Jump to content

BMW E46 318i pe cutie automata


ViBogdan

Recommended Posts

Am gasit un BMW E46 318i din 2003 pe cutie automata. Are in jur de 146.000km. Pana in prezent am avut parte numai de diesel-uri asa ca cer niste sfaturi legate de acest motor pe benzina. Cand iti iei un diesel iti faci o lista lunga cu titlul "asta e boala lor" ca sa stii dupa ce sa te uiti inainte sa dai banul. Ma gandesc ca aceasta fiind pe benzina, lista va fi mult mai scurta insa tot va avea 2-3 elemente pe acolo. Dupa ce ma sfatuiti sa "tin urechile ciulite"?

 

De asemenea, dupa cum am spus, are cutie automata care e ceva mai pretentioasa decat o manuala. La acest capitol la ce ar trebui sa fiu atent? Ce sfaturi imi dati. Omul cere 7500 pe masina si e destul de binisor dotata. E ok pretul sau bate la ochi ca fiind prea ieftin, dand o umbra de banueli asupra masinii asteia? Merci mult si daca mai este un topic cu 318i+automata rog un link si inchiderea topicului astuia, cu scuzele de rigoare!

Link to comment
Share on other sites

Salut parerea mea este ca e o discrepanta mare intre ce forta are masina si consumul aferent, avand in vedere ca ai avut diesel...dar daca masina se prezinta bine e alegerea ta. Eu am 2.2 manual deci ce ti-am scris e singura chestie care o pot spune dar vei primi sfaturi cu siguranta. Bafta.
Link to comment
Share on other sites

Salut parerea mea este ca e o discrepanta mare intre ce forta are masina si consumul aferent, avand in vedere ca ai avut diesel...dar daca masina se prezinta bine e alegerea ta. Eu am 2.2 manual deci ce ti-am scris e singura chestie care o pot spune dar vei primi sfaturi cu siguranta. Bafta.

 

Te referi la faptul ca o sa pape mult pentru puterea oferita? Mi s-a spus ca un consum general de oras ar fi cam 10l, nu in Bucuresti insa. Masina o voi folosi in mare parte in Iasi deci capitolul consum in Bucuresti e exclus. Mental is pregatiti pentru un consum mai mare avand in vedere ca e benzina :).

Link to comment
Share on other sites

Cutia aia automata strica tot: Masina va fi mai puturoasa,mai grea si va consuma mai mult.

 

Sunt constient. Insa masina este pentru cineva din familie care nu apreciaza ambreiajul prea mult :lol:, deci automata este un mussai. Eu o voi folosi doar cand trec pe acasa prin IASI. Personal am de gand dupa 318d sa trec pe un benzinar ceva mai puternic pe cutie manuala fara discutie(320i probabil).

 

Ideea este ca nu am condus automate prea mult. Cea mai multa experienta(vreo 20.000km) am avut pe un Smart ForTwo...insa nu prea e relevant cand o comparam cu o masina mai mare cu un motor de 3 ori mai puternic si o cutie gandita altfel. Asa ca feeling pentru cutia automata nu prea pot spune ca am. De pus pe tester o voi pune si o voi testa...insa exista niste chichite pe care nu le vezi decat dupa 2-3 saptamani(cum am patit la 318d cu trepidatia care mi-a dat palpitatii pana cand am descoperit ca tampoanele erau de vina). Asa ca daca stiti(din experienta) ceva chichite la care ar trebui sa belesc ochii astept pareri. Oricum multumesc mult de sfaturile de pana in prezent :) ! Undeva pe marti-miercuri ma duc sa vad masina...

Link to comment
Share on other sites

Nu știu de ce te temi de automatĂŁ. Conduc automatĂŁ de doi ani (E46 325xi) și nu m-aș ĂŽntoarce la manualĂŁ nicicum. Ăn schimbul consumului mai mare (cam 1l/100km) ĂŽți protejeazĂŁ transmisia, iar pierderea de putere e undeva la 0.2 s pe un sprint de la 0 la 100 km/h.
Link to comment
Share on other sites

Nu știu de ce te temi de automatĂŁ. Conduc automatĂŁ de doi ani (E46 325xi) și nu m-aș ĂŽntoarce la manualĂŁ nicicum. Ăn schimbul consumului mai mare (cam 1l/100km) ĂŽți protejeazĂŁ transmisia, iar pierderea de putere e undeva la 0.2 s pe un sprint de la 0 la 100 km/h.

