Jump to content

Help!


Recommended Posts

ce intelegi prin "consuma mult"??

zi-ne niste valori ...

 

 

Pai sa iti spun ca imi consuma in jur de 15-16 in afara si nu ma dau la ea, merg linistit!!! si mi se pare foartre mult si sa nu iti mai spun in oras ca ma rupe!!!! nu am vazut asa ceva!!!

Link to comment
Share on other sites

Titlul oricarui topic va reflecta pe cât posibil subiectul abordat. Asadar, titlul “Scartie cureaua de distributie" este de preferat fata de “Help !...” sau "Am o problema". Topicurile generice gen “Ajutor” , “Am o problema fratilor” vor putea fi sterse fara preaviz. Respectati timpul celorlalti.

 

Completati toate datele in Topic Title, nu in Topic Description.

Ajuta la regasirea informatiei. Degeaba prezinti problema in Topic Description, nimeni nu o va putea cauta acolo. Asta deoarece cautarea nu se poate face decat dupa Topic Title, nu si dupa Topic Description!

Link to comment
Share on other sites

poate fi si ceva pe traseul de alimentare cu benzina, sigur nu pierzi pe undeva???

gazele nu au un miros puternic de benzina? ca si cum n-ar fi arderea completa???

 

mi-am amintit de un prieten care avea alta marca de masina si avea probleme cu conducta de retur a benzinei(returul se facea in rezervor). era infundata, si toata benzina i-o baga in camera de ardere samd, avea amestecul prea bogat ... dadea rateuri in evacuare, gazele miroseau a benzina ... si consuma de o lua mama naibii ...

nu stiu cum e la bmw, daca excesul de benzina se intoarce in rampa de injectie sau in rezervor ...

Link to comment
Share on other sites

poate fi si ceva pe traseul de alimentare cu benzina, sigur nu pierzi pe undeva???

gazele nu au un miros puternic de benzina? ca si cum n-ar fi arderea completa???

 

mi-am amintit de un prieten care avea alta marca de masina si avea probleme cu conducta de retur a benzinei(returul se facea in rezervor). era infundata, si toata benzina i-o baga in camera de ardere samd, avea amestecul prea bogat ... dadea rateuri in evacuare, gazele miroseau a benzina ... si consuma de o lua mama naibii ...

nu stiu cum e la bmw, daca excesul de benzina se intoarce in rampa de injectie sau in rezervor ...

 

 

Excesul de benzina stiu ca se intoarce in rezervor prin retur,iar referitor la problema initiatorului topicului...consumul mare poate fi din multe cauze:schimba uleiul,filtru de ulei,filtru de benzina,bujii,filtru de aer...etc...si uitete poate trage aer fals pe undeva...dar cel mai bine te sfatuiesc sa mergi sa o pui pe un tester.Bafta

Link to comment
Share on other sites

paul, intr-adevar ai dreptate ... sunt putin mai extreme, sa zic asa, fazele cu consumul crescut din cauza uleiului.

nu cred ca un motor poate sa ajunga intr-o asemenea stare incat sa manance DUBLU, din cauza ungerii nepotrivite.

un is mananca cam 7, 7.5 extern, fie ca mergi babeste(80-90) fie ca tragi cu 130-140!!! fapt testat de mine!!!

de la 7,5 la 15-16 inseamna dublarea consumului. as baga mana in foc ca pe undeva pierde benzina sau poate nu si-a calculat bine consumul ...

am auzit de 316 ca ia 16-17 in oras, dar cu jante de 17 pe ea ... subwoofer cat portbagaju si sofer cat subwooferu ... dar totusi este in oras.

lui cuba ii ia atata AFARA!

 

testerul e primul lucru pe care ar trebui sa il faca ...

Link to comment
Share on other sites

Mie inainte de a schimba sondele, am avut un consum de sf, am facut 299km cu un plin, mers afara 90%.

Si am mers numai incet sa nu consume...

 

Acum ca le-am schimbat, si pe ele si debitmetru, am 270km facuti, 50% oras si inca nu e acul la jumate de rezervor. Cu alte cuvinte mananca extrem de putin. Sunt multumit.

Sigur problema e sonda... se schimba la 100-150k, se ignora treaba asta extrem de des, mai ales la masini cu valoare mica cum sunt pisicile.

 

600-700 ron o sonda... probabil de aia.

Link to comment
Share on other sites

Chiar,ce are a face uleiul si filtrul de ulei cu faptul ca s-a dat la consum de benzina?

 

 

Daca nu face bine ungerea creste consumul,daca nu functioneaza bine aprinderea(bujii etc) iarasi creste consumul...

 

Ajunge sa-ti creasca consumul din cauza ungerii doar o data pentru ca dupa ce l-ai oprit 90% sa nu-l miste electromotorul cuzinetii fiind deja salata si motorul calat.

Link to comment
Share on other sites

schimba toate conumabilel si vezi dupaia sau duo la un test k nu este enorm de scump

poate sa creasca consumul de la urmatoarele :

-debitmetru bulit

-sonda landa

-orincurile de la injectoare -burdufu de dupa debitmetru (trage aer fals pe la ele)

-senzorul care indica temepratura motorului catre ecu (daca e bulit indica mereu k motoru este rece si baga mai mult combustibil) se afla in chiulasa ssi este albastru mai patratos pe langa filtru de ulei

-garnitura _chiulasa_ ciupita :)

-catalizator infundat

-buji,bobinele de la buji in caz k merge in 3 chilindri

-presiune din cauciucuri am citit undeva=))

Link to comment
Share on other sites

Daca e sonda de oxigen dusa oscileaza si relantiul cand ridici piciorul de pe acceleratie, nu mai scoate apa pe esapament si innegreste toba.Eu am avut tot problema asta si daca mergeam incet consuma la fel ca a ta in schimb daca mergeam cu 140-150 consuma in jur de 11%.
Link to comment
Share on other sites

Daca e sonda de oxigen dusa oscileaza si relantiul cand ridici piciorul de pe acceleratie, nu mai scoate apa pe esapament si innegreste toba.Eu am avut tot problema asta si daca mergeam incet consuma la fel ca a ta in schimb daca mergeam cu 140-150 consuma in jur de 11%.

 

Sonda de oxigen, apa pe esapament,mergi mai repede consumi putin...ce ti-e si cu masinile astea :)

Link to comment
Share on other sites

Pai toba se innegreste oricum deoarece benzina nu mai are tetraetil de plumb.De acolo era culoarea care arata ca motorul

"merge" bine. :)

 

Pai sa iti spun ca imi consuma in jur de 15-16 in afara si nu ma dau la ea, merg linistit!!! si mi se pare foartre mult si sa nu iti mai spun in oras ca ma rupe!!!! nu am vazut asa ceva!!!

 

Este mult.Afara nu ar trebui sa consume mai mult de 8-9.Pai ce ai verificat la ea?Ai facut o testare?Ai verificat bujiile, presiunea de benzina,...?

Nimeni nu poate sa ghiceasca ce are si banuiesc ca nu vrei sa schimbi piese aiurea pana se rezolva problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.