Jump to content

instalatii gpl


uniq

Recommended Posts

Am mai auzit si faptul ca ,gazul e prea uscat si cu timpul cica ar uza cam prematur segmentii de ungere dar sincer nu stiu cat e de adevarat.

Oricum cine vrea sa si puna, sa si puna nu vad de ce Nu.

Intradevar e o mica economie dar nu e destul de scumpa o instalatie gpl ???.

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat pe tema gpl-ului pe diesel,vrea poiuyt sa isi puna :)

vezi ca gpl pe diesel inca nu a dat rezultate prea bune

 

Parerea mea e sa il lasi cum l-a nascut "mama fabrica" :) :) cumnatu meu pisica lui 318 cu gpl a luato de la bulgari...insa...a observat diferenta ... consuma mai putin insa se simte la forta...iar daca e sa calci pedala mai tare...tot la aceeasi bani ajungi...si daca ai gaz si nu fuge....eu nu il consider BMW :D gaz poti pune pe o dacie,wartburg ceva :) insa BMW ....

de curios are instalatie secventiala??? conteaza enorm...

 

lasati omul sa intrebe, de ce sariti ca e taranie sa-ti pui gpl? in primul si in primul rand e mai curat pt mediu si daca omul isi doreste sa cheltuiasca mai putin nu vad unde e problema. faptul ca daca pui gpl pe un Bmw ti-ar transforma masina in vreo taranie e o porcarie. Daca omu vrea sa pedala, trece pe benzina, vrea economie trece pe gaz. In schimb vi se pare misto un tips de aluminiu cat mai mare si mai iesit si un zgomot de sa tremure blocurile. Sa fim seriosi. GPL-ul este o alternativa foarte ok din toate punctele de vedere.

 

Este, ai dreptate.

Problema nu vine din partea combustibilului folosit ci a metodelor de instalare.

Cele mentionate mai sus vin cu instalatii gpl mai mici nu 55L ditamai butelia si se monteaza fix pe suportul rotii de rezerva.Practic se renunta la acel loc special destinat rotii de rezerva si se monteaza instalatia GPL.

La noi dupa ce am vazut accidentl pe DN1 in care niste bieti oameni au murit carbonizati din cauza instalatiei GPL.si nu din cauza impactului? de asta ce mai ziceti.

In germania instalatia costa in jur de 2000 euro mai mult sau mai putin.NU se dau gauri si nu se fac instalatii artzanale care arunca intrun fel gazul.

Totul este calculat pana la cel mai mic detaliu chiar si in caz de impact instalatia se inchide si numai furnizeaza gaz.

Sa ai vad eu p-astia de aicia cand or sa faca asa ceva .. iti ia 500 euro sau cat si mori cu zile.... :lol:

 

 

da de acord cu tine dar ce mashini au luat foc.. eu stiu de o dacie care a avut o instalatie artizanala care o dadea jos cand ii facea ITP-u.... si stica in germania se monteaza Tomasetto exact ce are si www.agrom.ro .. dar e 2000 de euro ca un neamtz are pret la manopera.

 

Am mai auzit si faptul ca ,gazul e prea uscat si cu timpul cica ar uza cam prematur segmentii de ungere dar sincer nu stiu cat e de adevarat.

Oricum cine vrea sa si puna, sa si puna nu vad de ce Nu.

Intradevar e o mica economie dar nu e destul de scumpa o instalatie gpl ???.

e o invezstitie care la ~ 12000 km o amortizezi

Link to comment
Share on other sites

o amortizezi in 12 mii km doar daca e tomasseto... daca te risti la Prins care e 1600e, iti trebuie peste 25mii

Din cate povesteau baietii cu gpl pe alte topicuri, nu s-ar simti diferente de putere, doar ca acceleratia ar avea putin "delay".

Uniq ca tot ziceai ca ai avut X masini pe GPL , e adevarat ca temperatura apei nu mai sta la 90grade, ci undeva pe la 100? Teoretic asta nu ar fi daunator pentru motor?

Edited by Asgaard
Link to comment
Share on other sites

o amortizezi in 12 mii km doar daca e tomasseto... daca te risti la Prins care e 1600e, iti trebuie peste 25mii

Din cate povesteau baietii cu gpl pe alte topicuri, nu s-ar simti diferente de putere, doar ca acceleratia ar avea putin "delay".

Uniq ca tot ziceai ca ai avut X masini pe GPL , e adevarat ca temperatura apei nu mai sta la 90grade, ci undeva pe la 100? Teoretic asta nu ar fi daunator pentru motor?

eu nu am simtit nici o diferenta .. pe toate am avut tomasseto.. din ce am auzit prins e mai fiabila(am auzit si de Milano.. care sunt turcesti.. cica astea au o durata de viata de cateva luni :)) apoi incepi sa schimbi cate o piesa 2)..

da nu mai sta la 90 sta undeva la 92-93grade C si nu cred ca 2-3 grade in + dauneaza cu ceva

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

Spunea unul azi ca temperatura ridicata e benefica, asa ca nu este un incovenient,nu cred ca dauneaza...sau mai stii...