 

Eu unul nu ma tem de automata. Insa sunt inca la varsta la care a te juca cu "joystick"-ul e distractiv. Imi place sa ma simt implicat iar manuala iti ofera acest feeling. La fel ca si tine spune si tatal meu acum...nu s-ar mai intoarce la manuala nici cum. Probabil ca voi ajunge si eu acolo...insa momentan inca gasesc manuala ca fiind distractiva :)

 

@r0n1n...si eu vad pretul ca fiind cam mic. Masina e binisor dotata si fizic arata bine. Omul spune ca e intretinuta ca la carte. Am gasit modele similare(ce-i adevarat cu un an mai noi si cu mai putini km si poate 1,2 dotari in plus dar fara automata) care se duc la 9000. De aceea am si intrebat dupa ce chichite sa ma uit. Probabil ca la o prima conducere totul va fi ok. Altfel nu s-ar fi batut omul cu pumnul in piept...dar conteaza ce aflu dupa.

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca nu am condus automate prea mult. Cea mai multa experienta(vreo 20.000km) am avut pe un Smart ForTwo...insa nu prea e relevant cand o comparam cu o masina mai mare cu un motor de 3 ori mai puternic si o cutie gandita altfel. Asa ca feeling pentru cutia automata nu prea pot spune ca am. De pus pe tester o voi pune si o voi testa...insa exista niste chichite pe care nu le vezi decat dupa 2-3 saptamani(cum am patit la 318d cu trepidatia care mi-a dat palpitatii pana cand am descoperit ca tampoanele erau de vina). Asa ca daca stiti(din experienta) ceva chichite la care ar trebui sa belesc ochii astept pareri. Oricum multumesc mult de sfaturile de pana in prezent :) ! Undeva pe marti-miercuri ma duc sa vad masina...

 

mie cutia de pe smart mi se pare mult superioara celei automate de pe e46 , deci nu iti face sperante ca e o evolutie.

se pare ca 318 nu prea are rpobleme, din moment ce nici un proprietar nu ti-a dat vreun sfat concret, deci tot pe o verificare rapida va trebui sa te bazezi. pretul mi se pare destul de ok, un pic cam mic, dar nu e nici prea pomana, ca sa para suspect.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca nu am condus automate prea mult. Cea mai multa experienta(vreo 20.000km) am avut pe un Smart ForTwo...insa nu prea e relevant cand o comparam cu o masina mai mare cu un motor de 3 ori mai puternic si o cutie gandita altfel. Asa ca feeling pentru cutia automata nu prea pot spune ca am. De pus pe tester o voi pune si o voi testa...insa exista niste chichite pe care nu le vezi decat dupa 2-3 saptamani(cum am patit la 318d cu trepidatia care mi-a dat palpitatii pana cand am descoperit ca tampoanele erau de vina). Asa ca daca stiti(din experienta) ceva chichite la care ar trebui sa belesc ochii astept pareri. Oricum multumesc mult de sfaturile de pana in prezent :) ! Undeva pe marti-miercuri ma duc sa vad masina...

 

mie cutia de pe smart mi se pare mult superioara celei automate de pe e46 , deci nu iti face sperante ca e o evolutie.

se pare ca 318 nu prea are rpobleme, din moment ce nici un proprietar nu ti-a dat vreun sfat concret, deci tot pe o verificare rapida va trebui sa te bazezi. pretul mi se pare destul de ok, un pic cam mic, dar nu e nici prea pomana, ca sa para suspect.

bafta

 

Mie mi se pare ca cel putin pe Smartul din 2001(cum am eu) cutia are tendinta sa bruscheze. Plus ca are intarzieri. Uneori apesi pe acceleratie dorind sa te bagi, si pur simplu cutia e in confuzie...nu stie in ce treapta sa te puna. Apoi zbuf, se infinge. Initial am crezut ca are cutia mea ceva insa nu...sunt destui care spun ca pe modelul din 2001 cutia putea fi putin mai calma in modul automat. Cand o treci insa pe manual(tip-tronic parca se numeste optiunea ce se activeaza prin apasarea unui buton de pe schimbator) e alta poveste. Schimbarile se fac foarte finutz si e foarte ascultatoare. Aduce foarte mult a manuala...plus ca retrogradarile le face singura daca te vede ca tu uiti.

 

Cat despre cutiile automate de pe BMW cunostintele mele sunt 0....nu nu....-1. De aia intreb :lol: !

