Jump to content

jante originale vs replica


crsbmw

Recommended Posts

Eu am avut jante replici pe masina pe 17" si nu am avut absolut nicio problema cu ele si slava cerului gropi am luat. Acum am jante originale BMW pe 18" si se indoaie la fel de usor ca cele replici daca dai in gropi cu ele. Dupa parerea mea nu e cine stie ce diferenta. Diferenta majora e la bani. La ce le originale platesti numele.
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut jante replici pe masina pe 17" si nu am avut absolut nicio problema cu ele si slava cerului gropi am luat. Acum am jante originale BMW pe 18" si se indoaie la fel de usor ca cele replici daca dai in gropi cu ele. Dupa parerea mea nu e cine stie ce diferenta. Diferenta majora e la bani. La ce le originale platesti numele.

 

dar poate unele se fisureaza cand le duci la indreptat iar altele isi revin la forma initiala.

poate si cele replici sunt de mai multe calitati.

Link to comment
Share on other sites

chiar ma interesa subiectul, tocmai pentru ca vroiam sa-mi iau un set de jante pentru rotile de iarna... implicit nu vreau cine stie ce jante pretentioase, de fite, la nu stiu cate sute de euro... tocmai pentru ca nu se merita, mai ales ca merg cu rotile de iarna destul de putin, si nu tin neaparat la aspectul estetic atunci cand ma chinui sa scot masina din troian...

 

so... am varianta sa-mi iau orice jante de la marci cunoscute, gen bbs, aez, dotz, etc, etc, sau replici care sunt de 2 ori mai ieftine... citind tot topicul, tot nu m-am lamurit, mai ales ca orice discutie pe aici degenereaza in flame. pana la urma exista dreptul de opinie al fiecaruia, chiar daca este divergent...

Link to comment
Share on other sites

toate jantele replica vandute in Germania de exemplu, indiferent de firma, si sunt multe de care sunt convins ca nu ati auzit nciodata, sunt insotite obligatoriu de un certificat TUV. Din punctul meu de vedere orice masina echipata cu astfel de jante e OK.

Domi, denumeste te rog 2 firme producatoare de replici care au si TUV, hai 3:)

Poate nu ai citit cu atentie, absolut toate jentile vandute in germania in magazin, fie el si online sunt insotite obligatori de certificat TUV ....Ca sa iti dau doar cateva exemple AUTEC, de astia poate ai auzit dar de MSW si RC, Brock, DEZENT, XTRA-WHEELS nu cred ca ai auzit

 

Procesul deturnare si prelucrare este foarte simplu, stiu ce vorbesc, si o firma amarata le poate face la niste standarde decente....prelucrarea aluminiului si a alijelor usoare e pusa la punct de vreo 60 de ani.....

Poti spune ca prelucrarea de inalta performanta face economii la materiale eventual, e mai eficienta energetic si economic, dar nu e cine stie ce inginerie, cel putin la ceva simplu cum e o janta...

Link to comment
Share on other sites

daca firma Y..produce jante....si firma X..avand aceeasi tehnologie de fabricatie ca si firma Y..produce jante model ca si firma Y...nu inseamna ca ce face firma X nu e de calitate...jantele trec exact prin aceleasi teste inainte sa iasa pe piata...sunt de aceeasi calitate!!!..deci daca te gandesti unpik nu exista "replici".de ce platesti mai mult pe cele originale...incerc sa va dau un exemplu...sper sa nu fiu criticat.credeti ca firma Nike...Adidas..produce tricouri..bluze...de calitate mai proasta ca si Gucci..Armani..etc??si atunci de ce sunt mai ieftine??Pt ca nu au acelasi RENUMEE!!!!..la firmele din urma platesti si numele firmei...de aceea cele originale..sa zicem BMW..sunt mai scumpe....nu ma criticati pt. exemplu dat..incerc sa explic cat mai clar pt cei care au indoieli din acest pct. de vedere!!!

Mda, cam asta e ideea. Nu ai bani de tricou Armani iti iei Adidas, daca nu Lotto sau Diadora, mai ieftin Fubu sau un tricou din piata.

Ati purta ca tiganii REPLICA Armani sau D&G?

