Jump to content

Vor sa-mi anuleze permisul


katlin

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mai bine a-ti citi legea cu mare atentie ! Eu o stiu acum pe de rost.Am fost in situatia celui in cauza si nici nu va trece prin cap ce vi s-ar intampla. Nu mai comentati ca nu stiti nimic ! Cum e sa te invarti luni de zile intre politie, parchet si judecator intr-o tara ca asta . toate faptele de care s-a discutat mai sus sunt pedepsite cu puscarie fratilor, nu e de joaca si n-am timp de glume pe tema asta. Nu se specifica la nici o infractiune de mai sus posibilitatea amenzii !!!!. ia intrati voi pe forum-uri si vedeti cati au intrat la bulau degeaba. n-o sa va vina sa credeti. in unele zone din tara se intra la bulau ,pe astfel de fapte , in sistem cascada.

 

Art.85. - (1) Punerea ĂŽn circulaĂžie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neĂŽnmatriculat sau neĂŽnregistrat, se pedepseÂşte cu ĂŽnchisoare de la unu la 3 ani.

 

(2) Punerea ĂŽn circulaĂžie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numĂŁr fals de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare se pedepseÂşte cu ĂŽnchisoare de la unu la 5 ani.

 

din experienta mea va spun ca aliniatul 2 merge intodeauna cu aliniatul 1, pentru ca orice nr de inmatriculare care se afla pe masina neinscrisa se considera un FALS. in cazul de fata o sa scape mai ieftin pentru incredintare, dar prietenul lui, nu prea. depinde de procuror. esti la mana lui. asa e in Romanitza. nu e de ras. nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva. eu am tras atat pentru simplu fapt ca am mers cu masina cu nr rosii expirate de-o zi.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine a-ti citi legea cu mare atentie ! Eu o stiu acum pe de rost.Am fost in situatia celui in cauza si nici nu va trece prin cap ce vi s-ar intampla. Nu mai comentati ca nu stiti nimic ! Cum e sa te invarti luni de zile intre politie, parchet si judecator intr-o tara ca asta . toate faptele de care s-a discutat mai sus sunt pedepsite cu puscarie fratilor, nu e de joaca si n-am timp de glume pe tema asta. Nu se specifica la nici o infractiune de mai sus posibilitatea amenzii !!!!. ia intrati voi pe forum-uri si vedeti cati au intrat la bulau degeaba. n-o sa va vina sa credeti. in unele zone din tara se intra la bulau ,pe astfel de fapte , in sistem cascada.

 

Art.85. - (1) Punerea ĂŽn circulaĂžie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neĂŽnmatriculat sau neĂŽnregistrat, se pedepseÂşte cu ĂŽnchisoare de la unu la 3 ani.

 

(2) Punerea ĂŽn circulaĂžie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numĂŁr fals de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare se pedepseÂşte cu ĂŽnchisoare de la unu la 5 ani.

 

din experienta mea va spun ca aliniatul 2 merge intodeauna cu aliniatul 1, pentru ca orice nr de inmatriculare care se afla pe masina neinscrisa se considera un FALS. in cazul de fata o sa scape mai ieftin pentru incredintare, dar prietenul lui, nu prea. depinde de procuror. esti la mana lui. asa e in Romanitza. nu e de ras. nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva. eu am tras atat pentru simplu fapt ca am mers cu masina cu nr rosii expirate de-o zi.

 

 

 

intradevar, majoritatea dosarelor sunt facute pentru ambele infractiuni(alin 1 si 2). de exemplu daca circuli cu numerele rosii dupa ce au expirat va fi si conducere cu o masina neinmatriculata si cu nr false.

 

totusi te contrazic la faza cu "campul nu e drum public". si drumul de pe camp(de pamant) e considerat drum public conform codului rutier(art 6 din oug195/2002)"drum public – orice cale de comunicaĂžie terestrĂŁ, cu excepĂžia cĂŁilor ferate, special amenajatĂŁ pentru traficul pietonal sau rutier, deschisĂŁ circulaĂžiei publice; drumurile care sunt ĂŽnchise circulaĂžiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripĂžii vizibile ". Drept urmare pana si parcarea de la mall e drum public.Firmele de asigurari incearca pe nedrept sa nu il considere drum public,pentru a fi exonerate de raspundere.

