa sau porbagajul cu cheia incep sa clipeasca avarile pana deschid usile din telecomanda si le inchid la loc.sa fie alarma ?la oglinda retrovizoare nu palpaie nici un beculet sau ceva de genu sa imi dea impresia ca are alarma si galagie nu face deloc!daca asta este alarma,ce fel de alarma este daca nu face si galagie ?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut!

 

Poate si asta ar fi un mic secret: inchde-te in masina pe interior din telecomanda si vei vedea ca nu mai ai cum sa iesi (decat deschizand tot din telecomanda). Butonul de deblocare din interior nu functioneaza iar clapetele merg in gol :)

 

O foarte buna metoda sa dai de lucru hotului care crede ca daca sparge geamul, poate deschide masina.

 

La e46 (2003) am descoperit asta. Nu stiu daca functioneaza la altele deoarece am vazut modele mult mai noi care nu aveau aceasta dotare si mi se pare foarte ciudat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce treaba :frantics: ?

Salutare,vroiam sa intreb daca si la NFL se deschid geamurile de la cheie dar am descoperit ca da,doar ca la mine nu stiu de ce la ĂŽnchidere nu se ĂŽnchide totdeauna din cheie,ma refer la usi ,dar de deschis se deschid tot timpul,sa fie modulul de confort ?

Link to comment
Share on other sites

Da este foarte posibil.Verifica daca la apasarea butonului de inchidere, luminile din interior se sting.Daca se sting luminile si usile nu se inchid, foarte multe sanse sa fie de la modul.
Link to comment
Share on other sites

Da este foarte posibil.Vercând sea daca la apasarea butonului de inchidere, luminile din interior se sting.Daca se sting luminile si usile nu se inchid, foarte multe sanse sa fie de la modul.

nu nu se sting dar am observat ca nici beculetul de la cheie nu se aprinde,dar atunci cand se ĂŽnchid ,se aprinde,poate fi si de la cheie?am inteles ca nu are baterie cheia

Link to comment
Share on other sites

Daca becul de la cheie nu se aprinde cand actionezi butoanele, inseamna ca nu trimite semnal catre masina.Daca spui ca merge pe deschidere dar invers nu, inseamna ca nu face contact bine.

Poti desface cheia sa o cureti.Ma gandesc ca ai modelul vechi, se desface usor, scoti bateria, cureti cu alcol tehnic carcasa/placuta,(eu aveam o mazga galben/portocalie pe contacte)pui totul la loc cum era si poti inlocui si cheia daca tot esti acolo, eu am schimbat-o.

 

Ca sa te lamuresti cu modulul confort, incuie/descuie din butuc.Daca totul merge cum trebuie inseamna ca nu sunt probleme.Poti incerca la fel si cu cealalta cheie, in cazul in care nu ai doar una singura.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.