Asa si cu jantele. Nu ai bani de originale M noi, iti iei sh, sau unele noi Oz, BBS sau mai ieftine Rial, sau pur si simplu jante de tabla originale cu capace. Dar nu REPLICA. Eu unul nu suport copiile. Nu am bani de o firma scumpa, imi cumpar o alta firma mai ieftina. Nu trebuie sa iau ceva ce nu imi permit.

Si cum sa sustii ca o copie este la fel de buna ca originalul? Daca originalul nu ar fii existat, nu ar fii existat nici copia!

E ca si cum as sustine ca un ceas REPLICA Rolex este la fel de bun ca originalul. Nu am bani de Rolex, iau Tissot mai ieftin. Atat imi permit. Sau Swatch, Orient, Seiko. Sau pur si simplu din piata sau nu iau. Dar in nici un caz REPLICA.

Eu mi-am luat Styling 68M sh si Tissot. Si cateva tricouri CK. Atat mi-am permis. In occident Nike, Adidas nu se poarta pe strada, doar pe terenul de sport. Dar nu o sa cumpar in viata mea ceva REPLICA. Daca nu-mi permit firma respectiva, iau alta mai ieftina dar originala. Urasc REPLICA. La orice. Si ideea ca REPLICA este mai buna ca originalul, cand ea nici nu ar fii existat fara original.

Parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

Nu compara tricourile cu un produs care presupune un procedeu de fabricatie serios si complex, plecand de la proiectare, alegerea materialelor, fabricatie.

 

Jantele replica sunt de obicei mai proaste deoarece nu folosesc materiale de aceeasi calitate cu cele originale si fac totodata multe compromisuri in procesul de fabricatie, in special la turnare, ca sa iasa mai ieftine.

am dat exemplu ca sa vada lumea de ce is mai ieftine...si o mai zis multi ca toate jantele is trecute prin aceleasi teste...nu imi zi tu mie ca is de proasta calitate....exista da,...si replici de 2 lei...nu zic nu...da de exemplu cele produse de threeface Italia sunt bune...omologate..verificate...TOT!!!...vad ca nu ai inteles de ce is mai scumpe alea originale...din exmplu dat de mine...is mai scumpe pt ca platesti si numele firmei!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mda, cam asta e ideea. Nu ai bani de tricou Armani iti iei Adidas, daca nu Lotto sau Diadora, mai ieftin Fubu sau un tricou din piata.

Ati purta ca tiganii REPLICA Armani sau D&G?

Asa si cu jantele. Nu ai bani de originale M noi, iti iei sh, sau unele noi Oz, BBS sau mai ieftine Rial, sau pur si simplu jante de tabla originale cu capace. Dar nu REPLICA. Eu unul nu suport copiile. Nu am bani de o firma scumpa, imi cumpar o alta firma mai ieftina. Nu trebuie sa iau ceva ce nu imi permit.

Si cum sa sustii ca o copie este la fel de buna ca originalul? Daca originalul nu ar fii existat, nu ar fii existat nici copia!

E ca si cum as sustine ca un ceas REPLICA Rolex este la fel de bun ca originalul. Nu am bani de Rolex, iau Tissot mai ieftin. Atat imi permit. Sau Swatch, Orient, Seiko. Sau pur si simplu din piata sau nu iau. Dar in nici un caz REPLICA.

Eu mi-am luat Styling 68M sh si Tissot. Si cateva tricouri CK. Atat mi-am permis. In occident Nike, Adidas nu se poarta pe strada, doar pe terenul de sport. Dar nu o sa cumpar in viata mea ceva REPLICA. Daca nu-mi permit firma respectiva, iau alta mai ieftina dar originala. Urasc REPLICA. La orice. Si ideea ca REPLICA este mai buna ca originalul, cand ea nici nu ar fii existat fara original.

Parerea mea!