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

smartul cam smuceste la schimbari, ai dreptate, dar mie mi se apre mai rapida cutia decat cea de pe bmw e46.

bmw-ul are foaaaarte mari intarzieri(ma refer la e46, nu are rost sa bagam in discutie m-uri, e60, sau cine stie ce idei mai au unii)

plus ca cutia e foarte cretina, si la kick-down s-ar putea sa iti dea a 3-a , in 6000 de ture, s-a tina 2 secunde apoi sa schimbe a 4-a ca ajunge in limitare....si pierzand timp la fiecare schimbare. eu am avut NEplacerea asta intr-o depasire , si nu e deloc interesant. plus ca pe modul manual, la fel, in limitare schimba singura, iar cand merge un pic subturat retrogradeaza, chiar daca tu ii dai treapta mai mare, ca sa mergi potolit in 1500-1700 rpm. asta mie se pare cel mai urat :) . mai bine nu avea mod manual deloc

MIE nu imi place deloc automata de e46, comparativ cu alte marci.

 

mergi si tu cu una automata, de proba sa vezi cum ti se pare, ca sa iti faci singur o impresie....eu zic ca e de 2 lei, posesorilor le place....cati useri atatea pareri. conteaza cum i se apre celui care o foloseste pana la urma

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

smartul cam smuceste la schimbari, ai dreptate, dar mie mi se apre mai rapida cutia decat cea de pe bmw e46.

bmw-ul are foaaaarte mari intarzieri(ma refer la e46, nu are rost sa bagam in discutie m-uri, e60, sau cine stie ce idei mai au unii)

plus ca cutia e foarte cretina, si la kick-down s-ar putea sa iti dea a 3-a , in 6000 de ture, s-a tina 2 secunde apoi sa schimbe a 4-a ca ajunge in limitare....si pierzand timp la fiecare schimbare. eu am avut NEplacerea asta intr-o depasire , si nu e deloc interesant. plus ca pe modul manual, la fel, in limitare schimba singura, iar cand merge un pic subturat retrogradeaza, chiar daca tu ii dai treapta mai mare, ca sa mergi potolit in 1500-1700 rpm. asta mie se pare cel mai urat :) . mai bine nu avea mod manual deloc

MIE nu imi place deloc automata de e46, comparativ cu alte marci.

 

mergi si tu cu una automata, de proba sa vezi cum ti se pare, ca sa iti faci singur o impresie....eu zic ca e de 2 lei, posesorilor le place....cati useri atatea pareri. conteaza cum i se apre celui care o foloseste pana la urma

 

Apropo de cutii care fac ce vor ele...ai incercat un C Klasse cu automata? Eu am mers cu un 220(parca) din 2003 pe cutie automata prin jurul gorjului si prin muntii valcani. Cutia aia avea o minte a ei si nu gandea deloc precum soferul. Schimba aiurea chiar si pe manuala. Retrograda si urca in viteze in mod haotic din punctul meu de vedere......tot timpul se razgandea. Mie in 60 de km mi-a scos peri albi. Facea ceva similar cu ce descriai tu mai sus...nu apucai sa intri bine in ture ca ti-o taia... :) ! Oricum BMW-ul in cauza va fi condus de mama mea in principal...deci motive de sportivitate nu prea exista :) ! Nu asta e principala mea ingrijorare...mai mult ma intereseaza fiabilitatea decat sportivitatea la aceasta cutie....si eventualele "boli" pe care le au automatele si la care ar tb sa fiu atent :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai vreun motiv sa te feresti de automata , daca e in stare buna cutia schimba f bine visavis de puterea motorului . Eu chiar am cautat automata si sunt f multumit de alegere . Pt 2 l in plus ofera confort si relaxare la volan . Eu nu as ezita . Testeaza masina undeva si faci o proba cu ea , o scoti la drum lung , o duci prin aglomeratie in oras .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
man eu am un e46 325xi steptronic...si sunt foarte multumit de ea......eu am lauto acu fix 3 luni si are cu 81 de mii de km.....verificati si reali din fericire...dai dreaq de km...important e sa mearga bine si sa nu cada...nu km....dak ar aveam 300 de mii d km si ar merge ca una de abia scoasa pe poartea nu tiar convenii??
Link to comment
Share on other sites

man eu am un e46 325xi steptronic...si sunt foarte multumit de ea......eu am lauto acu fix 3 luni si are cu 81 de mii de km.....verificati si reali din fericire...dai dreaq de km...important e sa mearga bine si sa nu cada...nu km....dak ar aveam 300 de mii d km si ar merge ca una de abia scoasa pe poartea nu tiar convenii??

 

Am luat-o pana la urma. Am dus-o la tester si totu bine. Cutia schimba foarte bine si sunt multumit...astept sa mai strang ceva km cu ea ca sa ma pot exprima! Multam de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.