De asemenea conforml egii drumurilor(ordonanta 43/1997) Fac parte integrantĂŁ din drum: podurile, viaductele, pasajele denivelate, tunelurile, construcĂžiile de apĂŁrare Âşi consolidare, trotuarele, pistele pentru cicliÂşti, locurile de parcare, oprire Âşi staĂžionare, indicatoarele de semnalizare rutierĂŁ Âşi alte dotĂŁri pentru siguranĂža circulaĂžiei, terenurile Âşi plantaĂžiile care fac parte din zona drumului, mai puĂžin zonele de protecĂžie.

(4) De asemenea, se considerã cã fãcând parte din drum clãdirile de serviciu ºi orice alte construcÞii, amenajãri sau instalaÞii destinate apãrãrii sau exploatãrii drumurilor, inclusiv terenurile necesare aferente.

Link to comment
Share on other sites

Drum public nu e orice drum ci doar drumul amenajat special sa fie drum public. Drumurile agricole, islazuri, forestiere, diguri, piste concurs, etc nu fac parte din "drumuri publice" si nu sunt supuse cerintelor din codul rutier. Parcarile din mall-uri, supermarket-uri, etc sunt private. Proprietatile private nu intra in categoria "drum public".
Link to comment
Share on other sites

Drum public nu e orice drum ci doar drumul amenajat special sa fie drum public. Drumurile agricole, islazuri, forestiere, diguri, piste concurs, etc nu fac parte din "drumuri publice" si nu sunt supuse cerintelor din codul rutier. Parcarile din mall-uri, supermarket-uri, etc sunt private. Proprietatile private nu intra in categoria "drum public".

 

atat timp cat accesul e deschis oricui e public. ca sa nu fie public,conform legii trebuie semnalizat ca atare la intrare

Link to comment
Share on other sites

Legea vorbeste si sanctioneaza folosind ca atare denumirea "drum public" specificand strict acest lucru. Cat despre aplicatiile practice de zi cu zi a drumului public nu se face referire. Asa daca mergem cu judecata mai departe ,folcloric vorbind, si poteca din varf de munte e drum public. Legea sanctioneaza numai pe definitia data de ea.
Link to comment
Share on other sites

Legea vorbeste si sanctioneaza folosind ca atare denumirea "drum public" specificand strict acest lucru. Cat despre aplicatiile practice de zi cu zi a drumului public nu se face referire. Asa daca mergem cu judecata mai departe ,folcloric vorbind, si poteca din varf de munte e drum public. Legea sanctioneaza numai pe definitia data de ea.

 

pai conform legii ziceam:

art 6 din oug195/2002-"drum public – orice cale de comunicaĂžie terestrĂŁ, cu excepĂžia cĂŁilor ferate, special amenajatĂŁ pentru traficul pietonal sau rutier, deschisĂŁ circulaĂžiei publice

 

iau de exempli "poteca din varf de munte"-e cale de comunicatie terestra,nu e cale ferata,e amenajata pentru traficul pietonal sau rutier,e deschisa circulatiei publice. intrunind aceste conditii inseamna ca e "drum public".

 

Ipotetic vorbind daca pe poteca aia din varf de munte,unu cu bicicleta da peste un pieton,este accident de circulatie conform legii.

Link to comment
Share on other sites

dute la politie si intreaba. si pe urma mai vorbim. logic asa e. dar garcia nu gandeste logic ci analogic.

 

Esti de pus la perle! Ceea ce nu e rau, dat fiind timpul scurt de cand activezi pe forum. Altii se chinuie de cativa ani sa ajunga acolo. Spor!

Link to comment
Share on other sites

cu tot riscul de a-mi lua warn sau si mai rau, costi05 you're full of ****.

ATATA TIMP CAT UMBLI PE O STRADA, DRUM, SOSEA, ALEE, POTECA DE PAMANT, care nu este proprietate privata sau nu este circuit inchis(pista de curse samd) UMBLI PE UN DRUM PUBLIC! Drumurile agricole, forestiere, potecile din padure, SUNT DRUMURI PUBLICE!

si legat de puscaria care se face pentru asemenea fapte ... tre' sa fii mai ghinionist ca al bundy sa ajungi in inchisoare pt punerea in circulatie a unei masini neinmatriculate samd ... in cel mai rau caz se da inchisoare CU SUSPENDAREA EXECUTARII adica primesti o amenda penala, pe care daca nu o platesti, vei fi dus la tubulau! Nici daca esti recidivist nu te baga la inchisoare!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Aveai numere straine pe masina, sau vreun alt fel de numere decat cele cu care se inmatriculeaza definitiv?