 

Ce relevante sunt aceste comparaţii ĂŽntre nişte tricouri Adibas şi nişte jante replici. :) :lol:

 

I-ai controlat tu pe toţi străinii, ştii sigur că nimeni din occident nu poartă Nike decât pe terenul de sport? :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ce relevante sunt aceste comparaĂžii ĂŽntre niÂşte tricouri Adibas Âşi niÂşte jante replici. :) :lol:

 

I-ai controlat tu pe toÞi strãinii, ºtii sigur cã nimeni din occident nu poartã Nike decât pe terenul de sport? :)

I-ai controlat tu pe toti americanii, esti sigur ca doar super bogatii cumpara BMW? :)

Nu am controlat pe toti, dar eu nu am vazut nici unul cu tricou Nike pe strada. Daca vezi pe vreunul, ala e roman!

Link to comment
Share on other sites

Nu i-am controlat pe toţi, ĂŽnsă astfel este văzută marca BMW de majoritatea americanilor.

 

Majoritatea preferă maşinile americane.

 

Eu chiar am stat un an ĂŽn Paris, am şi ĂŽnvăţat la şcoală de stat ĂŽn Paris, şi am văzut mulţi oameni care se ĂŽmbrăcau sport.

 

Poate că erau toţi români, ţigani şi din Maghreb. :)

 

Ăn plus, există haine Nike şi Adidas Casual, nu toate hainele de la Nike şi Adidas sunt destinate sportului.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Legat de jantele replica... am avut jante replica M5, pe E60 si nu am avut probleme cu ele de nici un fel, chiar si dupa cateva gopi mai serioase, nu s-au indoit, nu s-au spart, etc. Nu stiu unde erau fabricate, dar mi s-au parut foarte ok. La Renault Megane Sedan 2 ( mai demult, cat aveam si e34), am strambat irecuperabil o janta intr-un sant micut pe podul grand, apoi alta la o trecere peste linia lui 41 si erau originale... cine stie.

 

Bine, masina aia s-a dezintegrat mai ceva ca Toyota dar in fine...

 

Ati purta ca tiganii REPLICA Armani sau D&G?

 

Da' nu as purta nici originale, oribile toale, cele mai tiganite sunt armani, versace si d&g :)... majoritatea cel putin. Aaaa si cele mai copiate de altfel.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Nu i-am controlat pe toĂži, ĂŽnsĂŁ astfel este vĂŁzutĂŁ marca BMW de majoritatea americanilor.

 

Majoritatea preferĂŁ maÂşinile americane.

 

Eu chiar am stat un an ĂŽn Paris, am Âşi ĂŽnvĂŁĂžat la ÂşcoalĂŁ de stat ĂŽn Paris, Âşi am vĂŁzut mulĂži oameni care se ĂŽmbrĂŁcau sport.

 

Poate cã erau toÞi români, Þigani ºi din Maghreb. :)

 

Ăn plus, existĂŁ haine Nike Âşi Adidas Casual, nu toate hainele de la Nike Âşi Adidas sunt destinate sportului.

Ma rog, asta cu casual e alta poveste. Ma refeream ca la noi se poarta pe strada tricouri destinate exclusiv fotbalului sau tenisului.

De fapt eu ce vreau sa spun: puteti sa puneti ce replici vreti pe masini, dar nu mai sustineti ca sunt la fel de bune ca originalul. Hai uite, alea fabricate in Italia sunt aproape ca originalele, un pic mai jos. K?

Daca s-ar intampla un accident din cauza jantelor, au un cod, o firma ceva pe ele ca sa ai pe cine trage la raspundere? Stii de ce cine sunt facute?

Link to comment
Share on other sites

Păi tu ai făcut exact acelaşi lucru.

Ai generalizat că dacă porţi haine Nike pe stradă, automat eşti un pârlit fără gust, un cocalar.

Ai comparat jantele replici cu hainele false ĂŽntr-un mod tendenţios.

Apoi vrei să pari obiectiv şi civilizat. :)

 

Păi fiecare susţine ce vrea, până una alta, nu prea am văzut argumente logice care să demonstreze că replicile sunt mai proaste decât cele originale, multe păreri, unele din auzite, iar altele doar supoziţii.

 

Da, ştiu de ce firmă sunt făcute.

 

Oameni care se ĂŽmbracă prost sunt peste tot ĂŽn lume, nu sunt românii mai lipsiţi de bun gust decât alţii.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.