 

Un picut off:ce bine mere forumu',l-am zapacit intentionat sa-mi dea o eroare si el se incapataneaza sa mearga brici :)

ma gandesc ca daca era asa benefica.. o fixau la 100, nu la 90 :lol:)

Acum nu stiu ce sa zic, nu sunt mecanic, doar imi dau si eu cu presupusul pe marginea santului

Link to comment
Share on other sites

Spunea unul azi ca temperatura ridicata e benefica, asa ca nu este un incovenient,nu cred ca dauneaza...sau mai stii...

 

Un picut off:ce bine mere forumu',l-am zapacit intentionat sa-mi dea o eroare si el se incapataneaza sa mearga brici :lol:

ma gandesc ca daca era asa benefica.. o fixau la 100, nu la 90 :) )

Acum nu stiu ce sa zic, nu sunt mecanic, doar imi dau si eu cu presupusul pe marginea santului

Daca o fixau la o suta era distanta prea scurta pana sa fiarba motorul,cred ca din precautie...vb prostii? :)

Link to comment
Share on other sites

de ce nu??? ce e rau prin a pune instalatie gpl.... si diesel .. dak vroiam diesel o luam de la inceput,,, hai sa exclude varianta cu diesel..

 

am avut 318 "99 / 520 "00 / 330xi 03 / toate cu gpl dar pe tipul de motor n42 nu am avut niciodata ma gandeam ca e vreunu pe aici care are,,,

Daca ai avut gpl si nu ai avut probleme, atunci ce mai stai? Go for it.

 

 

 

Sunetul motorului e la fel ca pe benzinĂŁ?

pe gpl suna mult mai bine ai impresia ca merge mai fin motorul. injectoarele de gpl sunt mai silentioase

Motorul suna putin mai bine, poate nu vibreaza la fel ca benzina.

Dar daca ridici capota, sigur auzi zgomotul injectoarelor.

 

Nu e nici o ruÂşine.

 

ĂnsĂŁ este de multe ori mai eficient sĂŁ cumperi o maÂşinĂŁ mai ieftinĂŁ cu motor mic.

Multi nu si-ar da masina care o au.

Stii ca ai masina in stare foarte buna, dar vrei consum mai mic, ce faci?

O vinzi, cumperi alta, si risti sa ai probleme?

Si in plus multi nu vor diesel.

Eu de axemplu nu mi-as lua diesel niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie să circuli destul de mult să amortizezi investiţia.

 

O instalaţie secvenţială e câteva zeci de milioane.

 

Adică nu ţi-ai lua o maşină de teren cu motor diesel?

In maxim 12.000 km iti cam scoti banii. O instalatie ok pentru 4 cilindri costa cam 2000-2500 lei.

 

Daca ar fi sa-mi iau masina de teren, atunci da, va fi diesel.

Dar masina de zi cu zi, benzina. Am mers cu cateva bmw-uri diesel, 1998, 2000, 2002 sau 2005, sunt foarte ok, dar parca prefer benzina :)

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

saracii cu pisicute din 92 rad de neamt cu masina de 25-30 de mii de euro.

 

cica

rusinica

 

 

daca ai pisicuta din 92 esti sarac? Din coincidenta sau nu eu am o pisica din 92 si nu ma consider sarac... adica mi-as fi permis sa imi cumpar un e46 dupa 2001-2002 sau oricare alta masina noua sau Sh cu pret pana in 10.000euro , dar nu am facut-o din diverse motive...Asa ca genul asta de afirmatii mi se par aberante

Link to comment
Share on other sites

In maxim 12.000 km iti cam scoti banii. O instalatie ok pentru 4 cilindri costa cam 2000-2500 lei.

 

Daca ar fi sa-mi iau masina de teren, atunci da, va fi diesel.

Dar masina de zi cu zi, benzina. Am mers cu cateva bmw-uri diesel, 1998, 2000, 2002 sau 2005, sunt foarte ok, dar parca prefer benzina :)

 

Eu nu cred cĂŁ meritĂŁ la motoare mici.

DacĂŁ tot pui, mĂŁcar sĂŁ fie un motor mare.

Link to comment
Share on other sites

daca ai pisicuta din 92 esti sarac?

 

cine a spus asta?

 

am spus ca unele "saracii" au "pisicuta din 92" si "rad de nemti cu masini de 20 de mii de euro". asta nu inseamna ca esti sarac daca ai masina asta. si nici ca ai simtul umorului.

 

lasand la o parte silogismele, o mare parte dintre noi ne dam cu carpele pe care nemtii le-au incins la liniute pe cand intra se purtau pulovere cu carouri prima data.

