Jump to content

Turbo pe 320i 2171cmc


Beriba

Recommended Posts

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@io's: sunetul ala ascutit, care tot creste. Bine, poate ca nu suna la toate la fel, insa am auzit la multe americane si la mercedes. Si mi-a placut :)

da, o harjaiala asa... cam cum se aude un rulment stricat de la cureaua de transmisie ... sau pompa de apa cu putin joc :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu subiectul, insa pt posesorii de 318is exista o solutie ingenioasa pt a mari puterea motorului, aspirat: http://forums.bimmerforums.com/forum/showt...ht=built-up+m42

Poate exista o solutie d-asta si pt motorul de 2.2l.

Interesant :)

 

 

Off-Topic: Cum se scoate limitarea la m43?

Din soft?

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu subiectul, insa pt posesorii de 318is exista o solutie ingenioasa pt a mari puterea motorului, aspirat: http://forums.bimmerforums.com/forum/showt...ht=built-up+m42

Poate exista o solutie d-asta si pt motorul de 2.2l.

Interesant :)

 

 

Off-Topic: Cum se scoate limitarea la m43?

Din soft?

Cica da! Da-i pm lui @320i e36 si iti spune el sigur.

Scuze de Off topic!

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu subiectul, insa pt posesorii de 318is exista o solutie ingenioasa pt a mari puterea motorului, aspirat: http://forums.bimmerforums.com/forum/showt...ht=built-up+m42

Poate exista o solutie d-asta si pt motorul de 2.2l.

Interesant :)

 

 

Off-Topic: Cum se scoate limitarea la m43?

Din soft?

Cica da! Da-i pm lui @320i e36 si iti spune el sigur.

Scuze de Off topic!

Ok, o sa intreb... Dar cred ca e prea scump, si nu merita :lol:

Link to comment
Share on other sites

OFF: Multumesc mult de link, e interesant dar sunt un pic circumspect si dupa unele date tehnice mi se par a fi niste simpli intermediari fara o pregatire minima in domeniu (cum ar fi "cifra octanica" la diesel :) ). Iar unele promisiuni sunt cam trase de par.

Dar nu conteaza ce sunt daca iti aduc ce iti trebuie!

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

@io's: sunetul ala ascutit, care tot creste. Bine, poate ca nu suna la toate la fel, insa am auzit la multe americane si la mercedes. Si mi-a placut :)

da, o harjaiala asa... cam cum se aude un rulment stricat de la cureaua de transmisie ... sau pompa de apa cu putin joc :)

 

 

Suna destul de fain si un compresor smecher cu peste 100.000RPM :lol:

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
poleposition, Petre Ispirescu nu a scris si nu a scos vreo culegere de povesti numita "Povesti nemuritoare" :lol:...desi, a tiparit niste basme :)

 

Normal, e ceva facut aftermarket, depinde mult de ce kit pui si ce soft ai....In functie de ce ai pus pe masina si de felul in care o exploatezi, pot apare probleme de fiabilitate oricand...sau nu....

 

Eu am dedus ca are peste 300 cp, deoarece mi s-a parut ca este cu mult peste 535d-ul meu si peste un 335i pe care l-am condus...., iar boost-ul era 0,8 bar daca nu ma insel...o sa o duca la un dyno, dar pana atunci, eu raman la parerea ca are peste 300 cp, poate ca spun povesti dar, sincer, asa mi s-a parut.....

 

Nu a umblat deloc la interne, totul a ramas stock pe motor, a schimbat suspensia sigur....de ambreiaj si frane nu stiu sigur...

 

Lui Rabanne, din 328i cu turbo, daca nu ma insel, i-au iesit peste 500 cp...si asta pe dyno...

 

Da, din pacate kitul nu l-am adus eu, daca nu ma insel l-a cumparat de la aceeasi firma care le vinde pe 4tuning si le aduce de pe ebay, este made in china si intr-adevar, isi face exact banii pe care ii platiti. Au fost probleme majore pentru ca mai nimic nu s-a potrivit si a trebuit sa facem multe adaptari. 240 de cai a scos masina cu acel kit la o presiune de 0.6 bar cu motorul stock si injectoarele de fabrica, acum are garnitura de decomprimare si prezoane si ruleaza cu o presiune de 1.2 bar. Abia la aceasta presiune masina intr-adevar dezvolta 300 de cai. De mentionat ca masina ruleaza cu injectoare de 550cc. Masina beneficiaza de modificari si la sistemul de franare, si la suspensie si la ambreiaj la acest nivel de putere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.