Jump to content

E39 528i "violetul"


sax1987

Recommended Posts

foarte frumoasa masina :thumbsup:

 

Mersi !

Dud! dar ce muncesti in strainatate?

 

Sunt bucatar si un fel de manager al bucatariei .. fac aprovizionarea si cam tot ce tine de partea de bucatarie !! :frantics: Lucrez intr-un restaurant pe malul marii in Spania . Stau aprox din sf lui februarie pana in mij. lui decembrie !

Wow, Sax, ce ai putut sa faci din masina asta! :rolleyes: Absolut superba si intr-o linie OEM impecabila pot spune. Intre un simplu E39 din 2003 si al tau, nu m-as gandi mai mult de o secunda pe care sa-l aleg. Felicitari!

 

Legat de dilema ta daca sa-l iei sau nu, pai daca tot spui ca nu o sa poti sa-l utilizezi prea mult, ce rost are? Cum spuneai si tu, mai bine iti iei una mica acolo cu care sa-ti faci treaba. :)

 

Si de care sa te doara inima putin spre deloc...

Am timp doar noaptea de masina si atunci sunt rupt de oboseala dar sunt zile cand am chef de condus masina asta ..

M-am decis si o las acasa :cry: :cry: :cry: mai bine decat sa stau sa am grija de ea acolo si sa arunc cu banii pe drum . O sa-mi iau alta acolo sau un scuter !

@sax1987, cu aproximatie, cat ai investit pana acum?

 

masina arata :thumbsup: ... nu am ce comenta.

Mersi !

 

Incepem cu jantele care imi stau in multi bani dupa cele 2 schimburi facute si platit diferenta , in aprox 700 e cu tot cu flanse.

 

Stopurile si semnalele au fost 110 e , farurile astea mi-au iesit ieftin ca le-am luat cu cat am vandut pe cele vechi plus putini bani :goodjob:

 

Bara fata plus spate si vopsit + proiectoare 650 e .

 

Interiorul cred ca vreo 400 e plus ceva la tapitier pentru retusuri

 

Volanul a foat si ala 150 de e .

 

Folia in jur de 150 .

 

Suspensia a fost 300 e plus inca vreo 300 in piese de directe si frane .

 

In mare asta e , mai sunt nimicuri in valoare de min 500 e si ceva manopera la suspensie ca restul am facut eu .

 

Cam 2500 e cred eu dar mai am de schimbat motorul si vopsita complet Daytona violet !!

 

As fii vrut faruri OEM dar cu bani dati pe ele schimb motorul .. cand am tot pus la punc schimb si farurile .

 

Masina a costat 4900 e in octombrie 2009 ( cred :smile: ) . De vandut nu o voi vinde niciodata !!

 

Am mai vandut ceva din piesele ramase dar nu am recuperat multi bani ca am dat foarte ieftin .

 

Anul asta sper sa o vopsesc , sa pun un 2.8i si oglinzile M si as vrea jante pe 17 cu gume de iarna . Inca vreo 2500+ e !

 

Circul cu masina zilnic pe orice conditie meteo si are aproape 9000 km din 19 decembrie pana acum si aprox 20.000 de cand o am !

Link to comment
Share on other sites

Circul cu masina zilnic pe orice conditie meteo si are aproape 9000 km din 19 decembrie pana acum si aprox 20.000 de cand o am !

Deci in prezent masina apropie 300k de km, nu? La cat mai multi! :thumbsup:

 

In legatura cu schimbarea motorului, de ce nu-i pui un 2,5 in loc de 2,8? Nu e mai bine asa, decat pentru 1 cp in plus si diferente infime de performante, sa platesti impozit dublu? :unsure:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Deci in prezent masina apropie 300k de km, nu? La cat mai multi! :thumbsup:

 

In legatura cu schimbarea motorului, de ce nu-i pui un 2,5 in loc de 2,8? Nu e mai bine asa, decat pentru 1 cp in plus si diferente infime de performante, sa platesti impozit dublu? :unsure:

Da , aproape 300.000 are acum dar consuma ceva ulei daca o fortez .

 

La 2.8 e vorba de 1 cal si de ceva mai mult cuplu . Depinde ce si cum gasesc . Nu ma prea intereseaza aspectul "omologari" :hyper: :hyper: :hyper: :hyper:

 

Foarte frumos bv .

Mersi !

 

@sax1987 ai investit ceva banuti.

important e sa iti placa tie ce va iesi... la momentul final.

bafta in continuare, drumuri bune si fara evenimente nedorite !

Mersi la fel si tie !

 

 

Azi am facut o sedinta foto cu mareo :cool: ! Cand primesc pozele le postez .

 

http://img29.imageshack.us/img29/2792/p2802111615.jpg

Link to comment
Share on other sites

Deci in prezent masina apropie 300k de km, nu? La cat mai multi! :thumbsup:

 

In legatura cu schimbarea motorului, de ce nu-i pui un 2,5 in loc de 2,8? Nu e mai bine asa, decat pentru 1 cp in plus si diferente infime de performante, sa platesti impozit dublu? :unsure:

 

 

amice vezi ca e foarte mare diferenta dintre un 2.5 si un 2.8 (ambele dublu vanos) , uneori statiscile de pe net nu sunt indeajuns pentru a putea da un verdict corect! Spun chestia asta ca am avut ocazia sa tesetez un 2.5 vs 2.8 si sunt diferente destul de mari ! salut

Link to comment
Share on other sites

amice vezi ca e foarte mare diferenta dintre un 2.5 si un 2.8 (ambele dublu vanos) , uneori statiscile de pe net nu sunt indeajuns pentru a putea da un verdict corect! Spun chestia asta ca am avut ocazia sa tesetez un 2.5 vs 2.8 si sunt diferente destul de mari ! salut

Nu am spus ca nu or fi diferente, prietene, doar ca, din punctul meu de vedere sunt prea mici ca sa justifice plata unui impozit cel putin dublu. :)

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu il omologhezi??????????

Vaaaaaaai.......:ike:

Iti dai seama cum fraieresc eu statul roman .....

Decat sa tin un 2.8 inscris in Romania mai bine o inmatriculez in Spania !!

 

Chiar crezi ca n-o vei vinde niciodata? :rolleyes:

 

Ce e aÂşa greu de crezut?

 

Având În vedere cât de puÞin valoareazã În prezent un E39, dacã nu plãteºti taxe mari, ce rost are sã-l vinzi?

 

 

Pai, Ciupane, tu iti dai seama de sensul cuvantului "niciodata"?

 

Da, ĂŽnĂželeg foarte bine. Problema e dacĂŁ tu ĂŽnĂželegi. :laugh:

 

Nu, nu inteleg, e greu. :hmm:

 

Oricum, mi se pare un pic prea fortat sa faci astfel de afirmatii. N-ai de unde sa stii ce-ti rezerva viitorul...

 

Poate s-o dezmembreze dacĂŁ va fi obligat de situaĂžie sĂŁ scape de ea.

 

Oricum n-ar ieÂşi cu mult mai prost la bani.

Nu are rost sa o vand ca nu recuperez nici cat am dat pe ea si nu cred ca voi fii nevoit sa o dau .

 

Are dreptate Ciupanezu, daca vreau vreodata sa imi scot banii o dezmembrez si o vand standard cum era !!

 

Foarte frumoasa masina :thumbsup: !!

 

Mersi !

:naughty:

MErsi mult de poza ! O sa le pun pe toate ziele astea !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.