 

http://img714.imageshack.us/img714/3273/image123924950441289000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu imi pun sigur la vara instalatie secventiala pe masina mea . Nu vad decat avantaje la GPL. Ca e putin mai puturoasa nu ma intereseaza prea mult.

Doar pretul e problema pentru 6 cilindri.

 

si pe mine ma batea gandul sa imi pun acum in primavara, dar mai astept 1 an .. intai vreau sa ii pun un motor mai mare, gen 2.8, si apoi il trec pe gaz. Asa o sa mai am timp sa ma si documentez mai mult in ceea ce priveste instalatia GPL si efectele ei (atat bune cat si rele)

 

Edit: cand o sa imi pun instalatie o sa imi lipesc si 2 stickere pe luneta, unul cu GPL si unul cu "loc pentru scuipat" :))

Edited by Asgaard
Link to comment
Share on other sites

de ce nu??? ce e rau prin a pune instalatie gpl.... si diesel .. dak vroiam diesel o luam de la inceput,,, hai sa exclude varianta cu diesel..

 

am avut 318 "99 / 520 "00 / 330xi 03 / toate cu gpl dar pe tipul de motor n42 nu am avut niciodata ma gandeam ca e vreunu pe aici care are,,,

Daca ai avut gpl si nu ai avut probleme, atunci ce mai stai? Go for it.

 

 

 

Sunetul motorului e la fel ca pe benzină?

pe gpl suna mult mai bine ai impresia ca merge mai fin motorul. injectoarele de gpl sunt mai silentioase

Motorul suna putin mai bine, poate nu vibreaza la fel ca benzina.

Dar daca ridici capota, sigur auzi zgomotul injectoarelor.

 

Nu e nici o ruşine.

 

Ănsă este de multe ori mai eficient să cumperi o maşină mai ieftină cu motor mic.

Multi nu si-ar da masina care o au.

Stii ca ai masina in stare foarte buna, dar vrei consum mai mic, ce faci?

O vinzi, cumperi alta, si risti sa ai probleme?

Si in plus multi nu vor diesel.

Eu de axemplu nu mi-as lua diesel niciodata.

 

sunt unele modele de injectoare de gaz "valtek" care nu se aud deloc

 

 

Eu imi pun sigur la vara instalatie secventiala pe masina mea . Nu vad decat avantaje la GPL. Ca e putin mai puturoasa nu ma intereseaza prea mult.

Doar pretul e problema pentru 6 cilindri.

 

si pe mine ma batea gandul sa imi pun acum in primavara, dar mai astept 1 an .. intai vreau sa ii pun un motor mai mare, gen 2.8, si apoi il trec pe gaz. Asa o sa mai am timp sa ma si documentez mai mult in ceea ce priveste instalatia GPL si efectele ei (atat bune cat si rele)

 

Edit: cand o sa imi pun instalatie o sa imi lipesc si 2 stickere pe luneta, unul cu GPL si unul cu "loc pentru scuipat" :))

spune-mi efectele ei rele ?? in afara de "cum sa pui gaz pe BMW" ca alt defect nu am vazut pe topicu asta.. si lasati la o balta ca ii scade puterea, la intalatiile gpl secventiala(secvential = injectie de gaz exact ca si injectia de benzina)

 

bai voi ati innebunit ???

de ce va mai luati bmw-uri daca va puneti gpl???

gpl e ptr cielo matiz si alte super masini!!!!

de ce mertzanele/ hummerele/ am vazut si un gt 911/ chayen/ bmw e un antonim al gpl-ului??

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

bai voi ati innebunit ???

de ce va mai luati bmw-uri daca va puneti gpl???

gpl e ptr cielo matiz si alte super masini!!!!

Ce punem noi pe masinile noastre nu te priveste.Sunt instalatii montate pe masini de zeci de mi de euro , daca merge la fel si costa mai putin. In tari civilizate instalatiile sunt subventionate de stat pentu ca polueaza mai putin .

Link to comment
Share on other sites

bai voi ati innebunit ???

de ce va mai luati bmw-uri daca va puneti gpl???

gpl e ptr cielo matiz si alte super masini!!!!

Sa intelegem ca esti fan Guta?

cred ca mai ingrozitor sa mergi cu bmw ascultand manele decat sa umbli cu un bmw pe gpl

Link to comment
Share on other sites

Bai, voi chiar m-ati convins! :lol: La urmatoarea masina, care cred ca va fi cu un motor puternic, BMW bineinteles, ma voi gandi serios sa o trec pe gaz... Din ce am citit si m-am documentat pe subiectul asta, instalatiile GPL chiar au evoluat foarte mult si nu vad deloc dezavantaje. Existau inainte zvonuri cum ca motorul pe GPL va ceda mult mai devreme, etc... Nu stiu daca erau mituri sau nu, insa mergeam pe ideea ca mai bine vinzi BMW-ul si iti iei un VW Lupo, decat sa-l treci pe GPL. Am ramas :) cand am vazut M3-ul ala pe GPL...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.