Jump to content

Garnitura de _chiulasa_,simptome


Recommended Posts

Pai acum ce sens mai are sa resetez oil service cand a trecut ceva timp...de la schimbul de ulei,nu ma intreba cati km am facut ca niciodata nu tin cont de asa ceva,la 10mii-12 mii cam pe acolo se schimba pana atunci al mai inprospatez eu cu vreun aditiv,asa, pai si unde se fac constatarile?sa ma duc la un tester ceva?desi nu prea am eu incredere in asa ceva pt. aceste masini dar..uite o sa-l intreb pe un amic care lucreaza la un service si am inteles ca mai umbla si cu laptopul sa faca anumite teste la masini,diagnoze,chestii,bun sa zicem ca ma duc,crezi ca-ai arata celui de acolo ca ar fi devina garnitura de _chiulasa_ daca ar fi asta cauza?

 

Pai ar fi indicat sa te duci la tester. Cand e garnitura dusa trebuie sa iti apara una din erorile astea :

 

1DME 3e36 dumme Fahrer

1F32 1G45 Head Gasket

E24A L1K4 Inc0mp3t3nt Us3r

 

 

Astea ies numai la tester orginal BMW. A patit-o un prieten de-al meu si il costa 1200 euro reparatia, ca nu era numai motorul de reparat. Si-a luat Logan pana la urma si e multumit acum. Cica Loganul nu i-a dat nici o eroare din asta, pana acum. :)

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Augustine omule nu am clima,dar ce usor spui si tu de schimbatul garniturii de _chiulasa_,adica gata...imediat se rezolva nu?trebuie sa desfaci o juma de motor si chestia este ca am intrebat de garnitura pt. ca o suspectez dar nu sunt sigur ca este dusa,se vorbeste asa usor de schimbatul garniturii ca si cum ar fi floare la ureche,si m50 asta este un motor asa cu multe plasticuri,inghesuit acolo si cand e caldura aia afara si al mai ti si in turatii ai impresia ca totul se topeste acolo,off sper sa nu-mi faca probleme,uf pe toti care ai stiu ca si-au luat e36 unii le-au vandut dupa cateva luni,altii se chinuie sa le de-a acum,un bun amic vrea sa o vanda sa-si ia ceva mai nou,mai frumos,mai fiabil,eu cred ca o sa mai raman cu taraboanta asta ca nu am o diferenta de bani pt. ca am unele datorii,ca altfel nu mai stateam eu cu asa ceva,la cate marci de masini frumoase,fiabile, sunt in ziua de astazi tampit poate sa fi sa ai bani si sa ramai la asa ceva,salut.
Link to comment
Share on other sites

"omule" si sa am 20 mii in buzunar acum si nu as lua altceva mai nou ... i-as investi in asta in functionalitate, performanta si apoi confort si aspect impecabil - iar daca asta ma face tampit, atunci DA! SUNT CEL MAI MARE TAMPIT DE PE FATA PAMANTULUI! fiecare face ce stie ... multi si-au luat masini fara sa aiba idee de ce inseamna sa intretii o masina, au profitat de preturile mici, taxa de poluare obscen de mica din perioada iulie-decembrie 2008, si acum blesteama ca incepe sa le pice diverse si injura si spoiesc numele BMW, il imprastie cu noroi pentru ca ei nu sunt in stare sa plateasca 100 ron pe 4 bujii noi(dau doar un exemplu). ca si curiozitate bogdyy eu pana acum am bagat in pisica mea undeva la vreo 20-25 milioane in piese, si vreo 500 euro in idei proaste - banii astia de multe ori i-am luat de la gura si i-am bagat in masina, fara sa imi para rau!

 

schimbarea garniturii de chiulasa chiar nu e o filosofie prea mare bogdyy, orice ai zice. intr-adevar nu e o operatiune pe care o poti face acasa daca n-ai cunostinte cel putin medii despre mecanica auto si sculele potrivite ... insa pentru un mecanic care din asta isi castiga painea, asta chiar nu e o operatiune complicata, nu e chirurgie pe creier!!!

 

ti-am mai spus, daca era arsa/ciobita/rupta/ce mai vrei tu - garnitura de chiulasa aproape sigur aveai si apa in ulei

Link to comment
Share on other sites

Pai acum ce sens mai are sa resetez oil service cand a trecut ceva timp...de la schimbul de ulei,nu ma intreba cati km am facut ca niciodata nu tin cont de asa ceva,la 10mii-12 mii cam pe acolo se schimba pana atunci al mai inprospatez eu cu vreun aditiv,asa, pai si unde se fac constatarile?sa ma duc la un tester ceva?desi nu prea am eu incredere in asa ceva pt. aceste masini dar..uite o sa-l intreb pe un amic care lucreaza la un service si am inteles ca mai umbla si cu laptopul sa faca anumite teste la masini,diagnoze,chestii,bun sa zicem ca ma duc,crezi ca-ai arata celui de acolo ca ar fi devina garnitura de _chiulasa_ daca ar fi asta cauza?

