Jump to content

Ulei peste limita


Barbie

Recommended Posts

in loc sa pun 6,7 litri ulei in motor am pus 7litri(extra 300ml),iar acum nivelul uleiului la joja are cam 3-4mm peste limita maxima.are ce sa dauneze,sa imi fac griji sau s il las asa ca oricum peste cateva mii de km va fi la nivelul normal?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:blink: si acolo de ce scrie asa ?Nu cred ca 300 ml va afecta cine stie.Dar multi mi-au spus ca trebuie sa stea uleiul intre cele doua taieturi de pe joja

99343[/snapback]

 

 

Nu este bine sa pui ulei peste maxim,este adevarat.Toate motoarele au o toleranta insa.De exemplu, noile motoare de la BMW nici nu mai au joja,iar senzorul de nivel indica maxim si daca pui 7l si daca pui 7.5l(de exemplu).

Normal ca asa scrie in carte,cine stie ce istet de gaseste si umple motorul cu ulei :) .

 

Parerea mea este ca nu se intampla nimic.

Link to comment
Share on other sites

Do not fill beyond the upper mark on the dipstick.Excess oil will damage the engine
Nu se intampla nimic

aia de la BMW or fi mai prosti

scoate aia 300 ml pe la buson. doar il slabesti cat sa inceapa sa curga. masori cu o sticluta de 250 de cola. daca il slabesti incepe si curge usor pt ca busonul este conic.

normal ca indica maxim si daca pui 10 litri de ulei ca doar atata stie sa indice.

Link to comment
Share on other sites

Mie de cate ori imi schimba uleiul la revizie, imi apare nivelul peste limita maxima de pe joja si pana acum n-am patit nimic. E adevarat ca nu cu mult...2-3mm acolo.

99380[/snapback]

Numai o data o patesti.Nu degeaba producatorul a scris 6,7 litrii

Link to comment
Share on other sites

Surplusul de ulei va forta semeringurile si garniturile (de la capac, de la buson, de la joja)..si va iesi afara...pt ca fiind mai mult ulei se va crea o suprapresiune in motor...suprapresiune care va disparea odata cu disparitia cauzei...uleiul excedentar...

Normal sa scrie ca dauneaza motorului...daca unor romani li se pare normal sa fie motorul putin murdar de ulei..fabricantilor de la BMW nu li se pare normal...si scurgerile de ulei li se pare acestora ca fiind daune :blink:...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

dar daca este prea putin ?

Calculatorul mi-a aratat semnul de la ulei cu galben ; am oprit, am citit in carte si am mai completat cam 50ml : inainte pe joja era intre min si max, acum este aproape de max si nu imi mai arata beculetul de la motor ; de ce oare ?

Link to comment
Share on other sites

dar daca este prea putin ?

Calculatorul mi-a aratat semnul de la ulei cu galben ; am oprit, am citit in carte si am mai completat cam 50ml : inainte pe joja era intre min si max, acum este aproape de max si nu imi mai arata beculetul de la motor ; de ce oare ?

100327[/snapback]

jur ca nu mai inteleg nimic.....

Link to comment
Share on other sites

grav ... riscul de a nu schimba sau a pune mai putin este acelasi cu a pune mai mult !! poate duce la calarea motorului  :blink:

100442[/snapback]

Eu stiu ca atunci se caleaza motorul cand sistemul de racire nu mai functioneaza cum trebuie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.