Jump to content

jante originale vs replica


crsbmw

Recommended Posts

ÂŞi jantele replici trebuie sĂŁ respecte niÂşte standarde de calitate, altfel nu ar putea fi comercializate.

 

Jantele astea nu se vând doar În România ci ºi În alte Þãri civilizate din Europa.

 

Chiar Âşi americanii cumpĂŁrĂŁ jante replici.

Link to comment
Share on other sites

Janta Replica , in primpul rand, inseamna ca un producator de prestigiu sau NU... reproduce un model... atata tot.. nu inseamna ca face jante din lut, sau plastelina....

 

Jantele astea ieftine se produc in turcia, italia.. etc.... toate-s de-o mama...

 

Am luat prin bulgaria niste gropi cu jante pe 18" three face si gume 235/45-18" de am crezut ca am lasat acolo roata... si totul a fost ok, jantele nu-s sparte nu-s ciobite nu-s ovalizate.. Deci marca Three Face... de-o mama cu firmele care produc jantele (replica).. adica jante ce copiaza modelul celor BMW

 

 

Daca OZ, face un model din cele de la BMW, tot replica is si alea...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Three Face produce multe modele de jante replici.

 

Cei care spun cĂŁ jantele replici sunt niÂşte gunoaie sunt ĂŽn 99% din cazuri cei care n-au avut niciodatĂŁ pe maÂşinĂŁ aÂşa ceva Âşi care au idei preconcepute.

 

Sunt cei care au jante pe 15 sau pe 17 Âşi cred cĂŁ dacĂŁ pui jante pe 18 se va face maÂşina praf, va bubui, amortizoarele se vor sparge etc.

Link to comment
Share on other sites

Three Face produce multe modele de jante replici.

 

Cei care spun că jantele replici sunt nişte gunoaie sunt ĂŽn 99% din cazuri cei care n-au avut niciodată pe maşină aşa ceva şi care au idei preconcepute.

 

Sunt cei care au jante pe 15 sau pe 17 şi cred că dacă pui jante pe 18 se va face maşina praf, va bubui, amortizoarele se vor sparge etc.

 

Mai bine de atata nici ca se putea spune.

 

Eu am masina fara directie, fara nimic, ca vara am jante pe 19 si iarna pe 17. Deci nu va luati jante mari ca distrugeti bucsaraia. :)

 

Daca esti tamp si dai in gropi o distrugi si cu 15 si cu 20.

Edited by BRANDEX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai de ce clestele de la Knipex e mai rezistent decat ala HuangLiTools de exemplu? ...

Nu are nici o legătură.

 

Cleştele de la HuangLiTools dacă se rupe nu va muri nimeni, ĂŽn timp ce o jantă replică, dacă ar ceda mai uşor decât una originală BMW, ar pune viaţa ĂŽn pericol şi nu ar putea fi comercializată legal.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Dacă jantele replici ar fi atât de proaste, americanii n-ar cumpăra aşa ceva.

 

http://www.bekkers.com/Merchant2/merchant....ory_Code=brrims

 

Iar pe eBay sunt o grămadă, oricine poate vedea.

 

Eu am jante replici de 2 ani, nu am avut probleme până acum, nu am spart sau fisurat nici una.

 

Conduc cu grijă, ĂŽnsă nu pot să evit toate gropile şi totuşi n-am avut probleme.

 

Dacă băieţii neĂŽncrezători cu jante pe 15 sunt mai avizaţi decât mine, Brandex sau alţii care au avut jante replici pe maşină, ĂŽnseamnă că oricum n-are rost discuţia.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu , avand in vedere ca vand si jante Replica , poate ziceti ca sunt subiectiv dar, NU EXISTA NICI O DIFERENTA :) ( la calitate ) , si nu zic eu asta zic cei care fac testele pentru omologari si certificari.

 

Sa va explic ce stiu eu . Jantele in Romania trebuiesc omologate , un expert RAR merge la fabrica producatoare unde trebuie sa verifice toate echipamentele cu care se produc jantele si standardele de lucru ale acestora + materialele folosite . Fabricile de renume respecta toate standardele de calitate si au echipamente de ultima ora altfel nu ar merita sa mai produca jante. Nici o fabrica mare nu produce ceva sa nu fie bun din punct de vedere al calitatii.Pe acelasi stand si din acelasi material se fac de exemplu jante Replica sau alte marci de jante , care apoi se vand la firma distribuitoare sa zicem.

 

 

Daca un producator de jante este omologat ( RAR , TUV , KBA , ISO ...etc ) sigur respecta normele de calitate , pentru ca aceste teste costa sute de mii de euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.