Parca ai fi nebun. Tie iti trebuie tester ca sa vezi pe unde curge ulei?

Te duci frumos, iti spala motorul, apoi se uita pe unde ai scurgeri. E o masina, nu un avion.

Si o sa-ti zica probabil daca e de la garnitura de chiulasa sau nu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut baieti,revin cu acesta problema,astazi a trebuit sa ma folosesc de masina,m-am cam invartit prin oras cu ea,de la un capat la altul am avut niste treaba si masina asta o aveam la dispozitie,am mai alergat-o un pic ca ma grabeam,problema este ca atunci cand o accelerez se simte a ulei ars usor in masina,cand am sosit astazi,am desfacut capota si am observat ca iesea un pic de fum de la niste picaturi de ulei(cred ca ulei era) care se scursese pe evacuare,in 10 secunde-15 a disparut fumul,acum stau si am gandesc,cand am facut schimbul de ulei 6 litri am bagat castrol parca,restul niste aditivi,stiu ca 6 litri jumate intra in m50,dar cu aditivii sa facut poate 7 litri,7 si ceva,cand m-am uitat pe joja atunci era pe maxim,sa fie oare ca e prea plin?nu prea as crede dar intreb....,dar suspectez ca acele picaturi vin de la garnitura de _chiulasa_,culmea ca apa sta la jumate,e ok,totul pana acum este in regula,sa ma duc la un service unde au tunel sa se uite?poate sa vada?bai nene daca nu este culmea,te face si de rahat cu mirosul ala,chiar daca este usor.....,te face de rusine,dar hai ca iau braduleti,bun nu ar fi de miros dar imi e sa nu ma lase in drum,de asta imi este cel mai mult.
Link to comment
Share on other sites

dacia te lasa in drum, bmw-ul nu. BMW-ul si sa isi dea ultima suflare in fata casei, dar te aduce pana acasa.

+++++++++ 1

 

vezi k pote curge ulei pe la garnitura de la capacu de la chiulasa,sterge in partea unde ai evacuarea si mergi si dai blana pana la 5000 (schimbi de cateva ori la 5000) si dupaia opresti sa vezi pe unde ai pierderi de ulei si nu mai baga prosti in ulei

Link to comment
Share on other sites

Vezi cĂŁ dacĂŁ loveÂşte maÂşina, pe tine Âşi pe BMW AG dĂŁ vina. :)

 

 

BOGDYY-------VEZI K DACA ESTI TU BAIAT DESTEPT SI INTRI IN CEVA SAU IN CAREVA DIN CAUZA VITEZEI

NU ISI ASUMA NIMENI DE PE FORUM RESPONSABILITATEA VINOVATIEI INCIDENTULUI PRODUS DE TINE, TU VEI FI SINGURUL VINOVAT

 

eu zic sa mergi cu masina turata pentru k atunci uleiul are presiune forte mare si iese pe unde ai pierderi

fa bine si scote din ulei pana la nivelu lui NORMAL

bafta si dai blana cand ai drum drept :) :) :twoup: :( saracutu baiat :D :D

Link to comment
Share on other sites

Spanac tu nu-ti dai seama cand altul glumeste?Daca schimb la 5 mii ture asta inseamna ca lovesc masina?Daca cineva face o mica gluma da-ti seama si tu de asta....,bun,zici de capac de la garnitura de _chiulasa_,care capac?eu am motor m50,si am schimbat garnitura capacului culbutori,dar inca nu sa terminat problema cu mirosul de ulei ars la turatii mari,dar despre ce capac vorbesti tu?Apropo Ciupanezu,pai daca ar fi curs pe la capacul de la ulei as fi observat,capacul este pozitionat deasupra,as fi observat imediat ce as fi deschis capota,dar nu se prelinge pe acolo...
Link to comment
Share on other sites

bogdyy scuze dar esti penal.........varza................ai atata experienta pe forum dar nu se vede :) :)

cum adica nu sti care este garnitura de la capacu de la chiulasa :D :) multumestei la ciupanezu k face lumina si pe strada ta

 

vezi k pote miroase din cauza k baga ulei la buji

beleste ochi si peacolo si revino cu rezultate k multi au problema asta care au m50-52 cu bagatu uleiului la buji,scoti bobinele si te uiti daca ai uiei si daca ai scri main :D :D e si iti spun ce sa faci :twoup: :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.