Cel mai bine scapai daca nu aveai numere pe masina.

Nu stiu ce avocat ai de nu te-a sfatuit deloc.Prietenul tau se urca asa la volan in orice masina si poate vrea sa treaca si granita cu ea? Nu se intereseaza ce acte are masina, daca nu are numere, de ce nu are? daca are numere straine are acte? etc.

Daca ala s-a dovedit a fi un cap-sec, fa si tu pe nesimtitu' si spune la politie ca i-ai adus in vedere faptul ca masina nu e inmatriculata.

 

Bafta

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Nu stiu ce-ti pare SF sa dau la unu o masina radiata si mie sa-mi faca dosar ptr. punerea in circulatie a unui autovehicul NEINMATRICULAT

 

Amicul ala chiar nu avea habar si nu pot sa-i fac asa ceva

 

 

nu are legatura permisul cu asta...ceva nu se leaga...si atat timp cat el te-a bagat in sedinta ai putea si tu sa-l bagi cu un martor care sa declare ca si tine ca l-ai atentionat de faptul ca nu e inmatriculata si punct...nu are cum sa demonstreze ca tu nu i-ai zis asta...

Link to comment
Share on other sites

Am un amic care are 10 Suzuki Vitara neinmatriculate pe care le inchiriaza prin padure pt. offroad. Ii dau acum telefon sa ii zic ca il paste puscaria. Si chiar si eu sunt in culpa, am xbox cu sursa de 110v, nu 220v...

 

Dupa legea stupida drum public este "14. drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt ĂŽnchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;"

 

In aceste conditii orice poteca in padure se interpreteaza ca fiind cale de acces sau drum public daca aceasta nu este proprietate privata. Asa ca DA , il paste puscaria.

 

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_dis..._generale_2.php

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Am un amic care are 10 Suzuki Vitara neinmatriculate pe care le inchiriaza prin padure pt. offroad. Ii dau acum telefon sa ii zic ca il paste puscaria. Si chiar si eu sunt in culpa, am xbox cu sursa de 110v, nu 220v...

 

Dupa legea stupida drum public este "14. drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt ĂŽnchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;"

 

In aceste conditii orice poteca in padure se interpreteaza ca fiind cale de acces sau drum public daca aceasta nu este proprietate privata. Asa ca DA , il paste puscaria.

 

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_dis..._generale_2.php

pot sa te contrazic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. NU exista auto-vatamare corporala. PUNCT. In primul rand ca actiunea penala se pune in miscare pt vatamarea corporala doar la plangerea prealabila a persoanei vatamate. In al doilea rand nu poti sa fii si subiect activ si subiect pasiv al unei infractiuni.

 

Totusi nu exclud realitatea sistemului in care traim..sunt sigur ca exista o serie de politisiti care nu cunosc aceste aspecte si imping hartii dintr-o parte in alta aiurea!

 

2. punerea in circulatie poate fi interpretata in sensul ca e vb de punerea in circulatie cu buna stiinta! tu n-ai pus nimic in circulatie, i-ai dat masina sa se plimbe pe camp..ma rog..bine ca ai scapat. sunt totusi curios daca poti sa ne pui aici rezolutia parchetului cu NUP sa vedem motivarea lor :twoup:

 

3. Nu orice poteca e si drum public in ciuda redactarii defectuoase a articolului de lege. Sunt multe drumuri in camp care in realitate sunt NEAMENAJATE, faptul ca nu e acoperit cu iarba/cereale nu inseamna ca e drum amenajat :)

Link to comment
Share on other sites

stai linistit nu intri la puscarie daca nu ai alta sentinta cu suspendare. daca ai coada, mai mult ca sigu ca o sa pici. daca nu ai alta pedeapsa, in cel mai rau caz primesti 1 an cu suspendare. bafta.

 

 

ps: poti dormi linistit noaptea.nu ii foarte grav, in cel mai rau caz probabil sa ramai fara permis, da cu niste recursuri il scoti si pe ala inapoi

 

 

 

 

 

 

le. nu am vazut ca ai postat, ca ai primit nup

Edited by 01-FCK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.